Nipid

ARST SOOVITAB: nii pääsed gripist ja viirustest! 

Tuuli Mäemat, 10. jaanuar 2019, 11:56
Kui oled tõbine, siis püsi kodus, sest nii paraned kiiremini ja haigus ei süvene.Foto: Mojpe, Pixabay
Talv ja erinevatesse viirustesse ning grippi haigestumine on alles ees. City Tervisekliiniku üldarst Kristel Amjärv jagab häid nippe, kuidas sellest pääseda.

Gripist ja viirustest hoidud nii:

Samal teemal

Enneta grippi. Teadagi on gripp väga raske viirushaigus, aga seda saab vältida vaktsineerides ennast. Parim aeg vaktsineerimiseks on sügisel. Immuunsus tekib peale vaktsiini kahe nädala jooksul. Perearstiga konsulteerides on võimalik ka hiljem end vaktsineerida.
Hoia end. Kanna õues olles alati mütsi ja salli, nii hoiad keha soojas. Kui olla riides mugavalt ja soojalt, on ka immuunsus tugevam.
Püsi soojas. Keha ei pea soojas hoidma vaid riietega, heaks abiks on ka õiged toidud ja soojad joogid. Alkohol ja maiustused pärsivad immuunsust ja piimatooted tekitavad liigselt lima.
Puhka piisavalt. Peale pikki pühi pühendume end taas kiiretele töödele ja tegemistele, mis on tegelikult organismi puhkeperioodil koormuseks ja nii on keha vastuvõtlik erinevatele viirushaigustele.

Kui tunned, et hakkad haigeks jääma:

Võta appi käepärased vahendid. Kui tunned, et haigus hakkab vaikselt juba tekkima, siis: keeda endale üks hea kanapuljong, joo rohelist teed meega, söö küüslauku ja ingverit. Head teevad ka kodumaised marjad: mustsõstar, astelpaju, kibuvits. Julgelt võib süüa ka lõunamaised puuvilju: sidrunit, apelsini ja kiivisid. Neid tuleks tarbida rohkelt ka selleks, et vältida haigestumist.
Varusta end C-vitamiiniga. See on üks olulisemaid tugevdavaid antioksüdante ja leevendab viirushaigustest tekkivaid limaskesta turseid. Mesi on desinfitseerivate omadustega, seepärast on seda hea võtta lusikatäis, kui kurk valutab. Mett võib lisada ka teele, aga mitte keevale veele. Usalda meie vanaemade tarkuseid, kuidas end koduselt ravida.
Kui asi tõsine, küsi abi. Juhul, kui palavik on kõrge, hingata raske, halb enesetunne vaevab ja kurguvalu kimbutab, siis tuleb konsulteerida pereõega.
Kui oled tõbine, püsi kodus. Võimaluse korral tee tööd kodus või võta endale paar päeva puhkuseks. Enesetunne paraneb kiiresti ja haigus ei süvene, kui annad endale puhkust.