Nipid

Alates homsest hakkan prügi sorteerima?! 10 nõuannet, millest alustada 

Laura Liinat, 21. jaanuar 2020, 18:00
Ühest küljest on tulenevalt jäätmeseadusest Eestis jäätmete sortimine kohustuslik, teisalt võiks igaüks tarbijana käituda veel vastutustundlikumalt ja suunata enda tekitatud prügi võimalikult suurel määral ise ringlusesse.Foto: Shirley Hirst / Pixabay

Taara kogumine ja tagastamine on paljudele meist juba elementaarne. Sama oluline on muuta tavapäraseks ka muude jäätmete sortimine, sest ainult nii saame aidata kaasa puhtamale elukeskkonnale.

Pidurdamaks ressursside raiskamist, tuleb mängu vajadus jäätmeid sortida ja taaskasutada. Ühest küljest on tulenevalt jäätmeseadusest Eestis jäätmete
sortimine kohustuslik, teisalt võiks igaüks tarbijana käituda veel vastutustundlikumalt ja suunata enda tekitatud prügi võimalikult suurel määral ise ringlusesse.

Põhjused, miks sortida:

  • Väiksemad arved. Kõik tooted, mida on poest võimalik osta pakendatult, sisaldavad hinnas ka nende käitlustasu. See tähendab, et igal inimesel on õigus neist ka tasuta vabaneda. Kui sortida ainuüksi pakendid muust prügist eraldi, mida on hinnanguliselt u 30%, väheneb kohe ka jäätmeveole kuluv summa, sest harveneb vajadus konteinerit tühjendada. Kui segaolmejäätmetest eraldada ka kõik biolagunev, mida on koduses majapidamises erinevatel hinnangutel teine kolmandik, väheneb summa veel omakorda. Seega aitab iga eraldi sortimine (sh paberi, papi, metalli, ohtlike jäätmete jms) omakorda kaasa väiksematele arvetele.
Edasi lugemiseks:

Samal teemal

6. jaanuar 2020, 05:12
Mida teha poti- või metsakuusega pärast pühi?
13. detsember 2019, 05:15
Kui halb või hea on visata alumiiniumist teeküünlaümbrised olmeprügisse?
4. detsember 2019, 17:50
ÕL VIDEO JA GALERII | JÄÄTMEJAAM VESKIMETSA?! Reitelmann: kuritegu, sigadus, hullumaja!
21. oktoober 2019, 20:40
TV3 VIDEO | ROHEPESU: biolagunevad nõud ei erine olemuselt tavalistest plastmassnõudest