Nipid

Homsest alates hakkan prügi sorteerima?! 10 nõuannet, millest alustada 

Laura Liinat, 17. aprill 2020, 05:41
Kes kompostikasti aeda rajada ei soovi, saab ka koduhoovi muretseda biojäätmete konteineri. Foto: Patricia Valério / Unsplash

Taara kogumine ja tagastamine on paljudele meist juba elementaarne. Sama oluline on muuta tavapäraseks ka muude jäätmete sortimine, sest ainult nii saame aidata kaasa puhtamale elukeskkonnale.

Pidurdamaks ressursside raiskamist, tuleb mängu vajadus jäätmeid sortida ja taaskasutada. Ühest küljest on tulenevalt jäätmeseadusest Eestis jäätmete
sortimine kohustuslik, teisalt võiks igaüks tarbijana käituda veel vastutustundlikumalt ja suunata enda tekitatud prügi võimalikult suurel määral ise ringlusesse.

Põhjused, miks sortida:

  • Väiksemad arved. Kõik tooted, mida on poest võimalik osta pakendatult, sisaldavad hinnas ka nende käitlustasu. See tähendab, et igal inimesel on õigus neist ka tasuta vabaneda. Kui sortida ainuüksi pakendid muust prügist eraldi, mida on hinnanguliselt u 30%, väheneb kohe ka jäätmeveole kuluv summa, sest harveneb vajadus konteinerit tühjendada. Kui segaolmejäätmetest eraldada ka kõik biolagunev, mida on koduses majapidamises erinevatel hinnangutel teine kolmandik, väheneb summa veel omakorda. Seega aitab iga eraldi sortimine (sh paberi, papi, metalli, ohtlike jäätmete jms) omakorda kaasa väiksematele arvetele.
Edasi lugemiseks:

Samal teemal

31. mai 2020, 05:39
SELLE SUVE PLAAN: 55 asja, millest peaksid oma kodus vabanema
20. mai 2020, 18:00
Tark ei tarbi rohkem kui vaja! Eksperdid selgitavad, kuidas hoida kokku vee-, elektri- ja küttekuludelt
14. mai 2020, 04:38
Koju on kogunenud hunnik kilekotte? Vaata siit nippe, mida nendega peale hakata!
27. aprill 2020, 14:25
HAKKA KOMPOSTIMA! Põhjalik juhend, kuidas pere vajadustele sobiv komposter valida