Nipid

Inga Lunge: minu relv sääskede vastu valmib basiilikust (3)

Toimetas Annaliisa Köss, 11. juuni 2019, 12:39
Ebameeldivate pinisejate peletamiseks on näitleja ja kirglik kalastaja Inga Lunge kasutusele võtnud aroomiteraapia ning isetehtud tõmmised.Foto: Laura Strandberg
Suve saabudes ilmuvad meid kimbutama sääsed, kes suudavad su mõnusa rabamatka või õdusa terrassiõhtu maatasa teha. Ebameeldivate pinisejate peletamiseks on näitleja ja kirglik kalastaja Inga Lunge kasutusele võtnud aroomiteraapia ning isetehtud tõmmised. Aga kuidas siis lavendli või basiiliku abil sääsed eemale tõrjuda?


"Kalastamine maandab suurepäraselt pingeid! Värske õhk, paras kogus adrenaliini ja imeline loodus on põhjused, miks viimasel ajal aina rohkem veekogude äärde satun. Putukate tõrjumiseks olen mõne nipi kõrva taha pannud oma emalt, kes on kliiniline aroomiterapeut," jutustab Inga. 

Mitmed looduslikud taimetarkused on tal plaanis ära katsetada just selle suve jooksul ning selle tarbeks pani naine maal esmalt kasvama basiiliku. Selle lehtedest ja vartest valmib esimene relv sääskede vastu. "Samamoodi võib tõmmise valmistada piparmündist – selle lõhn on sääskedele samuti ebameeldiv. Lõkke ääres ja õues istudes on hea inimeste läheduses salveioksi suitsemas hoida – putukad lendavad kindlasti kaugema kaarega. Väga hea abiline mitte ainult sääskede ja kärbeste, aga ka koide tõrjumisel on lavendel," teab naine rääkida.

Samal teemal

Kui sääsk on juba hammustanud
Kui aga mõni sääsk on juba oma jälje jätnud, määrib Inga hammustusele teepuuõli. "See väike õlipudelike võiks olla nii profülaktiliseks nuusutamiseks
kui ka nahaärritustele määrimiseks kogu aeg käepärast," soovitab naine, kuid leiab samas, et kõige suurem miinus looduslike putukatõrjevahendite puhul on, et vahel kipuvad need maha ununema. "Seepärast soovitan neid teha endale kohe suurem kogus, et neid siis suvel nii autosse, käekotti, paati kui ka suvilasse jaguks. Putukad on tegelikult toredad tegelased, lihtsalt meil on nendega tüütu koos aega veeta." 

TEE ISE!
Sääski peletav basiilikutõmmis
Kes ei soovi putukaid eemal hoida mürkidega, saab toimiva putukapeleti valmistada ka taimedest. Sääsed lendavad intensiivsest basiilikulõhnast kaarega mööda! Kasutamiseks pritsi tõmmist näiteks vatipadjale ja pista see taskusse, pihusta nahale ja tumedatele riietele.

Vaja läheb:

  • 150 g basiilikulehti ja -varsi
  • 150 ml vett
  • 100 ml viina

Valmista tõmmist nii:
1. Pane vesi keema ja vala see keevana basiilikule. Lase ürtidel vees 2–3 tundi seista, seejärel kurna taimed keedusest välja.
2. Lisa saadud vedelikule 100 ml puhast viina ja villi tõmmis pihustipudelisse. Kui viin pole sulle meeltmööda, saab toimiva tõmmise ka destilleeritud veega.

Sääskede hirmuunenägu ehk rosmariinitõmmis
Sääskedele pole meeltmööda ka tugeva lõhnaga rosmariin. Kasuta seda samamoodi nagu basiilikutõmmist, ja looduses viibimine on kohe palju meeldivam.

Vaja läheb:

  • 1 l rosmariini
  • 1 l vett
  • 1 l destilleeritud vett

Valmista rosmariinitõmmist nii:
1. Pane rosmariinioksad potti ja keeda neid liitris vees madalal tulel 20–30 minutit.
2. Lase keedusel jahtuda ja kurna siis taimeosad välja.
3. Lahjenda tõmmist destilleeritud veega ja villi pudelikestesse.