Nipid

Et riidad püsiksid püsti! Puude ladumise raudreeglid  (52)

Laura Liinat, 19. august 2019, 16:43
Igat tüüpi riida jaoks passivad igasugused puuliigid, samuti võib laduda või lappida, nagu saarlased ütlevad, segamini nii okas- kui ka lehtpuuhalge.Foto: Maksim Shutov / Unsplash

Kui jätta meelde paar põhitõde, võibki puuriida ladumine olla nii lihtne kui laulus – eit ja taat tegid aga puuriida õue ja riit oli täpipealt halge täis! Siiski väga heaks riidaladujaks saadakse vaid läbi kogemuste. Tee selleni algab pihtahakkamisest. Nõu annab Robert Šaluhhin, endine metsavaht, Salu talu peremees ja ettevõtja.

Puuriida tegemine on traditsiooniline oskus, mis on jäänud samaks ka trendikate ladumiskonstruktsioonide tulekuga. Nii on püsinud samana ka riida ladumisele eelnev – küttepuude tegemine. Puid võetakse maha ikka talvel kuni märtsini, kui metsaelanikud on unes või võõrsil. Puid võidakse kuivatada nii metsa jättes kui ka koju tuues. Kevadised tuuled ja päikene on kuivatamiseks just kõige paremad. Juunis-juulis algab kibe laialivedu ja kuivade puude riita ladumine. Talvel metsas lõigatud puu on septembriks- oktoobriks ahjukõlblik.Ladumise raudreeglid:

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

1. august 2019, 06:21
Aeg varuma hakata! Kuidas ise seemneid korjata ja säilitada?
26. juuli 2019, 07:51
Aedniku spikker: kuidas ja mille järgi valida sobivaid aiakääre?
14. juuli 2019, 16:11
Vahva idee! Lisa aiale ilmet põnevate vigurpuuriitadega!
19. juuli 2018, 10:15
Milline on kõige parem kirves?