Tehnika

Lihtsad nipid, kuidas telepilt maale kaasa võtta (2)

Toimetas Aare Kartau, 12. august 2019, 15:46
Telekanaleid võib vaadata ka läbi nutiseadme.Foto: PantherMedia/Scanpix
Veel augustiski jätkub puhkuste ja reisimiste aeg ning ehk pöörab Eestis ka ilm veel enne kuu lõppu suvisemaks. Maakodus-suvilas jagub loomulikult kamaluga tegevust värskes õhus, ent samamoodi tore on sumedal suveõhtul toimeka päeva lõpetuseks diivanile istuda ning telepilti vaadata. Elisa erakliendiüksuse juht Andrus Hiiepuu toob välja peamised näpunäited, kuidas suvilasse või reisile telepilt kaasa võtta. 

Kui sul on oma maakodu/suvila, siis telepildi „maale viimiseks“ on laastus kaks valikut – kas kasutada juba linnakodus olemasolevat kaablipaketti või soetada maakoju eraldi digiboks. Kõige lihtsam ongi juhul, kui linnakodus on liitumine juba olemas – sellisel juhul tuleb oma nutiseade või arvuti liitumisega siduda. Teine võimalus on võtta üle õhu leviv teleteenus – seda liitumist saab võtta ka ainult puhkuseperioodiks ehk linna tagasi kolides liitumine ajutiselt peatada.

Kui kasutad kodus kaabliga digiboksi teenust, pole vaja maale digiboksi eraldi kaasa võtta, kuna telepilt on kättesaadav läbi nutitelefoni, tahvel- või sülearvuti. Kui arvutil on ka HDMI-liides, saad selle vaevata telekaga ühendada ning läbi selle suurt pilti nautida.

Teine võimalus on vaadata telekanaleid üle õhu – sellisel juhul tuleb digiboks maale kaasa võtta ning teleka ja internetiga ühendada täpselt samamoodi, nagu ka linnakodus. Nii saad ka maakodus mugavat teleriteenust nautida – otsesaated, järelevaatamine ja ka soovitud sarjade-filmide salvestus on sinu teleris samamoodi nagu linnas.

Telepildi võib jälgida kasvõi rannas.Foto: PantherMedia/Scanpix

Randa või reisile

Kui sind ootab ees reis, olgu siis kas meie oma kodusele Eestimaale või ka kaugemale Euroopasse, siis ka sel juhul tuleb telepilt soovi korral kaasa. Reisil olles on mugavaim kas suurema ekraaniga nutiseade (tahvelarvuti) või sülearvuti, kuid ka tavalisest nutitelefonist saab üle õhu levivaid telekanaleid vaadata, olgu selleks mõni suvine põnevussari või mõni kergem suvefilm.

Netimaht

Kõige tähtsam on nii maakodus kui reisile minnes internetiühendus, eriti just väljamaal. Kõige otstarbekam on maakodusse osta eraldi ruuter ja mobiilse andmeside pakett. Muidugi on võimalik tekitada vajalik ühendus ka läbi olemasoleva nutitelefoni – nii või teisiti tuleb arvestada aga, et telerivaatamine on väga andmesidemahukas. 

Telekanalite või ka voogedastusplatvormide (Netflix, Amazon Prime) vaatamine kasutab umbes 700MB kuni 1GB tunnis, mis tähendab, et kui umbes neli tundi õhtuti telekat vaadata, võid arvestada 3-4 gigabaidi kulutamisega. Ning kui peres on veel ka lapsi, kes ehk hommikul tunnikese multikaid vaatavad, on päevane kulu juba 5GB. Seega vaata kindlasti oma netipakett selle pilguga üle. Kui sul maht piiramatu, siis pole probleemi. Kui aga peal nö „tavapärane“ limiit, siis tasub puhkuse ajaks oma paketis olevat mahtu ajutiselt suurendada.

Väljamaale reisile minnes on soovituslik kasutada telerivaatamiseks hotellide-kämpingute olemasolevat internetiühendust, mis tänapäeval pole sugugi enam harulduseks ning on leitav ka väiksemates kohtades. Muidugi saab ka kasutada ka mobiilset internetti, aga siis on taaskord otstarbekas üle vaadata oma nutipakett ja selles sisalduv EL-i andmemahu limiit.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et nutiajastu ja mobiilse interneti levik on teinud võimalikuks selle, mis veel mõne aasta eest tundus ulme. Ning vaid kahe-kolme telekanali asemel saad oma maakodu telerisse enam kui 20 kanalist koosneva valiku ning piiramatult sarju ja filme, mida pakuvad voogedastusplatvormid.