Uudised

Lapse õiguste päev: vaata üle, millised on sinu lapse õigused (2)

Toimetas Annaliisa Köss, 20. november 2019, 12:35
Tee endale selgeks, millised on sinu lapse õigused!Foto: Freepik.com
November on lapse õiguste kuu ja täna tähistatakse rahvusvahelist lapse õiguste päeva. Seekord on rõhk sellel, et üksteist vähem kiusataks. Kas teadsid, millised on sinu lapse õigused? Nii mõnigi võib sind üllatada!

Sinu lapse õigused:

  • Kõigil lastel on õigused. See tähendab, et kõigil lastel on ka kohustus austada teiste õigusi, nii laste kui täiskasvanute puhul.
  • Kõigil lastel on õigus kaitsele vägivalla eest. See tähendab, et lastel on ka kohustus teisi mitte kiusata, tüli norida või muudmoodi kahjustada.
  • Kõigil lastel on õigus puhtale elukeskkonnale. See tähendab, et lastel on ka kohustus ise oma ümbritsevat loodust puhtana hoida, mitte reostada.
  • Kõigil lastel on õigus haridusele. See tähendab, et nad peavad koolis käima, õppima nii palju kui nad võimelised on ning jagama teistega oma teadmisi.
  • Kõigil lastel on õigus elule. See tähendab, et peab aitama ka neid, kes vajavad abi ja on ebasoodsas olukorras, et ka nende õigus elule oleks tagatud.

Vaata lähemalt lapse õiguste konventsiooni SIIN.

Samal teemal

Mis selle raames toimub?

Loovkonkurss „Õigus olla mina ise“. Võitjad kuulutatakse välja 20. novembril toimuval Lastekaitse Liidu aastakonverentsil „Lapse õigus olla tema ise“. Rohkem infot leiad siit.

Türi Lastekaitse Ühing koostöös Lastekaitse Liiduga kutsub 1.-12. klassi õpilasi osalema videokonkursil „Õigus olla mina ise“ ja luua kaheminutilised videod, mida esitletakse 20. novembril 2019 liidu aastakonverentsil. Lisainfo leiad siit.

Laste õiguste konventsiooni 30. aastapäeva tähistamiseks korraldab Lastekaitse Liit 20. novembril traditsioonilise aastakonverentsi, mille teemad paigutatakse seekord „Lapse õigus olla tema ise“ sõnumi alla.

Lisaks konverentsile räägib kogu november kui lapse õiguste kuu lapse õigustest. Selle aasta konverents keskendub ühele teravamale probleemile praeguses Eesti ühiskonnas – kiusamisele. Mitte ainult kiusamisele koolides, vaid kiusamisele kogu haridusteel ja ühiskonnas. See on teema, kus omavahel peavad koostööd tegema haridusasutused, huvitegevus, perekonnad ja kogu ühiskond. Vaid nii saame edasi liikuda kiusamisvaba ühiskonna poole.

Me ei räägi konverentsil võitlusest kiusamisega, vaid sellest, kuidas igat last toetada arenemaks vastavalt oma potentsiaalile ja huvile.

Lastekaitse Liidu konverents on inspiratsioonikonverents – selle päeva lõpuks lahkuvad osalejad sealt teadmisega, et kiusamisvaba elu on reaalsus ja ühiskond on palju tervem, kui iga laps saab areneda ja kasvada enda parimaks minaks – sellisena nagu ta on ning kõigil meist on oma osa selle saavutamises.

Tänavune november on aeg, mil kaks Eestimaa väikestele ja suurtele tuttavat karu, ajatu Karu Aabitsa Mõmmi ja „Kiusamisest vabaks!” Sõber Karu, käpad kokku panevad. Nimelt on lavale tulemas lasteetendus Mõmmi ja sõbrad”, kus Lastekaitse Liit on ettevõtmisse kaasatud kui lapse õigusi ning turvalist ja rõõmsat lapsepõlve esindav koostööpartner.

15.11.-01.12 PÖFFil Just Film alaprogrammina: lapse õiguste programm, mille filmid keskenduvad erinevatel viisidel lapse õigustele. PÖFFi Just Filmi raames linastub kaheksandat korda lapse õiguste eriprogramm, mis koosneb laste elu eri tahke käsitlevatest filmidest. Filmilood on pärit lähemalt ja kaugemalt, pakkudes Eesti noortele nii samastumis- kui võrdlemisvõimalusi. Loe lähemalt siit.

Lastekaitse Liit liitus Võrumaa lasteaedade ohutusprojektiga Tunnen. Tean. Oskan” ning 27. novembril Võru linna lasteaias Sõleke ja 28. novembril Rõuge lasteaias räägime koolieelikutega internetist ja turvalisest internetikasutusest.

Allikas: Lastekaitseliit.ee

Loe siit, kuidas märgata kiusamist!