Tee ise

Popp betoonkell meisterda ise! (3)

Anna-Liisa Reppo, 11. juuli 2019, 12:20
Foto: Anna-Liisa Reppo
Tsemendisegu, natuke vett ja 48 tundi kannatust – valmib minimalistlik industriaalhõnguline ajanäitaja.

Betoonisegu ja toidu tegemisel on nii mõndagi ühist. Mõlema puhul ei tasu jääda kinni valmistamisjuhendisse, mõlemad vajavad loomingulist lähenemist.

 

.

Vaja läheb:
- betoonisegu
- vett
- traatarmatuuri
- kellamehhanismi
- puuklotsi kellamehhanismi koopiaks
- puupulka (vastavalt seierihoidiku läbimõõdule, siin 10 mm)
- puuri (vastavalt seierihoidiku läbimõõdule, siin 10 mm)
- akutrelli
- lahtikäivat koogivormi (sileda põhjaga, nt silikoonist)
- natuke värvi
- mõõdulinti
- haamrit
- käsisaagi
- liimi
- laminaati kella aluseks

Töö käik
1 Kõigepealt valmista puuklotsist kellamehhanismi veidi suurem koopia. Märgi harilikuga pliiatsiga peale piirjooned + umbes 1 mm varu. Keskele puuri auk, mis vastab pulga läbimõõdule (siin 10 mm). Värvi puit üle, et see betooni niiskust sisse ei imaks.

.
.
.

.


2 Tõmba laminaadile koogivormi piirjooned, märgi ära keskpunkt ja puuri sinna nii sügav auk, et saaks seierid sisse pista.

3 Liimi vorm aluse külge, põhi allpool. Aseta kellamehhanismi puust koopia täpselt koogivormi keskele.

.

4 Lõika armatuurist välja kella sisemust toestav ketas.

.

5 Valmista betoonisegu, vett lisa tunde järgi. Ideaalne segu näeb välja nagu paksem pannkoogi- või pigem brownie-tainas.

6 Vala vorm poolenisti betooni täis ja aseta peale armatuur. Vala täis ka teine pool – jälgi, et betoonitase ei tõuseks üle kellasüdamiku. Värista mullid segust välja.

.

7 Betoon kuivab umbes 48 tundi – mida vedelam, seda kauem. Kui betoon on kuivanud, eemalda see ettevaatlikult vormist. Suru valemehhanism betoonist välja ja asenda ehtsaga, pista seierid neile mõeldud auku ja pane kell õigeks.

.
.

Nopi ideid!

Arhitektitaustaga disainer Ben Uyeda koos abikaasaga valmistab muu hulgas ka betoonist mööblit ja teisi sisustuselemente. Tema eesmärk on aidata inimestel luua endale vähese vaeva ja soodsa(ma) hinnaga ise modernne sisekujundus. homemade-modern.com