Kodu

Naabrite toidulõhnad imbuvad tuppa? Probleem võib olla sundventilatsioonis (18)

Laura Liinat, 20. veebruar 2019, 06:16
Sundventilatsiooni vale paigaldus võib olla lõhnade leviku üheks põhjuseks. Foto: John-Mark Smith, Unsplash
Toidulõhnad on ikka isuäratavad, aga mitte siis, kui need imbuvad naabrite juurest sinu magamistuppa! Mida sellises olukorras teha, vastavad tehniline konsultant Lembit Ida ja Eesti Korteriühistute Liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

 

Samal teemal

Lõõride vale seadistus

Üks peamisi põhjuseid, miks naabrite juurest lõhnu imbub, on sundventilatsiooni lõõride vale seadistus. Lõõrid peaksid ventilatsioonikorstnas olema sõltumatud ehk igal korteril on tarvis oma lõõre õhu väljavooluks ja normikohaseks õhuhulga seadistamiseks väljatõmbeplafoonidega. Kui seda pole võimalik saavutada ehk ühel väljatõmbekanalil on mitu korterit, tuleks paigaldada ka tuletõkkeklapid. Need aitavad vältida tulekahju korral ka tule levikut korterite vahel. Köökide puhul, kus köögikubud on ühendatud ühisvoolsesse ventilatsioonilõõri, peavad neil olema ka tagasilöögiklapid, mis väldivad sama lõõriga ühenduses oleva korteri toidulõhnadele ligipääsu.

 

Ära ühenda kubu ventilatsioonilõõri!

Sama oluline on köögikubudel õige õhu väljavool, mis peaks minema eraldi ventilatsioonilõõri. Juhul kui köögis on ainult üks selline, ei tohi köögikubu ühendada ventilatsioonilõõri ja sellele peaks saama paigaldada vahetatava söefiltri. Ainult nii ladestub lõhn ja rasv filtris õhu ringlemisel läbi köögikubu. Kõik see on vajalik, et köögis poleks halba lõhna ja toimiks õhuvahetus ka siis, kui inimene köögist lahkub ja köögikubu välja lülitab.

 

Otsides lahendust

Enne kurjalt naabrite uksele koputamist võiks mõelda, kas nad on üldse kursis, et sigaretisuitsu või praadimislõhnad ka teie tuppa levivad? Seejärel võiks uurida, kas elamu teistelgi korteritel on sama probleem. Kui selge on halbade lõhnade leviku põhjused, siis tuleks hakata probleemi ühiselt lahendama, abiks saab olla korteriühistu või haldaja.

18 KOMMENTAARI

m
mammi maalt 26. juuni 2019, 16:44
vinguda osatakse,naabritel liiga head toidulõhnad ja ajavad isu peale.ise söövad valmistoite või närivad rohelist
e
erki 17. juuni 2019, 21:23
praegu moeasi, et kõik ainult kiunuvad. minu soovitus on minna metsa elama, kui lõhnad häirivad, mitte osat omale korter korrusmajja, kus elab palju erinevaid inimesi.
Loe kõiki (18)