Nipid

Kihlasõrmuse ostujuht: 6 nõuannet, kuidas leida täiuslikult sobiv sõrmus 

Toimetas Annaliisa Köss, 14. august 2019, 07:02
Paljud naised kannavad kihlasõrmust edasi koos abielusõrmusega, mistõttu peaks see vastu pidama aastaid.Foto: rawpixel.com / Pexels
Isegi kui sa oled rohkem kui 100% kindel, et sinu väljavalitu on sinu jaoks üks ja ainus, võib täiusliku kihlasõrmuse leidmine osutuda parajaks peavaluks. Aga ära muretse, see juhend aitab sul kindlasti õige valiku teha!

1. Pane paika eelarve!
Pole ühest kindlat soovitust, kui kallis peaks kihlasõrmus olema. Kuluta sellele täpselt nii palju, kui õigeks pead. Oluline on, et saad selle summa eest õiglase väärtusega sõrmuse. Pea meeles, et kihlasõrmus, nagu ka abielusõrmus, on armastuse sümbol. Paljud naised kannavad seda edasi koos abielusõrmusega, mistõttu peaks see vastu pidama aastaid.

Samal teemal

2. Mõtle järele, missugune on sinu väljavalitu elustiil!
Enne, kui lähed sõrmust valima, mõtle läbi oma väljavalitu elustiil: kas ta kasutab töös oma käsi (kunstnik, kokk, medõde), kas ta käed saavad tihti mustaks (aednik), kas ta töötab seadmetega (õmbleja), kas ta kannab tihti kindaid (florist), kas ta on sportlik (treener) jmt. Nii on sul võimalik aimu saada, missugune sõrmus oleks tema jaoks sobivaim. Näiteks vajavad nurkade ja lõhedega sõrmused rohkem puhastamist, kõrgema disainiga sõrmused võivad jällegi seadmetega töötamisel ebamugavad olla või ette jääda. Ära siiski üle mõtle – isegi kui sõrmus ühe või teise tegevuse juures ei sobi, saab selle alati ka sõrmest võtta.

Enne, kui lähed sõrmust valima, mõtle läbi oma väljavalitu elustiil.Foto: Jose Martinez / Unsplash

3. Vali sõrmuse stiil!
Kihlasõrmuse valimisel lasub suur vastutus – just sinu valida on oma armsama kõige olulisem ehe! Seepärast mõtle juba eos ka sellele, kui suurt tähelepanu ta oma välimusele pöörab. Pane tähele, milliseid rõivaid ja ehteid ta igapäevaselt kannab. Kas ta on moeteadlik ja glamuurne või hoopiski minimalistlik ja klassikaline? Kas talle meeldivad suured ja säravad ehted või hoopis tagasihoidlik ja lihtne disain?
Järgmisena mõtle tema isikule. Kas ta on elava iseloomuga ja näitaks sõrmust kõigile, kellega kohtub? Sel juhul vali midagi suurt ja säravat. Kui ta on aga alati kindlalt kahe jalaga maa peal, vali sõrmus, mis on lihtne, kuid kaunis. Äkki on ta hoopis loominguline? Siis vali midagi täiesti ainulaadset.
Kui oled oma armsaima eelistused läbi mõelnud, saad valida just talle sobiva sõrmuse. Siin on sulle paar stiilivihjet!

Klassikaline stiil
Valge metall (valge kuld ja plaatina) on traditsioonilise kollase kulla viimasel ajal kõrvale tõrjunud ning seda nimetatakse lausa uueks klassikaks. See on sõrmuse puhul populaarne valik ja toob teemandi ilu veelgi paremini esile.

Teemandiga sõrmuse puhul jaguneb valik veel omakorda kolmeks:
• populaarseim on ühe teemandiga solitaire-sõrmus
• kolme teemandiga sõrmus sümboliseerib koos veedetud minevikku, olevikku ja tulevikku
• külgmiste kividega sõrmuse puhul tuleb keskel asetsev teemat eriti hästi esile

Populaarseim on ühe teemandiga solitaire-sõrmus. Foto: Skitterphoto / Pexels

Kaasaegne stiil
Loomulikult võid valida hoopis sellise sõrmuse, mis ei näe üldse kihlasõrmuse moodi välja. Uue põlvkonna kihlasõrmused murravad tavapäraseid reegleid. Enamik neist on minimalistliku disainiga ja innovaatilistest materjalidest (puidust, titaaniumist jmt). 

Vintage-stiil
Vintage-stiilis sõrmused on muljetavaldavad ja erilised. Need on vägagi ainulaadsed ja seetõttu pead olema täiesti kindel, et see ka sinu väljavalitule meeldib ning sobib. Tagasi on ka roosa kuld, ühendades vintage-välimuse näiteks moodsa värvilise teemandiga.

Glamuurne ja trendikas stiil
Sellise stiiliga on tulemuseks tõeline vau-efekt. Nii mõnigi trendikas sõrmus on saanud inspiratsiooni mõnest kuulsustest, kellest see on kulutulena levima läinud. Siinkohal võivad näiteks värvilised teemandid olla vägagi mõjuvõimsad. Näiteks sõrmus musta teemandiga, mida ümbritsevad väiksemad valged teemandid, on väga elegantne.

Teemantsõrmuste komplekt
Mõned kihlasõrmused on juba komplekti pandud abielusõrmusega, mis asetub ümber keskmise kivi või pusletükile sarnaselt vastu kihlasõrmust.

Mõned kihlasõrmused on juba komplekti pandud abielusõrmusega. Foto: Katelyn MacMillan / Unsplash

4. Vali metall!
Õige metall on kihlasõrmuse puhul sama oluline kui kivi, mida see hoiab. Selleks, et valida välja just õiget värvi metall, mõtle järele, millist värvi su väljavalitu eelistab. Kas ta kannab üldjuhul kulda või hõbedat või eelistab vintage-ehteid? Kas ta ehetel on ehk hoopis punakas värvitoon? Naised on värvi suhtes tavaliselt väga konkreetsed ja valivad värvi, mis sobib nende nahatooniga. Pea meeles, et kihlasõrmuse metall võiks ka abielusõrmusega sobida.

5. Vali kivi!
Kui sõrmuse stiil ja metall on valitud, saad oma eelarvele vastava kivi valida.

Kui sõrmuse stiil ja metall on valitud, saad oma eelarvele vastava kivi valida. Foto: wu yi / Unsplash
 • Klassikaliseks valikuks on alati teemant. Teemandi valimisel on oluline tunda teemandi kvaliteedi hindamiseks kasutatavat nelja omadust, mis on tuntud ka kui 4 C:
  Carat weight – karaadikaal
  Clarity – puhtus
  Colour – värv
  Cut – lõige
  Igal omaduse hindamiseks on erinev skaala ning neid hinnangud kokku liites saavad müüjad 4 C abil teemantide hinda määrata ja teemante üksteisega võrrelda. See on hea abivahend ka teemandi valijale, aidates mõista, miks peaks üht teemanti teisele eelistama, sest palja silmaga on kahe teemandi vahelisest erinevusest raske aru saada.
 • Vali mis tahes vääriskivi. Kui teemant kõrvale jätta, valitakse sõrmusele üldjuhul rubiin, safiir või smaragd.

6. Selgita välja sõrmuse suurus!
Väga oluline on, et valitud kihlasõrmus ka suuruselt sobiks. Sõrmuse hilisem parajakstegemine võib osutuda keeruliseks ja vahel isegi võimatuks.
Reeglit, kumma käe sõrmes kihlasõrmust kanda, ei ole. See oleneb paljuski kultuurist ja eelistustest. Mõtle lihtsalt sellele, kummas käes ta tõenäoliselt sõrmust kandma hakkab.

Väga oluline on, et valitud kihlasõrmus ka suuruselt sobiks. Sõrmuse hilisem parajakstegemine võib osutuda keeruliseks ja vahel isegi võimatuks.Foto: Jasmine Wallace Carter / Pexels

Kuidas oma tulevase abikaasa sõrme mõõta?

 • Küsi tema parimatelt sõbrannadelt. Mõnikord proovivad naised oma sõbrannade ehteid või on üksteisele sõrmuseid kingiks ostnud.
 • Kasuta sõrmuse suuruse mõõtjat, et mõõta sõrmust, mida ta juba kannab. Piilu tema ehtekarpi või kasuta selleks sõrmust, mille ta enne voodisseminekut sõrmest võtab. Vajuta see seebitüki sisse, võta jäljend ja seejärel mõõda ära jäljendi sisemine ring.

Hea teada!
Keskmiste mõõtudega naise keskmine sõrmusesuurus on 16,5 mm. Kui naine on saledam või peene kondiga, on tema sõrmusesuurus ilmselt vahemikus 15,3–16,1 mm. Kui ta on tugevama kondiga või pikem, on sõrmusesuurus tõenäoliselt vahemikus 17,2–17,8 mm. Alati on parem osta pigem veidi suurem sõrmus!

Allikas: ejewels.ee

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee