Kodu

Lõõgastu puhtas saunas! Väärt nipid, kuidas saun tõeliselt läikima lüüa 

Tuuli Mäemat, 26. juuli 2019, 13:32
Et saaksid saunas lõõgastuda ja seal olemist tõeliselt nautida, peab saun olema puhas.Foto: Shopify Partners / Burst
Et saaksid saunas lõõgastuda ja seal olemist tõeliselt nautida, peab saun olema puhas. Nõnda häälestuvad meeled puhkamiseks juba sauna astudes. Jagame nõu, kuidas sauna puhtana hoida.

Ehkki tundub, et sauna ei tohiks justkui mustust tekkida, on seal siiski hulgaliselt pisikuid ja häirivat kultuurikihti, eriti kui saunas viheldakse. Viheldes jääb sauna põrandale, -lavale ja lakkegi maha palju vihalehti. Samal ajal määrivad ka vihtlemispritsme. Süüdlasi, mis su sauna mustaks teevad, on teisigi. Pesemisel jääb sauna pindadele pesuainete jääke. Kehakoorijate ja maskide jäägid imenduvad saunalava puitpindadesse, ka vesi sisaldab palju määrivaid elemente, näiteks magneesiumi ja rauda.

Kuna saun on peale loomulikult sinna tekkiva mustuse ka soe ja niiske, on see ideaalne kasvulava mikroorganismide paljunemiseks. Nii elabki saunas meile märkamatult palju soovimatut. Klaasist saunaukselt võetud proovid näitavad, et mikroobide poolest on see üks puhtamaid pindu saunas. Seevastu puidust uksekäepide peidab endas palju pisikuid. Seega on parem sauna korralikult koristada, isegi kui see näib puhas!

Nii püsib saun kõige lihtsamini puhas:

 • Enneta mustust. Selleks et sauna ei peaks nii palju koristama, on oluline juba saunas käies mustust ennetada. Kasuta saunalaval näiteks spetsiaalseid istumisaluseid või saunalina. Pärast saunaskäiku saad mustuse nendega koos lavalt kaasa võtta.
 • Korista sauna pärast igat saunaskäiku. Samas ära võta tööd ette kohe. Kui käid õhtul saunas, on kõige parem koristus planeerida järgmisesse hommikusse. Siis on saun korralikult maha jahtunud, kuid mustus pole ka liiga kauaks lavale seisma jäänud. Niisket mustust on saunast palju lihtsam eemaldada kui hiljem, mil see on laudadele kleepunud.
 • Korja saunast kokku vihalehed. Ilmselt leiad neid ka lava alt ja lavalaudade vahelt.
 • Pese lava, seinad ja põrand üle kuuma veega. Vajadusel kasuta ka kerget, näiteks mõnda loodusliku puhastusvahendit. Hea tulemuse saad männi- või rohelise seebiga.
 • Kuivata kõik märjad pinnad. Pärast pesemist tuleks pinnad kuivatada, et veepritsmed plekkideks ei kuivaks. Selleks kasuta hästi vettimavat lappi või aknapesukaabitsat. Kindlasti kuivata peale lavalaua ja põranda ka kõik kivi-, klaas- ja kahhelpinnad. Kuivatades saad puhtama tulemuse!
 • Tuuluta. Ava sauna aken või uks, et niiskus välja saada.
 • Pane asjad järgmiseks korraks valmis. Sauna koristamine on lihtsam, kui hoiad koristusvahendid alati kasutusvalmina. Selleks vajad kindlasti prügikorvi, harja, põrandalappi, lappi lava ja seinte kuivatamiseks.

Kui saun vajab suurpuhastust:

 • Tee saun tühjaks. Vii saunast ära kõik asjad, mis võimalik, et sul oleks ruumi mõnusalt tegutseda.
 • Alusta pindade niisutamisega. Lase terve saun üle sooja veega. Soe vesi avab puidu poorid, mustus tuleb nii kiiremini välja ja hävitab paremini ka rasva.
 • Võta appi puhastusained. Nüüd algab põhiline töö, sest pead hakkama pindu küürima. Puhasta lava, seinad ja laed ning ka puidust pinkide ja saunalava laudade vahed ning alumised pooled.
 • Pane tähele ka mõjuaega. Osa puhastusvahendeid vajab toimimiseks aega. Et seda teada, loe korralikult toote kasutusjuhendit.
 • Loputa! Kui puhastusvahendid on vajaliku aja mõjunud, loputa pinnad korralikult. Puidust pindade puhul loputa viimasena külma veega, sest jahe vesi sulgeb puidu poorid.
 • Kuivata! Ehkki võib tunduda, et targem on lasta ise pindadel kuivada, on kuivatamine tegelikult väga oluline. Ise kuivades aurab vesi ära ja pinnale jäävad vees olnud erinevad ained ning pinnad kuivavad plekiliseks.
 • Vaata üle kerisekivid. Lao kerisest välja kõik kivid ja vaata need kriitiliselt üle – aasta-kahe tagant soovitatakse need välja vahetada. Need, mis on hakanud murenema, sordi välja. Need, mis on terved, puhasta leeliselise puhastusvahendiga, loputa ja lao kerisele tagasi.

Kuidas kontrollida, kas kerisekivi on korralik?
Löö kaks kivi omavahel kokku. Kui heli on selge, saab neid veel kasutada, kui heli on tuhm, on kivid läbi põlenud ja tuleks välja vahetada.

Millega sauna koristada?

 • Tunne puhastusvahendeid. Saunas on erinevat mustust ja sa ei saa kasutada universaalset puhastusvahendit. Kui sinu saun on kergelt määrdunud, kasuta neutraalseid koristusaineid. Rasvast ja kinnikuivanud mustust eemalda aluselise puhastusvahendiga. Pesuruumide pindadel oleva sette saab hästi maha happelise pesuainega.
 • Kui soovid desinfitseerida, pese sauna pinnad korralikult puhtaks ja alles siis desinfitseeri. Loe kindlasti enne ka toote etiketti, et kasutaksid seda õigesti.
 • Harjad, lapid, käsnad. Nii, nagu on vaja erinevaid puhastustooteid, on tarvis ka erinevaid koristusvahendeid. Kui puhastad seinu või põrandaid, vali pika varrega töövahendid. Trappe ja kraane on kõige lihtsam puhtaks saada nõudepesuharjaga. Kindlasti kasuta saunas erinevaid harju ja lappe, et sa ühe koristusvahendiga mustust kõigile pindadele laiali ei kannaks. Samal ajal ei tohiks sauna koristustarvikud sattuda ka sinu kööki ega mujale majapidamisse! Selleks vali sauna eri värvi harjad ja hoia sauna koristamiseks mõeldud asju ainult saunas.
 • Ole kangete puhastusvahenditega hoolas! Jälgi kindlasti puhastusvahendite kasutamisjuhendit. Koos hapete, desinfitseerivate või lahusteid sisaldavate ainetega ei tohi kasutada üle 40kraadist vett.

VÄÄRT VANARAHVATARKUS
Vanasti oli enesestmõistetav, et kes viimasena saunas oli, pesi enda järel sauna puhtaks, pühkides kokku vihalehed, eemaldades põrandalt pesujäljed ja uhades kõik keeva veega üle!

Samal teemal

28. juuni 2019, 13:27
Nende nõuannete abil valmistad parima saunaviha
9. juuni 2019, 18:49
10 head põhjust, miks peaksid regulaarselt saunas käima
16. märts 2019, 05:31
Hüva leili! Kas teadsid, et saun teeb nooremaks?