Uudised

TORMITUUL MÖLLAB: kuidas tagada nii enda kui ka oma kodu ohutus? 

Laura Liinat, 2. jaanuar 2020, 22:31
Torm Merivälja muulil.Foto: Mari Luud / Õhtuleht
Taas on kogu Eesti vallutanud tugev tuul. Veendumaks oma kodu ja lähedaste ohutuses, on terve rida asju, mida silmas tuleks pidada. Nõu annab Indrek Ints, Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja.

Enne tormi

Samal teemal

Kontrolli maja konstruktsioone. Eestis on olnud juhuseid, kus tuul viib katuse minema nii vanadelt kirikutelt kui uutelt, vaid aasta vanadelt majadelt. Kui su katuse kattematerjal on lahti või näed-kuuled, et tuul seda kergitab, siis pöördu kindlasti mõne katusepaigaldaja poole, kes vaatab üle katusekonstruktsiooni ja -kinnitused. Halbade juhuste kokkusattumisel, näiteks kui tuul on kindla nurga all ja õige tugevusega, võib see siiski kaasa rebida ka korraliku katuse.

Paigalda kodule piksekaitsesüsteem. Eriti vajalik on see hoonetel, millel on plekk-katus, harjaplekk või metallkonstruktsioonid, mis tõmbavad ligi välku. Samuti on sellest abi kõrgemal kohal asuvatel majadel, aidates ära hoida äikse otsetabamuse hoonele.

Veendu tuleohutuses. Jälgi, et kodu elektrisüsteem ja -seadmed ning küttekolded oleks terved ja töökorras. Kontrolli, et kodus oleks töökorras suitsuandur ja ka tulekustuti.

Täienda varusid. Tormi puhul tuleb sageli ette elektrikatkestusi, mis võib segada kaevust joogivee saamist, ka küttesüsteem võib lakata töötamast ja häiritud on söögivalmistamine. Sellisteks juhtudeks on tark varuda koju süüa, mida ei pea pikalt küpsetama, ja kanistrisse joogivett. Mõtle ka oma pere individuaalsetele vajadustele, mida hädaolukorras vaja võib minna.

Paki ära lahtised esemed. Kui on tulemas tugev tuul või antakse lausa tormihoiatus, vii kuuri või kinnita tugevalt kõik hoovis olevad lahtised esemed.

Korrasta rõdu. Kortermajas elades vaata üle rõdu. Ka seal võib olla asju, mis suure tuule korral minema lendavad. Kõik lillepotid, kerge mööbel jms tuleb ära korjata.

Sulge väljapääsud. Aseta väravad haaki, lukusta uksed. Kui aknad on enne olnud õhutuseks lahti, tuleks need tormi korral täielikult sulgeda.

Eemalda esemed vooluvõrgust. Kui lähed tormisel päeval kodust ära, tõmba kõik elektriseadmed ja kodumasinad vooluvõrgust välja, sest voolu kõikumine võib rikkuda tundliku süsteemiga elektroonikaseadmeid.

Pargi sõiduk. Võimalusel pargi auto garaaži või vastupidi, lagedale, aga kindlasti mitte puude alla – nii ennetad võimalikke vigastusi.

Abista kogukonda. Vajadusel aita tormikahjustusi ennetada ka oma naabruskonnas elavatel vanuritel.

Tormi ajal

Varju siseruumi. Tugevama tormi ajal on mõistlik viibida siseruumides, sest lendavad esemed võivad tekitada vigastusi. Kutsu tuppa ka lemmikloomad. Samuti veendu, et ka su lähedased oleksid turvalises paigas.

Kasuta taskulampi. Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana küünla asemel pigem patareidel töötavat taskulampi. Vaid siis, kui patareid tühjaks saavad, süüta küünlad.

Väldi kütmist. Kui tuul on väga vali, võib see kaaluda üle korstna tavapärase tõmbe, nii et korsten võib hakata käima tagurpidi. Ka näiteks äikese ajal ei ole soovitatav teha ahju ega pliidi alla tuld, sest laetud osakesed suitsus toimivad piksevardana.

Viibi akendest eemal. Kui asud majas, mis paikneb lagedal või mäekupli peal, siis ära viibi äikese ajal akende all.

Kasuta õigeid sidepidamisvahendeid. Ära räägi võrgutelefoniga, sest see võib anda elektri- või akustilise šoki. Kasuta mobiiltelefoni ja hoia aku abi kutsumiseks laetuna.

Ole väljudes ettevaatlik. Kui lähed tormi ajal toast õue, ole ettevaatlik, sest tugev tuul kipub uksi hingedel pahupidi keerama ja lõhkuma.

Jälgi infokanaleid. Kuula raadiot ja uuri internetist prognoose ning käitumisjuhiseid. Tormihoiatusi näed ka ilmateenistuse koduleheküljel. Ka mobiilirakendused pakuvad võimalust reaalajas äikese ja tormi liikumist jälgida (nt Storm Radar, Lihtning Maps jne).

Vaata ka piltdiagrammi, millal esineb Eestis kõige rohkem suuri torme.

Põnevat statistikat, millal on Eestis kõige rohkem suuri tormeFoto: Laura Liinat