Lemmikloom

Koeraga matkama! 4 kasulikku nõuannet, et kõik kulgeks plaanipäraselt 

Nipiraamat, 9. august 2019, 15:20
Kui tavapärased jalutusringid koeraga kipuvad liiga lühikeseks jääma, siis tasub mõelda ka matkamise peale.Foto: Spencer Gurley / Pexels
Suvi on ideaalne aeg, mil veeta rohkem aega õues. Kui tavapärased jalutusringid koeraga kipuvad liiga lühikeseks jääma, siis tasub mõelda ka matkamise peale. Selleks, et kõik plaanipäraselt kulgeks, tasub teha veidi ettevalmistustööd. KIKA Eesti juhi Ksenia Germani sõnul peab loomaomanik veenduma lemmiku tervises, mis lubaks tal pikki vahemaid läbida, ja kaasavõetud varustuses, et midagi vajalikku maha ei ununeks.

Hea ettevalmistus
Matkamine looduses võib looma tervisele mõjuda koormavalt kolmel põhjusel: pikad distantsid, haigused ja kuumus. Matka planeerides tuleb arvestada sellega, et looma vastupidavus sõltub tema füüsilisest vormist ja kehaehitusest. Sellest tulenevalt peab valima ka matka intensiivsuse ja teekonna pikkuse. Ka lühemate matkade puhul on soovitatav alati lõigata lemmiku küüsi, sest liiga pikad küüned hakkavad liikumist segama ja võivad põhjustada valu käppades. Ebakindla, külma ja ebameeldiva maastiku läbimiseks on saadaval ka sokid ja saapad, mis võivad õrnema käpaga lemmikule hästi sobida. Kannatanud käppade kiiremaks taastamiseks tasub määrida neid spetsiaalsete käpavahadega.

Vajadusel vaksineeri
Kui koer on alles kutsikas, siis on mõistlikum enne matkama tõttamist vaktsiinid ära teha. Alustuseks kindlasti vaktsiin marutaudi vastu, mida tuleb teha regulaarselt vähemalt üks kord kahe aasta jooksul. Lisaks kohustuslikele süstidele võib olla kasu leptospiroosivastasest vaktsiinist, mis ohustab nii loomi kui ka inimesi. Leptospiroos levib saastunud toidu, teiste loomade väljaheidete või seisva vee kaudu. Joomine järvest või muust veeallikast võib põhjustada ka paljusid teisi haigusi, sestap on kindlam võtta lemmiku joogivesi kaasa näiteks matkakausiga.

Ettevaatust kuumuse ja päikesega!
Päikese käes matkamine võib ohustada loomi nii ülekuumenemise kui ka päikesepõletuse kaudu. Kui tegemist on lühikarvalise või väga heleda koeraga, vajab ta päikselistel päevadel spetsiaalselt koerale mõeldud päikesekreemi. Ülekuumenemise vältimiseks peab jälgima, et lemmik liiguks võimalusel varjus, saaks piisavalt vett ja võimalusi puhkamiseks. Ülekuumenemine võib väljenduda koera käitumise muutumises: sagedases hingamises, süljevoolus, segiolekus ja nõrkuses. Selle seisundi leevendamiseks peab kindlasti tegema pausi jahedamas või varjulisemas kohas ja teda jootma.

Võta kaasa esmaabivahendid endale ja koerale
Nii nagu tavalise jalutamise puhul, peavad väljaheite kotid alati valmis olema. Ebameeldivate kaaslaste vältimiseks sobivad hästi parasiitidevastased aerosoolid naturaalsete õlidega, mis peletavad kirpe, puuke, sääski ja teisi tüütuid putukaid. Parem karta kui kahetseda – seda vanasõna silmas pidades võiks kaasa võtta ka esmaabipaki lemmikloomale, mis koosneb kummikinnastest, antiseptikust, sidemetest ja pintsettidest. Jõu taastamiseks tasuks võtta kaasa maiustusi, närimispulki või kuivatatud liharibasid, mis annavad neljajalgsele matkakaaslasele energiat ja tõstavad ka tuju.

Kass õue kaasa
Ehkki ülalmainitud näpunäited on mõeldud eelkõige koeraomanikele, on ka kassiga matkamine täiesti teostatav. Kui kass ei ole jalutamisega harjunud, on soovituslik teda kogu aeg rihma otsas hoida. Erinevalt koertest ei piisa kasside puhul üksnes kaelarihmast - peab valima traksidega rihma, sest see on looma kaelale ohutu ja mõni allumatum kass ei saa sellest välja ronida ega ära põgeneda.

Kassiga matkamisest loe juurde Annabeli lugu SIIN.  

Samal teemal

22. oktoober 2019, 05:30
Nii kestavad sinu saapad kaua: enneta soolarante ja määrdumist
14. september 2019, 06:40
Põhjalik ülevaade: vaata, milliseid iluprotseduure su lemmik vajab
31. august 2019, 13:53
Lugeja küsib: kuidas muinastulede ööl ohutult lõket teha?
15. august 2019, 07:04
Igavlev koer teeb pahandust – siit leiad nutikad abivahendid lemmiku treenimiseks