Tehnika

Läti moodsasse ümbertöötlustehasse lähevad ka Eestis kogutud rehvid (4)

Toimetas Aare Kartau, 13. august 2019, 07:15
Foto: Pixabay
SIA ECO Baltia avas Lätis kaasaegse autorehvide ümbertöötlustehase, mis plaanib aastas utiliseerida 6500 tonni peamiselt Lätist, aga ka mujalt Baltimaadest kogutud vanarehve. Investeering tehase valmimisse oli ligi 2,6 miljonit eurot.

SIA Eco Baltia on taaskasutusorganisatsioon, mis kuulub Eco Baltia Gruppi ning avas möödunud nädalal Lätis Tukumsi linnas Baltikumi ja ka Euroopa ühe moodsaima rehvide ümbertöötlustehase. Tukumsi linna teavad eestlased kui Läti roosipealinna, nüüdsest võib seda Kurzeme äärealal asuvat linnakest ka kummipealinnaks nimetada, sest edaspidi töödeldakse suur osa meie vanadest autorehvidest siin.

Ümbertöötlustehase koguvõimsuseks arvatakse kuni 10 000 tonni vanarehve aastas, esialgne tootmisplaan on väiksem: Baltimaadest kogutakse aastas 6500 tonni kulunud autorehve ja valmistatakse neist graanuleid ja kütust. Aastas vähendab sellise rehvikoguse ümbertöötlemine umbes 26 600 tonni CO2 paiskumist atmosfääri. See kogus võrdub 4 200 majapidamise keskmise aastase elektritarbimise tulemusena tekkivate heitmetega.

Tukumsi tehas on varustatud kaasaegseimate olemasolevate mehaaniliste ümbertöötlusseadmetega. Tegu on esimese sellist tüüpi tehasega Lätis, mille tehnoloogiad teevad silmad ette ka paljudele Euroopa tehastele.

Moodsad seadmed vähendavad ja ennetavad saasteriske, tootmisprotsess on energiatõhus ja ökoloogiliselt säästlik.

Põhjalikumalt loe uue Läti ümbertöötlustehase kohta Acceleristast.

Foto: Accelerista