Nipid

Miks koera märg karv haiseb? 

Autor Tuuli Mäemat, 3. september 2018, 10:25
Millest tekib märja koera lõhn? Katrina_S, Pixabay
Sügis toob kaasa vihmased ja porised ilmad. Iga koeraomanik teab, et sellise ilmaga võib armsast lemmikust saada porikäkk ja sellega käib kaasas ja koeralõhn. Millal peaks haisva koera pärast muret tundma, räägib Tatari loomakliiniku loomaarst Katrin Vanem-Joost.

Miks koer märjaks saades lõhnab? Märja koera lõhna põhjustavad mikroorganismid, mis mõõdukas koguses elavad koera nahal ja karvadel ning kuuluvad normaalse naha mikrofloora hulka. Mikroorganismid produtseerivad halvasti lõhnavaid orgaanilisi ühendeid. Need ühendid lahustuvad vees, vesi hakkab koeralt aurustuma ja lahustunud ühendid levivad õhku ning nende kontsentratsioon õhus suureneb. See ongi põhjus, miks märjaks saanud koer lõhnab ebameeldivalt. Meie kliimas on keeruline oodata koeraga jalutamiseks ilusat ja sademeteta ilma. Kuid koera võiks kohe peale jalutuskäiku korralikult kuivatada ja julgemaid neist ka föönitada. See vähendab oluliselt nö. märja koera lõhna.

Kas halb lõhn võib tekitada suuremaid muresid?

Hea teada!

Koer võib jalutuskäigul leida midagi väga ebameeldivat (haisvad looma jäänused, väljaheited jm.) ja asuda ennastunustavalt püherdama. Mida intensiivsem ja inimese mõistes kohutavam lõhn - seda vahvam tundub see paljudele koertele. Mõnikord kipuvad koerad püherdama just peale pesemist. Sellisel juhul tasub kaaluda šampooni/palsami vahetamist - selle lõhn võib olla koerale ebameeldiv ja ta soovib sellest vabaneda.

Millest tekib märja koera lõhn? Katrina_S, Pixabay

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee