Nipid

SPETSIALIST VASTAB: kuidas laste nutisõltuvust leevendada? 

Tuuli Mäemat, 17. august 2018, 14:11
Head nipid, kuidas päästa last nutimaailmast! foto: Pixabay.com
Väga paljudes peredes on probleemiks laste nutisõltuvus. Selle leevendamiseks tuleb üle vaadata kogu pere nutiharjumused. Head nõu jagab Kätlin Konstabel, psühholoog, paari-ja pereterapeut.

Nii leevendad pere nutimuret!

Kui lapsel on reeglitest kinnipidamine keeruline, siis tunnusta teda alati, kui ta on sellega hakkama saanud. Aita lapsel ka välja mõelda, kuidas see oleks tal lihtsam.Võrdsuse huvides peaks peres olema selge nutipoliitika, mida järgivad kõik pereliikmed.

·     Tunne huvi. Külasta koos lapsega internetis tema lemmik veebilehti, sotsiaalvõrgustikke jaYoutube’i kanaleid. Uuri, miks lapsele see keskkond või tegevus internetis meeldib. Nii saad lapse huvide kohta teada palju uut ja laps saab kogemuse, et tema tegemised lähevad emale-isale korda. Kui miski tundub sulle kahtlane, arutlege sel teemal ja selgita lapsele ohtusid.

·     Tavaline jututeema. Internetiga seonduv, näiteks mida keegi peres seal teeb ja mida koges, võiks olla samasugune normaalne vestluse osa nagu töö-ja koolipäeva või sõpradega ettevõetu jagamine. Liiga tihti võetakse peres lastega internet jutuks vaid siis, kui on vaja pahandada.

·     Mudilastel oma reegel: mida vähem seda parem. Kuni lapse teise sünnipäevani peaks arvutikasutus piirduma vaid kaugel oleva vanemaga peetavate Skype-kõnede või piltide vaatamisega. Nutiseadmed ei tohi olla peres regulaarsed mugavad lapsehoidjad. Ka väike laps saab aru, kui vanem ei taha temaga tegeleda.

·     Nutiseadmepaus. Peres võiksid olla nutivabad aja-ja ruumitsoonid – kindlad ajad ja kohad, kus kunagi nutiseadmeid ei kasutata, näiteks õhtu-või hommikusöögiaeg või terve nädalavahetus maal. Tähtis on sellest alati ka kinni pidada.

·     Ole vanemana eeskujuks. Kõige parem reeglitelooja nii nutiseadmete kasutamises kui vaba aja veetmise osas on sinu enda eeskuju. On silmakirjalik manitseda last rohkem raamatuid lugema ja hobidega tegelema, kui vanem ise selliselt ei käitu.

Loe erinevate perede kogemustest augustikuu Nipiraamatust!

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee