Nipid

NIPID | Saabumas on tugevad sügistormid - need 8 nippi tagavad, et su pere ja vara on kaitstud 

Laura Liinat, 28. september 2018, 09:13
Kaitse end sügistormide eest PublicDomainPictures, Pixabay
Sügistormidele on iseloomulikud tugev tuul, palju sademeid, äike ja ka üleujutused. Veendumaks oma kodu ohutuses, on terve rida asju, mida juba varakult enne torme silmas pidada. Nõu annab Indrek Ints, Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja.

Enne tormi

Paigalda kodule piksekaitsesüsteem. Eriti vajalik on see hoonetel, millel on plekk-katus, harjaplekk või metallkonstruktsioonid, mis tõmbavad ligi välku. Samuti on sellest abi kõrgemal kohal asuvatel majadel, aidates ära hoida äikse otsetabamuse hoonele.

Veendu tuleohutuses. Jälgi, et kodu elektrisüsteem ja -seadmed ning küttekolded oleks terved ja töökorras. Kontrolli, et kodus oleks töökorras suitsuandur ja ka tulekustuti.

Täienda varusid. Tormi puhul tuleb sageli ette elektrikatkestusi, mis võib segada kaevust joogivee saamist, ka küttesüsteem võib lakata töötamast ja häiritud on toidutegemine. Sellisteks juhtudeks on tark varuda koju süüa, mida ei pea pikalt küpsetama ja kanistrisse joogivett. Mõtle ka oma pere individuaalsetele vajadustele, mida hädaolukorras vajate.

Tormi ja äikese ajal

Varju siseruumi. Tugevama tormi ajal on mõistlik viibida siseruumides, sest lendavad esemed võivad tekitada vigastusi. Kutsu tuppa ka lemmikloomad. Samuti uuri, et ka su lähedased oleksid turvalises paigas.

Kasuta taskulampi. Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana küünla asemel pigem patareidel töötavat taskulampi. Vaid siis, kui patareid tühjaks saavad, läida küünlad.

Väldi kütmist. Kui tuul on väga vali, võib see kaaluda üle korstna tavapärase tõmbe, nii et korsten võib hakata käima tagurpidi. Ka äikese ajal ei ole soovitatav teha ahju ega pliidi alla tuld, sest laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana.

Viibi akendest eemal. Kui asud majas, mis paikneb lagedal või mäekupli peal, siis ära viibi äikese ajal akende all.

Vaata ka piltdiagrammi, millal esineb Eestis kõige rohkem suuri torme.

Oktoobri Nipiraamatust saad põhjalikumalt lugeda, kuidas muuta oma kodu tormikindlaks. Uus ajakiri on müügil alates 5. oktoobrist.

Kaitse end sügistormide eest PublicDomainPictures, Pixabay
Põnevat statistikat, millal on Eestis kõige rohkem suuri torme Laura Liinat

PÄEVATOIMETAJA

+372 666 2600
helen.serka-sanchez@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee