Uudised

Lastekaitsepäeval vaata üle oma lapse õigused! (2)

Toimetas Annaliisa Köss, 1. juuni 2019, 05:31
Lastekaitsepäev on 1. juunil tähistatav tähtpäev, mille eesmärk on juhtida tähelepanu laste heaolule ja õigustele ning lastekaitse tähtsusele.Foto: Di Lewis / Pexels
Lastekaitsepäev on 1. juunil tähistatav tähtpäev, mille eesmärk on juhtida tähelepanu laste heaolule ja õigustele ning lastekaitse tähtsusele. Sellel päeval toimuvad ka mitmesugused lasteüritused.

Esmakordselt kuulutati lastekaitsepäev välja ülemaailmsel laste heaolu konverentsil 1925. aastal ning järjekindlalt hakati seda tähistama alates 1954. aastast. 1. juunil tähistatakse lastekaitsepäeva alates 1950. aastast. Selle kehtestas Rahvusvaheline Demokraatlik Naisliit oma kongressil Moskvas 22. novembril 1949. aastal. Olgugi et paljudes riikides peetakse lastekaitsepäeva 1. juunil, soovitab ÜRO rahvusvahelist lastepäeva tähistada 20. novembril. 

Möödunud aastal esitas Eesti Lastekaitse Liit riigikogu põhiseaduskomisjonile pöördumise, milles tegi ettepaneku nimetada 1. juuni ehk lastekaitsepäev riiklike tähtpäevade hulka. Pöördumises seisab, et Eesti on ratifitseerinud ÜRO lapse õiguste konventsiooni, mis rõhutab vanemate kõrval riigi rolli lapse õiguste kaitsmisel ja arenguks vajalike tingimuste loomisel. 

Lapse õigused:

  • Kõigil lastel on õigused. See tähendab, et kõigil lastel on ka kohustus austada teiste õigusi, nii laste kui täiskasvanute puhul.
  • Kõigil lastel on õigus kaitsele vägivalla eest. See tähendab, et lastel on ka kohustus teisi mitte kiusata, tüli norida või muudmoodi kahjustada.
  • Kõigil lastel on õigus puhtale elukeskkonnale. See tähendab, et lastel on ka kohustus ise oma ümbritsevat loodust puhtana hoida, mitte reostada.
  • Kõigil lastel on õigus haridusele. See tähendab, et nad peavad koolis käima, õppima nii palju kui nad võimelised on ning jagama teistega oma teadmisi.
  • Kõigil lastel on õigus elule. See tähendab, et peab aitama ka neid, kes vajavad abi ja on ebasoodsas olukorras, et ka nende õigus elule oleks tagatud.

Samal teemal

Vaata lähemalt lapse õiguste konventsiooni SIIN.

Lastekaitsepäeva üritused toimuvad kõikjal üle Eesti! 

TALLINNAS
Kl 9-20 Lastekaitsepäev loomaaias, Paldiski mnt 145, sissepääs 2 € 
Kl 12-16 Lastemuuseum Miiamilla, L. Koidula 21C, sissepääs 1 € 
Kl 11-16 Lastekaitsepäev Tallinna Hipodroomil, Paldiski mnt 50, sissepääs tasuta
Kl 12-16 Põhja-Tallinna Lastekaitsepäev Lennusadamas, Vesilennuki 6, sissepääs tasuta

TARTUS
Kl 14-20 Tartu linna lastekaitsepäev "Vaimukalt vaheajale", Tartu kesklinn, üritus on tasuta
Kl 14-17 Lastekaitsepäev JJ-Streetiga Tartu Kaubamajas, Riia 1, sissepääs tasuta