Nipid

NIPID | Esimesed lihtsad sammud jäätmevabamaks eluks võta ette oma köögis 

Laura Verte, 15. oktoober 2018, 15:55
Eelista korduvkasutatavaid nõusidFoto: jyleen21, Pixabay
Toiduainepakendid on ühed suuremad jäätmete tekitajad, tuues maakera veekogudesse hulpima lausa kaheksa tonni plasti aastas! Kuna sealt jõuab plast kord su toidulauale tagasi, alusta maailma parandamist just nende lihtsate nippidega. Võidab nii loodus kui ka sinu rahakott!

1. Oma anumad poodi kaasa. Eelista poodidele turul käimist, sest seal saad paluda kauba oma anumatesse pakkida. Võimalusel palu sedasama ka poodide letikaupa ostes. Oma nõudesse saad kuivained osta näiteks Tallinna kaubamaja Biomarketi poest. Kodus tõsta kraam ümber ilusatesse purkidesse-pudelitesse. Pähklid ja kuivatatud puuviljad on sedasi saadaval juba ka suuremates toidupoodides.

2. Tekstiilkott kilekoti asemel. Kanna alati kaasas paari tekstiilist kotti, et poeskäigud ei lõppeks toodete kilekotti ladumisega.

3. Tekstiilkotid ka juur- ja puuviljade jaoks. Kui pead vajalikuks puu- ja juurviljad eraldi kotti pakkida, jäta väikesed kilekotid puutumata ja lao ka need tekstiilist või nöörist punutud kotti.

4. Eelista loodussõbralikumaid materjale. Kui kuidagi pakendivabalt ei saa, eelista plastile klaasist, paberist ja papist pakendeid, mida saad hiljem taaskasutada.

5. Naudi kokkamist! Valmista toitu algusest peale ise – nuudli-, pasta- ja leivategu võivad saada sinu lemmiktegevuseks!

Samal teemal

6. Ürdiaed kasvõi korteris! Kasvata toitu ise, kasvõi korteris! Salatid ja maitsetaimed ilmestavad nii sinu kööki kui ka taldrikut!

7. Kontorilõuna. Selle asemel, et toidupoe soojaletist plastkarbis lõunat osta, võta söök kodust kontorisse kaasa! Harjuta end kotis hoidma ka söögitarvikuid, tekstiilist salvrätikut ja klaaspudelit veega janu kustutamiseks.

8. Isetehtud prügikotid. Kui oled teinud korraliku tiigrihüppe jäätmete vähendamise teel, võid ühel päeval naeratusega märgata, kuidas prügikast kajab tühjusest, seda eriti, kui sul leidub võimalus toidujäätmete kompostimiseks. Nii kukub kokku ka vajadus kasutada prügikastis kilekotte. Kui aga sul on tarvis siiski prügikotti, tee valik taaskasutatavate prügikottide sektsioonist. Võid kilevabaks prügikotiks voltida kokku ka hommikukohvi kõrvale loetud ajalehe.

Eelista korduvkasutatavaid nõusidFoto: jyleen21, Pixabay

;