Lemmikloom

Põhjalik ülevaade: vaata, milliseid iluprotseduure su lemmik vajab 

Tuuli Mäemat, 14. september 2019, 06:40
Koera eest hoolitsedes tuleb tähele panna nii küünte, karvkatte, kõrvade ja hammaste seisukorda.Foto: Sam Manns/Unsplash
Nii nagu inimesed lõikavad küüsi ja käivad juuksuris, vajavad samasugust hoolt ka lemmikloomad. Jagame head nõu, mida saad ise kodus ära teha.

Nõu annab Tiina Toometi loomakliiniku loomaarst Tiina Kass

Küüned

 • Muuda küünelõikus meeldivaks. Tutvusta lemmikule küünelõikust järk-järgult. Alusta sellest, et katsud õrnalt looma käppa ajal, kui ta on rahulik – kiida teda selle eest ja anna maiust.

  Seejärel harjuta teda näppudega tallapadja õrna vajutamise ja varvaste eraldamisega. Jällegi kiida teda igas etapis. Kui ta on kõige sellega harjunud, alusta küünte lõikamist, kasutades selleks kvaliteetseid lemmikloomale mõeldud küünetange.

 • Lõika küüsi nii! Koera küünel on täitega osa ja tühi osa küüne väljaulatuva otsa tipus. Lõigata tuleb vaid viimast, tühja küüneosa. Kui mõelda, et koera küüs meenutab kujult veidi kotka nokka, on täitega osa enne küüne tippu sinnani, kus alumine nokaosa lõpeb.

  Tühja küüneosa tunned ära ka selle järgi, et küüs läheb pärast täidisega osa järsult peenemaks. Kui küüned on pestud, on altpoolt hästi näha, kust küünetäidis hakkab.

  Nii koera kui ka kassi küüned tuleb lõigata 45kraadise nurga all. Selleks aseta küüs tangide vahele nii, et näeksid, kust täpselt lõikad.

  Kui sa pole oma oskustes kindel, lõika küüsi pigem vähe, näiteks vaid terav ots.

 • Kõik küüned korraga? Esialgu lõika lemmikul mõni küüs nädalas. Korra kuus aga peaksid jõudma kõigi küünteni. Kui küüned hakkavad põrandal klõbisema, on aeg neid uuesti järgemööda lõigata.

 • Mis juhtub, kui ma ei lõikagi lemmiku küüsi? Pikka aega lõikamata küüned võivad kasvada küüne valli või käpapadjandi sisse, põhjustades lemmikloomale ebamugavust ja valu. Liiga pikad küüned segavad ka käpa õigesti maha panemist ja võivad tulenevalt valest käpaasendist liikumisraskusi põhjustada.

Lemmikut on vaja iluprotseduuridega tasapisi harjutada. Foto: Autri Taheri/Unsplash

Kõrvad

 • Kui tihti peaks puhastama lemmiku kõrvu? Regulaarne kõrvade puhastamine ei ole vajalik. Seda tuleks teha vaid siis, kui kõrv on must. Terve ja puhas kõrvakanal on heleroosa, puhas ning ilma tugeva lõhnata.

 • Puhasta nii! Liigset vaiku ja tolmu võid kõrva seest ära pühkida kuiva marlilapiga. Kui seda koguneb tihti, näita lemmiku kõrvu loomaarstile. Kindlasti ära kasuta kõrvade puhastamiseks vatitikke, sest puhastada võib vaid kõrva nähtavat osa.

Karvkate

 • Kas lemmiku karv vajab tõesti hoolt? Karvahooldus sõltub looma tõust – mõni vajab seda sagedamini, mõni harvem, aga kindlasti tuleks lemmikut karva korrashoidmiseks aeg-ajalt pesta ja kammida ning olenevalt tõust ka pügada. Samuti on oluline jälgida, et koera nahk ei oleks kuiv, punane või ketendav ega esineks karvakadu.

 • Pese koera nii! Koera pesemiseks kasuta lemmikloomadele mõeldud šampooni, sest nendel toodetel on loomale sobiv pH-tase. Inimeste tooted mõjuvad looma nahale ja karvastikule halvasti, sest need on tehtud inimese naha vajadusi silmas pidades.

  Poriste ilmadega tuleks puhta veega loputada mustusest puhtaks lemmiku käpad ja kõhualune. Seda tuleks harjutada juba varakult kutsikaeas, et lemmik sellega harjuks.

  Sileda karvaga koera peaks pesema ainult karvakasvu suunas ja vältima ringjaid liigutusi, kuna vastukarva masseerides või švammiga lükates võid karvajuurt painutada ja lõpuks ka nahka ärritada, rääkimata loomale ebamugavuse tekitamisest.

  Karvaseid koeri ja paksu villaga koeri tuleb pesta hoolikalt nii, et vesi ja šampoon jõuaksid ka naha lähedale karvade sisse. Vastasel juhul jääb sinna kogunenud rasu ja tolm välja pesemata. Šampoon või pesulahus tuleks karvale kanda ja see sinna kätega korralikult sisse masseerida.

  Loputades tuleb silmas pidada, et kogu šampooni karvast välja saaks. Loputamist on mugavam alustada peast ja liikuda mööda selga sabani. Viimaseks jäta käppade loputamine.

 • Kindlasti kammi! Oluline on lemmiku karva ka kammida, kindlasti karva kasvu suunas. Tiheda ja pika karvaga koerad-kassid vajavad pusade vältimiseks kammimist iga päev, eriti karvavahetuse ajal.

Koera eest hoolitsedes tuleb tähele panna nii küünte, karvkatte, kõrvade ja hammaste seisukorda.Foto: Sam Manns/Unsplash

Hambad

 • Kuidas hoolitseda lemmiku suu eest? Piimahambad vahetuvad jäävhammaste vastu nii koertel kui ka kassidel umbes 4–6kuuselt ning need jäävad neile suhu elu lõpuni. Seetõttu on lemmiku suuhügieeni eest hoolitsemine väga oluline.

  Lemmiku halb hingeõhk, hambakivi ja punetavad igemed on sagedasemad suuprobleemid, millega loomaarsti poole pöördutakse, ka noorte koertega. Seda põhjustab halb suuhügieen, mis lõpuks põhjustab loomale ebamugavust ja valu.

 • Kas ma peaksin tema hambaid pesema? Väiksematel koeratõugudel tekib hammastele sageli hambakivi. Mida rohkem tekib hambakivi, seda rohkem lükkab see iget tagasi ning paljastub hambajuur. Lõpuks hakkab hammas loksuma ja tuleb ära. Samas saab seda muret igapäevase hambapesuga ennetada. Selleks tuleb lemmiku hambaid pesta pehmete harjastega hambaharja ja spetsiaalse hambapastaga.

Nii mööduvad iluprotseduurid kodus lihtsamini

 • Õige aeg ja koht. Võta hooldusprotseduurid ette kohas, kus su lemmik tunneb end turvaliselt. Oluline on ka õige ajastus: kui ta on puhanud, kõht täis ja heas tujus. Nii talub ta tegelemist paremini ja harjub hügieeniprotseduuridega kergemini.

 • Ole järjepidev. Karva- ja küünehooldus peaks olema osa lemmiklooma argipäevast.

  Tutvusta neid tegevusi kutsikale või kassipojale juba varakult, rutiinselt ja järjepidevalt. Nii kulgevad kõik vajalikud tegevused kummalegi osapoolele lõpuks võimalikult kiiresti ja stressivabalt.

Alati võib minna ka koerte ilusalongi
Stella Ojalaid Pet City grooming’u-spetsialist räägib eelistest.

Grooming’u plussid:

 • Spetsialistil on põhjalik väljaõpe, teadmised ja treenitud oskused, kuidas loomade karva eest hoolitseda.
 • Sul ei pruugi olla kodus kõiki vajalikke vahendeid ega tarvikuid, mis teevad lemmiku iluprotseduurid lihtsaks ja mugavaks teile mõlemale.
 • Paljudele koertele ei meeldi karvahooldus ega küünte lõikamine ning nad kipuvad omaniku peale solvuma, kui too ta käppade ja karvaga sellest hoolimata tegeleb. Grooming’us jäävad need halvad emotsioonid ilusalongi ja peremehe südametunnistus puhtaks.

ALGAJALE LOOMAOMANIKULE! Head nõu, kuidas lemmiku eest õigesti hoolitseda, saad loomakasvatajalt, kellelt lemmiku ostsid, lemmikloomasalongist, loomakliinikust, kutsikakoolist ja raamatutest.

Samal teemal

2. jaanuar 2020, 05:41
Koer tööle kaasa! 8 soovitust, et rahul oleksid nii kolleegid, koer kui ka looma omanik
9. august 2019, 15:20
Koeraga matkama! 4 kasulikku nõuannet, et kõik kulgeks plaanipäraselt
8. juuli 2019, 17:06
Maailmarändurist koera Mate seiklused: 20 tunniga transpordipuuris Hiinast Eestisse
17. juuni 2019, 12:03
LEMMIK | Kass Annabel, kes käib kõikjal koos perenaisega