Nipid

TOAD KORDA! 9 soovitust kevadiseks suurpuhastuseks 

Linnaleht, 28. märts 2020, 05:16
Ära planeeri kõiki töid ühele nädalavahetusele, veel vähem ühele päevale.Foto: Gustavo Fring / Pexels
Kevadine suurpuhastus on vajalik isegi siis, kui oled elamise igal nädalal hoolsalt tolmuimeja, mopi ja lapiga üle käinud. Hansaposti kodukaupade tootejuht Kristel Türk jagab nippe, kuidas kodu perfektselt puhtaks ja korda saada.

1. Varu aega
Ära planeeri kõiki töid ühele nädalavahetusele, veel vähem ühele päevale. Nagu nimetuski viitab, on suurpuhastus suur töö, milleks tuleb varuda aega, sest muidu ei ole tulemus ootuspärane, selg on haige ja tuju nullis. Seega koosta parem vajalikest tegevustest nimekiri ja jaota tööd kalendrisse vabadele päevadele.

Samal teemal

2. Alusta akendest
Esimesena pese ära aknad, sest need on pikalt mustust kogunud. Akende pesemiseks vali tuulevaikne päev, pigem sombune kui päikeseline, sest tuulise ilmaga kuivavad aknad liiga kiiresti ja klaas jääb triibuliseks, päikeselise ilmaga on aga raske tulemust hinnata. Loe aknapesu kohta rohkem siit!

3. Klopi vaibad
Vii vaibad välja ja klopi, nii saad suurest tolmuhulgast lahti. Vaipade kõrval ära unusta lambanahku ja muid sarnaseid tolmukogujaid. Pärast tõhusat kloppimist võid vaibad kergelt niiske mikrokiudlapiga üle käia. Kaltsuvaibad pane pesumasinasse, kui need mahuvad, ning kasuta õrna pesuprogrammi.

4. Pese tekstiilid
Pese või puhasta kodutekstiilid, mis on talve jooksul tolmu ja plekke kogunud. Alusta elutoa diivanist ja dekoratiivpatjadest. Kui katted on eemaldatavad, pese need pesumasinas. Pane katted tagasi märjalt, et vältida nende kokkutõmbumist. Nahkdiivani saad puhtaks niiske lapiga.

5. Pese põrandad
Nihuta paigast diivanid, kummutid ja kapid, mille alt sa tavaliselt põrandaid ei pese. Kummutitest võiksid enne sahtlid välja võtta, et selg tõstmisega liiga ei saaks. Pese põrandad ja pane vajadusel mööbliesemete jalgade alla uued viltkaitsmed, et esemeid lihtsamini liigutada ja põrandat mitte kriimustada.

6. Otsi tolmukogujaid
Peidetud tolmukogujate tuvastamine võiks samuti suurpuhastuse juurde kuuluda. Tavaliselt on sellised esemed ribakardinad, malmradiaatorid, laste mängukarud ja laevalgustid, aga kodus võib leiduda muidki üllatavaid tolmu peidukohti.

7. Vannitoa seinad
Küüri üle kõik vannitoa seinad ja nurgad, mida sa tavaliselt ei puhasta. Silikoonitud ja vuugitud pinnad on kõige tõrksamad, nende puhastamiseks on mugav kasutada aurupuhastit. Keraamilisi plaate võib pesta nõrga söögiäädika lahusega.

8. Küüri külmikut
Köögi koristamiseks varu aega, sest lisaks kõigi pindade puhastamisele võiks üle käia ka külmikust ja ahjust, teha korda köögikapid ning kontrollida kuivainete säilimiskuupäevi. Alusta seintelt, töötasapinnalt ja mööblilt nõrga nõudepesuvahendi lahusega pritsmete eemaldamisest.