Tehnika

Eesti tudengisatelliit on kosmoses kadunud (22)

Viljar Voog, 17. juuli 2019, 17:22
TalTechi kosmosekeskuse juht Rauno Gordon tudengisatelliidiga.Foto: TalTech
Peaaegu kaks nädalat tagasi orbiidile saadetud tudengisatelliit Koit pole endast veel märku andnud. Tegelikult oleks õigem öelda, et väike tehiskaaslane pole ennast tutvustanud – Sojuzi rakett viis kosmosesse terve portsu satelliite ja praegu üritatakse aru saada, millised neist töötavad, millised mitte.

Juuli algul saatsid venelased orbiidile oma ilmavaatlussatelliidi Meteor M2-2. Koos peamise kandamiga lahkusid Vostotšnõi kosmodroomilt Sojuzi raketti eesotsas ka 32 väiksemat tehiskaaslast, nende seas TalTechi tudengite loodud Koit, mis peaks järgmise kahe aasta jooksul Eestist pilte tegema ja läbi viima muid teaduskatseid.

Samal teemal

See kõik toimus 5. juulil. Et õhkutõus õnnestus, oli läbi Venemaaga loodud videosilla kenasti näha, aga uudist, et Koiduga on ka kenasti ühendus saadud, pole senini kuulda olnud. Vaikivad ka projekti ametlikud infokanalid. Kas kõik on ikka korras?

„Me ei tea praegu,“ nendib TalTechi kosmosekeskuse juht Rauno Gordon. „Me ei tea täpselt, milline satelliit on milline. Välja lasti üle 30 satelliidi – mõnega on ühendus kätte saadud, mõnedega mitte.“

Kosmosesse jõudmine on küll täpisteadus, aga mingi teadmatus säilib ka selle puhul. Gordon selgitab murekohta: „Satelliidid, mis raketist välja visatakse – me ei tea täpselt, milline nende järjekord on. Nad on grupis koos ja seal pole veel selge, milline objekt on milline. See on päevade või nädalate küsimus, enne kui selgub, mis on mis.“

Ideaalis oleks Koiduga ühendus loodud juba selle kaheaastase missiooni esimeste tundide jooksul. Et peaaegu kaks nädalat hiljem on jätkuvalt satelliit kadunud, pole Gordoni sõnul tegelikult kuidagi ootamatu. „Oleks võinud kohe signaali kätte saada, aga praegu pole veel selge. Vahetevahel see ongi normaalne, et asi võtab kaua aega,“ sõnas teadur.

Koidu saatus peaks selgeks saama järgmise kuu aja jooksul ehk enne, kui viiendal septembril lendab Prantsuse Guajaanast orbiidile tema identne sõsarsatelliit Hämarik.