Nipid

LEMMIK | Põhjalik ülevaade, mida peaksid teadma enne kui tood koju kalaakvaariumi 

Tuuli Mäemat, 23. september 2018, 15:22
Lemmikuks kalad Ngo Minh Tuan, Pixabay
Kalade võtmine võib tunduda märksa lihtsam, kui kutsika või kassipoja koju toomine. Samas ei tasu alahinnata ka kaladele kuluvat hoolt. Kalake.ee spetsialist Irma Lääts selgitab, millest alustada.

Kellele sobivad koduloomadena kalad

Akvaariumi hooldamine

Kalade jaoks on kõige olulisem puhas vesi, mida saab tagada piisava veevahetuse ja põhjapuhastusega. Need kaks tegevust moodustavad akvaariumi hooldamise põhiosa. Ära toida kalu üle! See on peamine põhjus, miks akvaariumis võib õnnetus juhtuda ja vesi reostuda. Kalad peaksid sööma toidu ära kolme-nelja minuti jooksul. Kui näiteks 15 minutit peale toitmist on näha akvaariumi põhjas vedelevat või veepinnal hulpivat toitu, tuleks järgmisel korral toidu kogust vähendada.
Kindlasti ei tohi unustada valgustust akvaariumi kohal ööpäevaks põlema. See pole küll otseselt kaladele ohtlik, aga muudab akvaariumi kiiresti vetikate kasvulavaks ja hiljem on neist üsna raske vabaneda. Ideaalne oleks akvaariumi valgustus panna tööle taimeri abil, mis hoolitseb selle eest, et valgus pikemaks ajaks põlema ei jääks.

Tea oma kalade vajadusi

Elutingimused võivad kalaliikidel olla üsna erinevad. Näiteks mõnele sobib vaid peene liivaga põhi, mõni liik eelistab tugevat taimestikku, mõni hoopis kividest laotud arvukaid koopaid, mõni jahedat vett, teised jälle väga sooja (30°C ringis). Üks üldine reegel kehtib küll kõikide kalade kohta: nad soovivad puhast keskkonda, s.t. puhast jääkainetevaba vett, mille saab luua piisava veevahetuse ning mõistliku asustustihedusega. Kui suur kalaarmastus ei luba vähema kogusega piirduda, siis võiks lubada oma kaladele korralikku filtreerimissüsteemi.

Lemmikuks kalad Ngo Minh Tuan, Pixabay

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee