Nipid

Tee selgeks, milline näriline sinu koduloomaks sobib  

Tuuli Mäemat, 4. märts 2019, 09:00
Iga näriline vajab oma tingimusi.Foto: Foto: Unsplash.com
Ka väike näriline võib olla vahva lemmikloom. Head nõu, kuidas leida endale õige, jagab Marika Nekljudova, Balti Jaama Turu loomapoe PetCity klienditeenindaja

Kas sulle sobib rott?

·      Millised nad on? Rotid vajavad palju inimese lähedust. Juba pojana tuleb rotti korrapäraselt kätte võtta, siis muutub ta taltsaks. Selleks libista käsi talle kõhu alla ja tõsta kogu keha korraga üles. Ära haara rotti sabast, sest nii võid vigastada tema nahka. Hea on pidada kahte rotti korraga, sest üks rott on üksinda kurb. Kui suhtled rotid, siis avastad, et nad on väga targad loomad.

·      Eluiga: kuni 3 aastat

·      Enne, kui ostad roti. Veendu, et rott on hoolitsetud ja puhas: terve roti karvastik on elegantne ja keha üleni karvadega kaetud. Kehaehituselt peaks tema keskosa olema ümar. Silmad peavad olema erksad ja selged ilma eritiseta, nina ja suu puhtad, hingamine korrapärane ja hääletu.

·      Puur.

-Kahele väikesele rotile piisab 70 x 35 x 35 cm puurist, kuid ka suurem puur on hea, siis on neil rohkem turnimis- ja kasvuruumi.

-Puur peaks asetsema avatud aknast ja otsesest päikesepaistest eemal, sest rottidele ei meeldi tuuletõmbus ja päikese käes võivad nad kergesti üle kuumeneda ja kuumarabanduse saada.

-Puuri põhja sobib viie sentimeetri paksune saepurukiht, mis ei tohi olla töödeldud säilitusainetega.  

-Rottidele meeldib, kui puuris on ka redeleid, mida mööda ronida.

·      Toit. Rott on vähenõudlik. Neile müüakse loomapoes valmistoitu, aeg-ajalt võib talle juurde anda ka õunatükikesi või porgandeid. Pidevalt peab tal puuris olema joogiks puhas joogivesi. Toidukausiks sobivad rotile keraamilised rasked kausid.

Kas sulle sobib merisiga?

·      Millised nad on? Merisead on rahulikud närilised. Nad ei hammusta ega küünista kunagi, on armsad ja leebed ning naudivad väga sinu seltskonda. Nad sobivad hästi ka lastega.

·      Eluiga: keskmiselt 6 aastat

·      Enne, kui ostad merisea. Terve merisea keha on ümar ja heas toitumuses. Merisea karv peab olema tihe ja läikiv, silmad säravad ja selged, nina ja suu puhtad ja eritiseta, hingamine vaikne ja rütmiline.

·      Puur.

-Hea puur merisigadele on 90 x 60 x 45 cm.

-Puuri põrandale sobivad naturaalsed puidulaastud, mis on kaetud õhukese heinakihiga.

-Merisigu võib ka õues hoida, kuid kindlasti tuleb neid siis kaitsta äärmuslike temperatuuride eest.

·      Toit. Lisaks spetsiaalsele merisea toidusegule vajavad nad ka värsket rohtu või heina ning puu- ja köögivilju.Kindlasti peab tal pidevalt olema ka puhast joogivett.

Kas sulle sobib hamster?

·      Millised nad on? Hamstrid on sõbralikud ja hellad närilised. Nende pluss on, et hamstrid ei lõhna ebameeldivalt ja teda võib ka üksinda pidada. Väiksele lapsele ei ole hamster aga soovitatav esimeseks lemmikuks, sest hamstrid võivad last hammustada, kui miski neile ei meeldi.

·      Eluiga: kuni 2 aastat

·      Enne, kui ostad hamstri. Veendu, et ta on terve: tal on erksad silmad; ta on elavaloomuline; tal ei ole haavu ega arme; kasukas on sile, puhas ja läikiv.

·      Puur.

-Vali puur, mis sulgub korralikult, et loom ei saaks puurist plehku panna. Hästi sobib traatpuur.

-Hamstril peab olema puuris asju, mis talle tegevust pakuvad, näiteks jooksuratas ja ronimisköied ning head on ka urud ja koopad.

-Puuri põhja võib panna spetsiaalse hamstrile mõeldud põhjakatte. Sobib ka saepuru, aga see tolmab ehk liialt.

-Puuri ei tohiks panna päikese kätte ega hoida kohas, kus temperatuur palju kõigub.

·      Toit. Hamster sööb hea meelega spetsiaalset söögisegu, aga neile maitsevad ka köögi-ja puuviljad. Puuri võib panna ka mineraale, mida nad lakuvad. Kindlasti peab tal olema pidevalt puhas vesi.

 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee