Nipid

NIPID | Kuidas säästa elektrit? 

Autor Tuuli Mäemat, 4. september 2018, 22:20
Kuidas säästa elektrit?Foto: Colin Behrens, Pixabay
Koos aina lühemaks muutuvate päevadega suureneb ka eletritarbimine. Taavi Pungas, Eesti Energia energiatoodete portfelli üksuse juht, annab nõu, kuidas elektrit ökonoomselt tarbida.

Tähtsad punktid elektritarbimisel

 • Vaata üle oma tarbimisvajadus. Analüüsi, millele kulub sul kõige rohkem elektrit ja vaata üle oma elektripakett – äkki on sulle soodsam mõni teine pakett. Näiteks, kui sul on võimalus oma tarbimist tunni põhiselt nihutada, siis vali börsipakett.
 • Küttelahendused. Kõige rohkem võtavad elektrit kütteseadmed. Vaata üle, kas sul on võimalik muuta kütmine soodsamaks, näiteks kasutada elektri asemel või sellega paralleelselt hoopiski kaminat või ahju.
 • Koduseadmed. Vaheta vanad seadmed uute ja säästlikumate vastu. Kui teed poes valikut, siis tea, et mida rohkem on A-l plusse järel, seda vähem tarbib seade elektrit.
 • Hõõglambid. LED-lambid on hõõglampidest kallimad, aga peavad kauem vastu ja kulutavad vähem elektrit. LED-valgustitega on võimalik säästa aastas kuni 80% valgustusele kuluvast rahast.

Head nipid, kuidas kodus elektrit kokku hoida

 • Tolmuimeja või hari ja kühvel? Tolmuimeja tarbib sama palju elektrit, kui elektripliit. Kui vaibal pole väga palju sodi, siis kasuta hoopiski harja või klopi see õues puhtaks.
 • Paigalda pistikupesadesse arvestid, mis aitavad sul teada saada seadmete elektrikulu. Selle järgi saad otsustada, kui tihti seadmeid kasutada ja näed, mis vajab välja vahetamist. Nii saad ka teada, kas ja kui palju seinakontakti ooterežiimile jäetud seade elektrit tarbib.
 • Kasuta ka akusid. Lase vahepeal sülearvutil töötada ka aku pealt, sest kui laadija on pidevalt seinas, siis raiskab see elektrienergiat. Eemalda akulaadija peale mobiili või sülearvuti täis laadimist seinakontaktist.
 • Aja keema sooja vett. Tehes kohvi või teed pane veekeedukannu või kohvimasinasse soe vesi. Kui algne vesi on soojem, kulub vee keema ajamiseks vähem energiat kui täiesti külma veega. Ära pane veekeedukannu ka vett täis, kui soovid vaid ühe tassi teed teha, sest muidu kulutad energiat tühja. Jälgi, et sinu veekeedukann oleks katlakivist puhas, sest katlakivi mõjutab elektrikulu.
 • Puhkuseks boiler välja. Kui plaanid pikemaks ajaks kodust ära minna, siis lülita soojavee boiler välja. Ehkki boileri uuesti sisse lülitamine ja vee soojendamine võtab palju elektrienergiat, pole see võrreldav vee pidevalt kuumana hoidmisega.
 • Pese pesu õhtul või öösel. Siis on elekter odavam.
 • Kasuta vett mõistlikult. Mida vähem kasutad sooja vett, seda vähem kulub energiat uue vee soojendamisele.
 • Kui teed süüa elektripliidil, kasuta poti või panni suurusele vastavat küpsetusala, sest muidu kaob osa soojusest hoopis ruumi.

 

Kas teadsid,et ...... elektriarvel olev summa ei koosne vaid elektrikulust. See sisaldab elektri hinda, võrgutasu, et elekter koju jõuaks ja maksusid (taastuva energia ja aktsiisi tasu). Elektri enda hind moodustab kolmandiku kuni poole arvest ja suur osa kulust tuleb hoopis mujalt. Seega, kui hoiad kokku ühe ühiku elektrit, siis hoiad tegelikult kokku kolmekordselt.

Sinu elektriarve sõltub võrgupaketist. Kui sul on börsipakett, siis elektrihind kõigub tunnist-tundi. Puhkeajal (öösiti ja nädalavahetusel) on elekter odavam, tööajal kallim. Targa tarbimisega võid võita elektrihinnast 5–15%. Kõige suurema võidu saad, kui elektri tarbimata jätad.

Hea teada!

Mida rohkem elektrit tarbid, seda rohkem saad oma kulusid mõjutada. Näiteks võid põrandakütte välja lülitada ajaks, kui sind kodus ei ole. Nii võid võita kuni 15%. Ehkki elektrikütte sisse lülitamine võtab lühiajaliselt küll palju elektrit, siis pikaajaline võit vahepeal kütmata jätmisest on siiski suurem.

Loe ka, kuidas säästa vett siit

Kuidas säästa elektrit?Foto: Colin Behrens, Pixabay

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee