Nipid

NÕUANDED MATKAJALE: tulepulgaga saab lõkke põlema ka keerulistes tingimustes 

Toimetas Aare Kartau, 9. august 2019, 13:32
TulepulkFoto: Easy Outdoors
Tulepulk on tõenäoliselt kõige lollikindlam tuletegemise vahend. Selles mõttes, et sellega saab tule üles ka kõige keerulisemates tingimustes. Aga ka selles mõttes, et kui nupp ikka ei noki, siis ei saa. Nõuandeid, kuidas tuletegemisel mitte hätta jääda jagab matkamees Vambola Lembit.

Tulepulga kasutamiseks muidugi ülemäära tark ka olema ei pea. Näiteks teadmisega, et tulepulk koosneb erinevate keemiliste ühendite segust, pole sul suurt midagi peale hakata. Kui sa just keemiahuviline ei ole. Sooja see sulle ei anna ning tüdrukutele muljet ei avalda.

Muljet võib aga avaldada see, kuidas sa tulepulgast sädemeid kätte saad. Selleks tuleb tulepulka kraapida vastu tugevamat metalli. Näiteks tulepulga komplektis olevat terasplaati või noa selga. Endast ikka eemale, sujuvalt ning tugevalt – nii et sädemeid lendab!

Hakatus on võti

Samal teemal

Loomulikult päris niisama lihtne see ka ei ole. Sädemeid lihtsalt vastu erinevaid asju pritsides tuld põlema ei saa. Kui sa just ei ole seda enne mingi kergesti süttiva vahendiga immutanud, mis võib küll esialgu hea mõttena tunduda, kuid tegelikult seda pole. Nagu sa hiljem kärsanud kulmudega avastada võid.

Võti on hakatus. Hästi sobib selleks kasetoht, kuid okaspuumetsas, kõrbes või hoonestatud alal, kus kaski ei kasva, tuleb leida kasetohule alternatiiv. Näiteks tuulega maha langenud männi kuivanud juurikas – selles leiduv männitõrv ja tärpentin süttivad samuti sädemest.

Lisaks looduses kasvavatele materjalidele sobib tule ülestegemiseks väga hästi ka tampoon, puuvillane hügieenilapike või tükk vatti. Need siis tuleb enne süütamist lahti harutada. Ja kui ka neid ei juhtu olema, siis peaaegu sama töö teeb ära natuke lõnga. Mida saad oma sokkide küljest, kui oled nendega juba natuke käinud ning need on topiliseks muutunud.

Foto: Pixabay

Ära vehi

Ja nüüd viimaks saab tuld tegema hakata. Võta tulepulk ja kraabi sellelt veidi seda tumedamat kihti maha, sest see ei sütti. Üsna tihti juhtub, et algaja tulepulgaoperaator paiskab hoolega kokkukraabitud kasetohupuru või muu süütematerjali tulerauaga vehkides laiali ning peab siis kogu protsessiga nullist pihta hakkama.

Selle vältimiseks ära liiguta sädemete saamiseks mitte tulerauda, vaid tulepulka. Ehk siis, selle asemel, et tulepulka otsapidi süütematerjalihunnikus hoida ning tulerauaga mööda pulka ülevalt alla, kergesti lenduva süütematerjali poole rapsida, hoia parem tuleraud kindlalt paigal ning tõmba tulepulka järsu liigutusega enda poole.

Tõenäoliselt sa kuhilat esimese korraga põlema ei saa. Aga ära anna alla. Proovi uuesti ja kui kõik läheb hästi, siis näedki ühel hetkel, kuidas kuhilast hakkab kerkima suitsu ja tuld. Ära nüüd kiirusta. Las tuli kogub natuke jõudu. Kaitse habrast leeki juhuslike tuulehoogude eest peopesadega.

Seejärel vii tuli mõne teise kasetohutüki, kuiva kuuseokstepundi või peenikese puulaastuga juba varem ettevalmistatud lõkkeasemesse.