Lemmikloom

Ekspert soovitab: nii hoiad puugid lemmikust eemal (1)

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 3. juuni 2019, 06:47
Puugitõrje on tõhusaim siis, kui kasutada kõiki vahendeid samaaegselt.Foto: Jozef Fehér / Pexels
Puuke leidub sellel kevadel looduses eriti ohtralt. Ühtviisi ohtlikud on nad nii inimesele kui ka lemmikloomale. Loomapood KIKA Eesti juht Ksenia German annab nõu, kuidas ja milliste vahenditega lemmiklooma puukide eest kaitsta.

Lemmikloomade kaitseks on olemas 5 kaitsetaset: ultraheliripatsid, parasiitidevastased kaelarihmad, tilgad ja pihustid ning eeterlikud õlid.

  1. Ultraheliripats on üks moodsamaid vahendeid, mis aitab tõrjuda puuke nii inimestelt kui ka lemmikloomadelt. Kasside ja koerte jaoks on loodud ripats Tickless – ökoloogiline abivahend kaitseks parasiitide eest, mis on ohutu nii noorele, eakale, tiinele kui ka imetavatele loomale. Ripatsit tuleb kanda pidevalt, isegi kodus. Selle mõju kestab 9 kuni 12 kuud. Oluline on meeles pidada, et kuigi ripats on niiskuskindel, ei ole see vee eest täielikult kaitstud. Muretsema ei pea ka ultraheli pärast – seda ei kuule ei inimene ega lemmikloom, ebameeldiv ja eemaletõukav on see vaid puukidele. Lisaks on ka loomaomanikele olemas spetsiaalsed inimestele mõeldud ripatsid, et saaksid muretult lemmikuga jalutamas käia.

  1. Eeterlikud õlid. Aroomiteraapiat kasutatakse inimeste ja loomade füüsilise ja emotsionaalse heaolu parandamiseks. Kuid kas teadsid, et eeterlike õlide nahale hõõrumine toimib puuke tõrjuva vahendina? Koertele ja kassidele on soovitatav kasutada sidrunheina, lavendli, eukalüpti, rosmariini, pelargooni, koertele veel ka teepuu- ja sidrunite eeterlikke õlisid.

Puuke on sel aastal palju ja need on ohtlikud ka sinu lemmikule. Foto: Catkin / Pixabay

  1. Parasiitidevastased kaelarihmad – puukidele või kirpudele mõjub kaelarihma lõhn eemalepeletavalt ning nad püüavad hoiduda lemmikloomast võimalikult kaugele. Nagu ka ripatsit, peaks lemmikloom kaelarihma kandma pidevalt – nii jalutuskäigu ajal kui ka kodustes tingimustes. See mõjub tõhusalt küll pisut lühemat aega, umbes 4 kuud, seega võiks seda vahetada kolm korda aastas.

  1. Parasiidivastased tilgad toimivad parasiite tõrjuva vahendina. Kasutusjuhendis kirjeldatud kogus vedelikku tuleb tilgutada looma turjale, lükates karvkatet veidi eemale. Sellised tilgad on efektiivsed 1–2 kuud, kuid enamasti sisaldab pakk mitu tilgadoosi, millest piisab umbes pooleks aastaks. Tänu vahendile puugid looma naha külge ei haaku, kuid karva küljes võivad nad olla ikkagi. Seega peaks loomi regulaarselt kontrollima, et nad puuke tuppa või voodisse ei tooks.

Puugitõrje on tõhusaim siis, kui kasutada kõiki vahendeid samaaegselt.Foto: Jozef Fehér / Pexels
  1. Pihustid ja aerosoolid. Puukide eest täieliku kaitse tagamiseks kaasa viienda taseme kaitse – pihustatavad vahendid, mis tagavad usaldusväärse ja pikaajalise kaitse kahjurite eest. Toode on täiesti lõhnatu ega sisalda alkoholi ning on rikastatud looduslike putukamürkidega. Pihustid sobivad kassidele ja koertele – vahendit tuleks pihustada otse lemmiklooma karvkattele enne välja minekut, kaitstes silmade piirkonda. Pihustatav parasiidivastane vahend kaitseb lemmiklooma umbes 3 päeva.

Hea teada! Tulemus on kõige parem siis, kui kasutada kõiki vahendeid koos – ainult siis saate olla kindlad, et lemmikloom on 100% kaitstud.

Mida teha, kui leiadki loomalt puugi? Kõigepealt eemalda see pintseti või spetsiaalse puugieemaldusvahendiga. Ärrituse leevendamiseks võib hammustuse kohta määrida naturaalse lavendli-, teepuu- või India viirukipuu eeterliku õliga. Kui märkad hammustuse kohas punetust, tuleks abi saamiseks pöörduma loomaarsti poole.

Samal teemal

8. juuni 2019, 06:06
6 kaunist õitsejat, mis armastavad varju
5. juuni 2019, 14:34
Ära riku nõusid jäädavalt! 6 asja, mida nõudepesumasinasse panna ei tasu
3. juuni 2019, 11:29
TERVIS | Suvine esmaabi, mida kindlasti pead teadma
29. mai 2019, 22:02
Kui halb või hea on anda koerale toidujäätmeid? Aga süüa hallitanud leiba? Vaata järele!

;