Uudised

TERVIS | Angervaks puhastab organismi, rahustab närvisüsteemi ja mõjub põletikuvastaselt 

Therese-Liise Aasma, 17. juuli 2019, 07:12
Angervaksal on rahvakeeles palju nimesid, näiteks naesterohi, angerpüss ja virm, mis näitab, et teda on hinnatud ajast aega.Foto: Wikipedia

Kreemikate õitega angervaksad (Filipendula ulmaria) ilmestavad juuli keskpaigast poolvarjulisi kraavipervi, niiskeid metsalagendikke ja aedu. Magusat mandlit meenutavat õiearoomi on eriti intensiivselt tunda õhtuti. Loe, kuidas ürt sind aidata saab!

Angervaksal on rahvakeeles palju nimesid, näiteks naesterohi, angerpüss ja virm, mis näitab, et teda on hinnatud ajast aega. Lääne-Euroopas kutsutakse taime hellitavalt ka niitude kuningannaks. Esimesed leiud angervaksa kasutamisest ulatuvad 4000 aasta tagusesse pronksiaega, mil lõhnavad õied asetati matuserituaalidel kadunukese kirstu ümber. Hiljem pidasid keldid angervaksa vesimündi ja raudürdi kõrval üheks kõige olulisemaks ravimtaimeks.

On teada, et meeldiva lõhna tõttu laotati keskajal angervaksa pärast kodu suurpuhastust põrandale, et täita maja värske aroomiga ja puhastada õhku. Angervaks oli ka kuninganna Elizabeth I lemmikürt, millega ta lasi oma eluruume kaunistada.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

1. september 2019, 06:49
Väekas saialill toob leevendust põletikele ning nahaprobleemidele
6. juuli 2019, 06:15
Mitmekülgne piparmünt ravib ja rahustab, maitsestab ja kaunistab!
22. märts 2019, 07:41
ROHELINE TERVIS | Väekas kask toob tervise

;