Uudised

Naaber suitsetab toas?! Kas ja mis alustel on võimalik teda keelata? 

Toimetas Laura Liinat, 31. oktoober 2019, 06:26
Suitsetamine ja muud naabrite elutegevusega seotud lõhnad ja hääled on ajast aega olnud kortermajas üks suuremaid probleeme.Foto: Fotografierende / Pexels
Naabrite juurest koridori ja tuppa imbuvad ebameeldivad lõhnad võivad valmistada parajat peavalu. Kuidas sellisel juhul käituda ja millised õigused võivad kohalduda, selgitab Eesti Korteriühistute Liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Suitsetamine ja muud naabrite elutegevusega seotud lõhnad ja hääled on ajast aega olnud kortermajas üks suuremaid probleeme, andes nii humoristidele ainest lausa terveteks etendusteks kui ka tõsist tööd kohtule. Neil teemadel on naabrid teinekord ka õigust taga ajanud ja hagisid esitanud. Tulemus on reeglina see, et kui suitsetamine toimub inimese oma kodus, siis seda ei saa keelata.

Inimestevahelises kooselus, näiteks korterelamu korterinaabrite puhul, peab paratamatult arvestama teistega ning taluma teatud ebameeldivusi. Hakates keelama oma kodus suitsetamist, võib teine järgmisena hakata nõudma ka teatud toiduainete mittepraadimist, sest paha lõhn tungib naabri korterisse, või keelata korterites väikelastega elamise, sest nende kisa häirib teiste naabrite elu. Küll aga sätestab Tubakaseadus kohad, kus on suitsetamine keelatud: korterelamu koridor, trepikoda ja korterelamu muu üldkasutatav ruum.

Nii võib kokkuvõttes öelda, et parim viis on loota naabrite heasoovlikule läbisaamisele ja üksteise soovidega arvestamisele, näiteks paluda mitte suitsetada teatud kellaaegadel või kontrollida üle ventilatsioonilõõride seadistus. Samuti peavad suitsetajad endale teadvustama, et juhul kui tubakasuits hakkab naabri tervist ja elu ohustama ehk väljub talumiskohustuse piiridest teise korteriomaniku suhtes, tuleb see tegevus lõpetada.

Samal teemal

25. november 2019, 05:16
LUGEJA KÜSIB | Mida teha, kui naabrite toidulõhnad imbuvad minu magamistuppa?
9. märts 2019, 18:00
8 väga head põhjust, miks naabrile kooki viia
3. september 2018, 21:06
Lugeja küsib: kelle omad on naabri aeda kasvanud õunapuuoksa viljad?

;