8
fotot
Kristi võtab jalutuskäigule kaasa Berni karjakoer Venuse (Stanislav Moshkov)
Jaga:     
Uudised

GALERII | „Kodutunde“ produtsent Kristi Niloviga Signe Lahteini haual (20)

"Kodutunde" varalahkunud saatejuhi Signe Lahteini surmast möödub septembris pool aastat. Saate meeskond pole kolleegi hetkekski unustanud.

Signe Lahtein on maetud väikesele Jüri kalmistule. Tema haual on kollased lilled ja liivale joonistatud suur süda. "Signele meeldis kollane värv, kuid kollased krüsanteemid tõin täiesti juhuslikult," ütleb Kristi küünalt süüdates. Ta tunnistab, et kuigi Signe on tal pidevalt meeles, siis kolleegi surmale ta ei mõtle. Nii tababki Kristit just hauale tulles valus reaalsus, et lähedast kolleegi enam ei ole.

Teadis ette?

Palju on räägitud, nagu oleks Signega juhtunud autoõnnetuses olnud ettemääratus. Signe sõitis 22. märtsil koju saate võtetelt, kus oli kaamerate ees soovinud, et arstid suudaksid rohkem inimesi aidata. Peale õnnetust võitles Signe pikalt oma elu eest haiglas ning lõpuks saabus surm päeval, mil oli eetris 200. saade–2. aprillil. "Signe jaoks oli "Kodutunde" 200. sünnipäev väga tähtis. Meeskonnaga me sel hetkel kõiges selles ettemääratust ei näinud. Samas tagasi mõeldes, et see toimus kõik just sellel perioodil, tekib küsimus, et miks just siis?" mõtiskleb produtsent.

Elumuutev sündmus

Kristi on peale Signe surma nii mõnegi teema enda jaoks lahti mõtestanud. "Eks surm ole paratamatus ja see saabub kõigile varem või hiljem. Raske on just neil, kes lahkunust maha jäävad. Kui surmaga lähedalt kokku puutud, siis eluvaated muutuvad. Sel hetkel hakkad tajuma elu haprust ning et kõike ei saa võtta iseenesest mõistetavana. Tülidega ei tohiks magama minna, vaid need kohe ära lahendama," leiab Kristi. "Ka headust ja hellust on tulnud minusse rohkem. Mõtlen enne mitu korda läbi kui ütlen, et ma hiljem ei peaks öeldut kahetsema. Ka kriitika osas olen ettevaatlik ja proovin seda teha vaid situatsioonipõhiselt. Ma ei taha, et jääks kaheti mõistmist, mida võiks tõlgendada kui lihtsalt halvasti ütlemist," on naine sõnade jõust teadlik.

Mõistan nüüd leinajaid

Tihti kuuleb produtsent saates osalevate inimeste lugudes ka lähedase kaotusest. "Loomulikult on mul olnud neid kogemusi kuuldes perest kahju, kuid tegelikult mõistan ma neid täielikult alles nüüd, kui olen ise sama läbi teinud. Selles on väga suur vahe– kas sa proovid mõista või teed seda väga sügaval tasandil," teab naine.

Nüüd teab ta ka seda, et leinajale on kõige olulisem lähedaste tugi. "See tugi võib olla ka vaid sõnum, et olen sinu jaoks olemas. Leinajat pole vaja rünnata oma hoole ja murega. Kõige hullem on ütlus, et elu läheb edasi või aeg parandab haavad. Muidugi läheb elu edasi!" ei salli naine tühje sõnu.

Kõige enam muserdas Kristit Signe surmale järgnenud meediatähelepanu, kus tema telefoni oli jäetud sadu vastamata kõnesid. "Igaüks peaks ju aru saama, et just on juhtunud midagi hirmsat ja mu telefon on kinni. Sel hetkel suhtlesin ainult lähedaste ringis. Millist emotsiooni või mida minult sel hetkel oodati? Et ma nutan ja ahastan?" ei mõista naine avalikkuse hoolimatust.

Pool aastat hiljem

Endiselt on Kristi telefonis alles Signe telefoninumber ning ikka ja jälle loeb ta viimast kolleegi saadetud sõnumit, kus ta palub tal tagasi helistada. „Kui saaksin, helistaksin talle kohe," vaatab ta sõnumit. Kristi tunnistab, et teda valdavad läbisegi ahastus, šokk, raev, süüdistamine ja eitamine – kõik tunded, mis leinaga koos käivad. Signe kaotusega toimetulek on raske kogu saate meeskonnale. Et ahastusest üle olla, toetavad kõik üksteist.

Kristi mõtleb tihti Signele, kuid reaalsus, et lähedast inimest enam ei ole, tabab eriti valusalt kalmistul käies. (Stanislav Moshkov)
"Ta lahkus liiga vara," leinab Kristi lähedast kolleegi. (Stanislav Moshkov)
Mälestus Signest on kogu "Kodutunde" meeskonnale oluline (Stanislav Moshkov)
Mälestus ei kustu (Stanislav Moshkov)
"Minu jaoks on Signe surm endiselt suur šokk," tõdeb Kristi (Stanislav Moshkov)
"Signe lemmikvärv oli kollane, aga selle lille valik oli juhuslik," mainib "Kodutunde" produtsent (Stanislav Moshkov)
Signe haual käies süütab Kristi alati küünla (Stanislav Moshkov)
Kristi võtab jalutuskäigule kaasa Berni karjakoer Venuse (Stanislav Moshkov)

12 kommentaari

M
Mati  /   01:14, 14. sept 2018
Aga milleks selline jutt. Milleks? Toores Nilovi egotripp
L
Lemme  /   06:33, 14. sept 2018
Nilov soojendab asja veelkord üles..
P
Piret  /   06:52, 14. sept 2018
Muuseas, koeraga kalmistul ei käida!
H
Hea Piret  /   09:45, 14. sept 2018
Oma peremehesse kiindunud ja temaga kogu oma koeraelu veetnud koeraga käiksin küll, niisama mitte.
Kas sinu lahkunud lähedaste hauad on korras muidu? Surnuaedades on päris uusi haudu, mis on hullemas seisus, kui minu koerte hauad.
!
!  /   04:07, 15. sept 2018
Sina ära käi, aga mina käin. Mu koer tundub olema viisakam, kui sina. Sinusugune 6eluskott peaks kalmistul käima eriloa aluselt
M
milleks  /   08:12, 14. sept 2018
loomulik, et käiakse omaste või tuttavate haual, aga sellest ei pea ajalehes uudist tegema. Midagi on valesti siin pildil.
H
Häbenege ometi  /   08:12, 14. sept 2018
Vastik ja valus on kui suurest õnnetusest tehakse meediatsirkus. Galerii haual käimisest!? Enam labasemaks ei saa vist minna.
K
Kuidas sellised  /   08:19, 14. sept 2018
galeriid küll sünnivad? Mis kiiks peab Nilovil olema, et helistab Kuhugi ja ütleb, et ma võtan koera, teen kurva näo pähe,lähen surnuaiale ja teie tulge pildistama. Või siis vastupidi, ajakirjanik kutsub, et tule, teeme galerii ning Nilov tõmbab musta ürbi üle ja tõttab koeraga kohale? Väga haige. Mul on Signe lähedastest kahju, selline labasus tuleb neil üle elada.
.
....  /   08:40, 14. sept 2018
võibolla läkski sinna koos ajakirjanikuga, et mõlemale reklaamib teha - ajakirjanik saab loo eest honorari ja KN enda edevust rahuldada. Pildil on suur inime - kas neid on seal ühes pakendis nüüd mitu ja seda taheti kuulutada? Näitas ju end alles ühe noore mehega, kel omal ka väikesed lapsed. Koera osas ei ütle midagi - kui koer on rihmas ja ei reosta, siis ei pea ma seda sobimatuks, isegi olem ema ja vanavanemate haudadel käinud koos koeraga, küll ammu aastaid tagasi. See koer oli neile inimestele ka kallis ja ei tundunud sugugi sobimatu koos temaga seal olla ja meenutada, koer oli koolitatud ja kalmistul ei jooksnud, haukunud ega ka väljutanud midagi.
P
Pole õelusekott...  /   13:50, 15. sept 2018
...aga mis teil inimesed viga on,et ainult ülbitsete oma kommentaarides ja pitsite sappi?Ka mina mõtlen Signele väga tihti ,lihtsalt teadsin teda teleka vahendusel aga hinge läks väga tema ootamatu surm.Mõtlen ta poegade peale,kuidas nad küll hakkama peavad saama ilma emata?Mis siis,et tehti lugu,et Kristi teda sügavalt leinab ja ta haual käib ja et sellest lugu tehti.Ärge lugege,kui teid see nii närviliseks ja kurjaks teeb!Poleks uskunud,et eestlane nii hirmus rahvus on aga on,kogu interneti kommentaarid kubisevad õelusest ja vihkamisest,kes ei seedi praegust valitsust,kellele ei meeldi Uudo Sepp,no see vahva noormees superstaari saatest jne.Heitke korraks pilk peeglisse ja küsige endalt,kas ma ise olen oma elu õigesti elanud,kas mul on õigust kedagi kritiseerida ja halvustada!Isegi Presideni kirutakse ja sõimatakse hirmsate sõnadega,mul on häbi,et eestlane selline mats on!
S
See selleks  /   09:40, 14. sept 2018
Miks ei avalda Lõuna Prefektuur selle õnnetuse tegelikke asjaolusid? Kas menetlustoimingud tehti taas nii hooletult, et nendega polegi midagi teha ja türklase jutt, mis on sulaselge vale, võetakse uurimise aluseks.
Asjaolud on selged küll neile, kes igapäevaselt raskeveokitega sõidavad- türklase ees liikunud saateauto sõitis kordades üle türklase võimete, sest türklane (21 a vana) polnud mitte kunagi varem kiilasjääl sõidukit juhtinud. Saateauto võis liikuda vastavalt seadusele kuni 80 km/h ja naeltel. Temale järgnes ülegabariidilise veosega, talveks sobimatu sillavalemiga, peegelsiledate rehvidega, kogenematu juhiga raskeveok jumbohaagisega.
Vähimgi pidurile vajutamine sellise kooslusega on katastroof.
Aga arvatavasti mingil põhjusel türklane seda tegi ja hetke pärast oli ta veok vastassuunavööndis ja haagis teega risti.
Vastutulnud Signe nägi tema suunavööndis vaid temale silmanäitavaid, pimestavaid tulesi, selle taga tee kohu laiuses sulgenud, vastulibisevat haagist aga mitte.
Kas reflektoorselt või teadlikult püüdis Signe mööduda laubaka vältimiseks veokist vasakult, kuid seal oli ees haagis, mida sellises situatsioonis näha polnud võimalik.
Haagise PAREMALE küljele on KESKELE sisse sõidetud! Haagise sellisel, kirjeldatud moel "kääri" minemine võtab aega sekundeid- seega oli see juhtunud enne Signe sõidukiga kohtumist.
Selles loos on peasüü saatemasina juhil, kes kõikide eelduste kohaselt tahtis ruttu töö kaelast ära saada ja liikus türklasest juhi jaoks ilmselgelt selle oskustele ja teeoludele mittevastava kiirusega. Järgmine ontürklane, kes pidi aduma teeolude ja tema oskuste mittevastavust ja peatuma, tegema läbi raadiojaama saatele selgeks, et keeldub selliste teeolude korral kas üldse edasi liikumast või teeb seda väikesel kiirusel
Oma elu päästa püüdnud Signe ei ole üldse süüdi.
Siit tekivad ka küsimused, nt kes oli eesliikunud ja kiirust dikteerinud saatemasina juht? Mis konstruktsiooni veeti, et sellest ei räägita, kuhu kadus türklane ja kas temaga üldse keegi veel menetluse käigus vestelnud/kohtunud on.
Väga vaikne on see uurimine.
L
Lisaks  /   10:18, 14. sept 2018
Kui türklase veok oli retarderiga, siis kiilasjääl piisab kaose tekitamiseks vaid gaasipedaali vabastamisest kui retarder on sisse külitatud- türklane ei pruukinud üldse seda teada nt.
Retarder on hüdropidur, mis rakendub pedaali vabastamisel ja vastavalt valitud režiimile on väga tõhus, oskaja suvel tavapidurit praktiliselt ei kasutagi.
Talvel aga ei saa seda libedaga kasutada, sest see töötab vaid vedavale sillale ja tekitab rakendumisel kaose.
Rumeenlased ja bulgarid end sellega tapavadki Skandinaavias. Teisi ka.
K
Kristile  /   11:42, 14. sept 2018
Saan aru Su leinast, aga leinata võib ka ilma fotograafita. Ja palun lase Signest lahti, tema ei saa lahkuda sinna kuhu ta minema peab. Kustuta telefoni number, palu andeks, et oled teda siin hoidnud ja lase lahti. Elu lähebki edasi, iseasi kuidas. Kui lein on tõeline, siis leinama Sa jäädki, ainult valu läheb vähemaks ja tuhmimaks. Ainult endal ei pea mõtlema. Ja Signe valvab nagunii enda lähedasi sealt kusagilt.
K
Kätlin Heinsoo  /   13:22, 14. sept 2018
Kodutunde saade tuleks ära lõpetada.
K
Kätlin Heinsoole  /   19:51, 14. sept 2018
olen sinuga nõus. Olen sinna saatesse ka korduvalt annetanud aga mitmestki saatest on jäänud abivajajatest halb mulje ja eriti tekkis küsimus, kas kunstripsmeid plõksutav ja kunstküüntega (mis ei ole odav aksessuaar) vehkiv tädi ikka vajab seda abi. Mannetu on haual käimisest galerii teha. Leinatakse hinges, mitte showga.
M
mnjah  /   23:42, 14. sept 2018
Mida kuradit, see on juba liig, mis liig. Lugupeetud ajakirjanik, minul sündis poeg surnult, äkki saad tulla ja teha selfi?
T
tartlane  /   08:16, 15. sept 2018
Raadi kalmistu väravas on silt, mis keelab koeraga sisenemise. Mu meelest on see mõistlik, kuigi olen koerapidaja ja -sõber. Berni karjakoer käitub ilmselt soliidselt . Aga kujutage ette, kui igaüks võtab oma koera kaasa, sest kalmistul ju ilus jalutad?. Tuleb leinarongkäik ja koerad hakkavad koos haukuma. Mõni pääseb ohelikust lahti ja kukub üle haudade silkama? Koerad on ettearvamatud nagu kaheaastased lapsed. Iial ei tea, mis neile pähe tuleb
K
käin kalmistul tihti  /   08:56, 15. sept 2018
ja alati koeraga, sest mitu korda on seal vanainimesi rünnatud ja käekotid varastatud, ei taha midagi sellist üle elada
L
Lumehelves  /   10:18, 19. sept 2018
Aga mina ei taha, et sinu koer minu lähedase hauale roojab või jalga tõstab!
M
Mööduja  /   16:35, 16. sept 2018
Olen eelnevaga nöus.igaüks leinab omamoodi.Kuid ei ole vöimeline aru saamast,sellest,kuidas Kristi teeb kalmistul käimisest teistele näitamiseks piltidega igastOMA liigutusest näitemängu.Völgned selgituse tagamaast,riivatud on paljude inimeste tundeid.

Loe ka neid lugusid