Nipid

Mu juuksed hõrenevad! Mida teha? Vaata üle oma vitamiinid ja kui palju on sinu elus stressi! 

Toimetas Tuuli Mäemat, 26. oktoober 2018, 12:13
Kas sinu juuksed ka hõrenevad?Foto: Foto: Pixabay.com
Just sügisel kipub meie peas juukseid vähemaks jääma.  Mis seda põhjustab ja mida teha, meie küsimustele vastasApotheka apteeker Kerli Valge.

Mida tähendab juuste hõrenemine?

Inimese peas on ligikaudu 100 000 juuksekarva ja normaalselt langeb iga päev välja umbes 50-100 juuksekarva päevas, sama palju kasvab neid ka juurde. Kui karvakadu ületab juurdekasvu, tekib juuste hõrenemine. Liigseks juuste väljalangemiseks loetakse seda, kui päeva jooksul langeb välja rohkem kui 100  juuksekarva ning seda mitme nädala kestel.

Mis põhjustab juuste väljalangemist?

Juuste hõrenemisel pole reeglina vaid üht põhjust, seda tingib mitme juustele kahjuliku teguri koosmõju. Juuksed hakkavad välja langema tavaliselt menopausi ajal, kuid see protsess võib alata ka juba palju varem. Ka stressil on väga suur mõju juuste väljalangemisele. Stressist tingituna muutub peanaha bakteriaalne tasakaal ja peanahk muutub põletikele vastuvõtlikumaks.

Juuste väljalangemist võivad põhjustada ka hormonaalsed kõikumised, kilpnäärme üle- või alatalitlus, liigne päikesekiirgus või siis vastupidi pakane, pidev föönitamine ja liiga tihe juuksepesu. Ka halva kvaliteediga juuksevärvid ja keemilised juuksehooldusvahendid kahjustavad juukseid. Vitamiinide ja mineraalainete puudus, halb mikrovereringe, küllastumata rasvhapete vaegus ja toidutalumatus võivad samuti põhjustada juuste hõrenemist.

Mida siis teha, kas tasuks üle vaadata oma vitamiinide seis organismis?

Suurenenud juuksekadu korral on soovitatav uurida vere rauasisaldust ja üldist verepilti, kilpnäärme- ja suguhormoone, teatud vitamiine ning verevalke. Juuste väljalangemise ravi lähtub leitud põhjusest. Näiteks hormonaalsete häirete korral tuleb taastada hormonaalne tasakaal ja saada nii juuste väljalangemine kontrolli alla. Ka ise on võimalik üksjagu ära teha, et pidurdada juuste väljalangemist.

Juuksekarv moodustub eelkõige proteiinist. Aminohapete, proteiini ja valkainete vähesus põhjustab juuste õhenemist ja väljalangemist. Seetõttu tuleks toituda mitmekülgselt ja lülitada oma menüüsse piisavalt oomega-3-rasvhappeid. Parimateks oomega-3 allikateks on kala, linaseemne-, oliiv- ja kanepiõli, kanaliha ning kanamunad. Juuste kasvule aitab kaasa ka magneesium. Juuste tervisele mõjub ka biotiini, vitamiini B12, tsingi, räni ja foolhappe puudus. Apteegist tasub otsida spetsiaalselt juuksekasvu soodustamiseks kokku pandud komplekse, mis sisaldavad olulisi vitamiine, mineraalaineid ja taimseid koostisosi – nt Beauty+, Hair Volume, Biocyte Keratine, Silicea ränigeel biotiiniga jne.

;