Kodu

Jaheda suveõhtu päästja! Millise soojuskiirguri kasuks otsustada, et terrassil oleks mõnusalt soe?  

Helen Serka-Sanchez, 12. juuli 2019, 20:05
Soojuskiirgur teeb õhtu terrassil veel mõnusamaks. Foto: Andreas Krappweis, Freeimages
Kui salamisi unistame me kõik mõnusalt soojadest suveõhtutest, siis kahjuks ilmataat meie soove alati ei täida ning veel ka järgnevad päevad toovad vihma ning niiskust. Heitlik ja jahe ilm võib teha kiire lõpu ka õdusale terrassil istumisele. Soojuskiirgur hoiab külma eemal, nii et mõnusaid õuesviibimisi saad nautida ka jahedal õhtul.

 

Elektrilised infrapunaga soojuskiirgurid on hea valik, kui terrassil pole kaminat, mis sooja annaks, või pole tahtmist aeda lõket teha. Kuna kiirgureid on eri suuruse, kuju ja paigaldusvõimalusega, on sobivaid soojendajaid nii hoovi, terrassile kui ka rõdule.

Vali kiirgur vastavalt kohale

Samal teemal

Enamasti on kiirgurid kas soojendava süsinik- või halogeenelemendiga. Nende vahe on selles, et halogeenelemendiga kiirgur annab nii soojust kui ka valgust. Sellise laternaposti meenutava seadme võib paigaldada ka õue lageda taeva alla, sest vihma see ei karda. Pluss on ka see, et kõrge jalaga soojuskiirgurit saab liigutada vastavalt vajadusele.

Juhul kui õues istumiseks kasutatakse päevavarjuga lauda, on olemas soojuskiirgureid, mis on mõeldud kinnitamiseks varju tugipostile. Kolmikkiirgur annab ühtlast soojust kõigile ümber laua istujatele.

Katusega terrassile sobivad kiirgurid, mille saab püsivalt paigaldada laua kohale või ka ruumi nurkadesse lae alla. Seejuures arvesta, et ainult riputatavad mudelid on mõeldud laua kohale paigaldamiseks. Ülejäänud kiirgurid tuleks paigaldada lauast eemale ja nurga alla, et soojus sealt inimesteni jõuaks. Kiirgurit seinale kinnitades jälgi, et soojusvoog poleks suunatud lähedal asetsevatele esemetele, vaid inimeste istumiskohale.

Ühtlase soojuse saad terrassile või rõdule, kui paigaldad kiirgurid ruumi vastasseintele. Kasutusmugavust lisab kaugjuhtimispult, millega saab kiirguri temperatuuri reguleerida.

Väga tähtis võimsus

Soojuskiirguri valimisel lähtu istumiskoha lähedal oleva pistikupesa elektrivõimsusest. Kui see on teada, saad juba edasi vaadata, millise kiirguri kasuks otsustada. Oluline on ära mõõta ka soojendatava pinna suurus. Kui 20ruutmeetrisele katusega terrassile sobiks hästi kaks 3 kW kiirgurit, siis väikese rõdu teeb soojaks ka üks 1,2-2,3 kW seade.

Turvanõuded on erinevad vastavalt toote kaitseastme numbrile ehk IP-klassile.  Nii saad teada, kas tegu on niiskuskindla (IP44), pritsmekindla (IP55) või tormikindla (IP66) mudeliga. Nende klasside järgi saad endale sobiva mudeli valida.

Tihti pannakse kiirgureid laua alla, kuid sellisel juhul tuleks valida väikese võimsusega kiirgur ja ohutusnõudeid kasutamise ajal hoolikalt jälgida.

Kuidas seadet hooldada?

Üldjuhul ei vaja kiirgurid hooldust. Küttekehad peavad hästi vastu, kuid nende eluiga sõltub siiski tootjast ja kasutatavast kütteelemendist. Süsinikelementidega kiirgurite kasutusaeg on 12 000-18 000 tundi, samal ajal kui teised elemendid peavad vastu 5000 tundi.

Kiirguri elemendi vastupidavus on väga tihedalt seotud toote hinnaga. Mida odavam mudel, seda kiiremini kipuvad kütteelemendid läbi põlema.