Nipid

Kampsunid ja sviitrid taas ilusaks! Eemalda kudumitelt topid selle klaasvahust abivahendiga 

Laura Liinat, 15. oktoober 2019, 13:00
Kargemad hommikud ja õhtud annavad märku, et on aeg otsida taas välja villased kampsunid.Foto: Dan Gold / Unsplash

Kargemad päevad annavad märku, et on aeg otsida taas välja villased kampsunid. Kui tegu on lemmikasjadega, võivad need mõistagi olla tihedast kasutamisest veidi topilised. Elektrilise topieemaldi ja žileti kõrval aitab ka pusakivi!

Toppide eemaldamine võib tunduda aeganõudva ja kasutu ettevõtmisena, sest varem või hiljem võtavad need uuesti kangal koha sisse. Samas ei pea neidrõivaste küljest ju ükshaaval näppudega ära noppima, ja riideesemele selle väärtuse ning ilu tagasi andmiseks on see töö ikkagi oluline. Paljudele on üks lihtsamaid vahendeid toppide eemaldamiseks raseerija – kuigi teravat žiletti ei tahaks küll naljalt oma lemmikhilbu vastu tõsta. Sama on elektriliste abivahenditega, mis võivad kangasse takerduda ja seetõttu hoopis mõne kiu kogemata lõhkuda.Alternatiivne klaasvahtPusakivi seevastu pakub veidi kindlamat lähenemist, töötades just sellises tempos ja survega, nagu igaüks oma käega sellele osutab. Svetlana (37), blogi Helgus.ee perenaine on kasutanud klaasvahust pusakivi ligi pool aastat ja saanud selle abil edukalt topivabaks nii mõnegi eseme. «Kui mu lemmikkardigan hakkas tihedast kasutusest topiliseks muutuma, tahtsin selle kasutusiga veidigi pikendada. Nii otsustasingi soetada pusakivi. Kõige suurem töö oli selle sama kardigani puhastamine, sest topiline pind oli üsna suurning kangas pehme ja veniv,» kirjeldab naine.Kuigi pusakivi on soovituslik kasutada naturaalsetel kangastel (vill, puuvill, linane), on Svetlana saanud kiviga siiski korda ka sünteetiliste kiududega, polüamiidi ja akrüüli sisaldava eseme. Hea tulemuse on kivi andnud ka beebi meriinovillaste ja vanutatud villaga riietega, lapsevankri puuvillast sisu ja taaskasutatud plastist viltsusse töödeldes.Hea tehnika viib sihile«Olenevalt materjalist eralduvad topid erinevalt,» on Svetlana kogenud. Tihkelt puuvillaselt ja muult naturaalselt kangalt eemalduvad topid kergemini kui pehmelt ja venivalt või kunstkiust riidelt. Viimase puhul soovitab ta puhastatavat asja veidi tasapinnal pingutada. Samuti peab rohkem vaeva nägema suurte ja tihkete toppide puhul, samas kui väikesed ja õhulisemad eralduvad lihtsamaltning vähema hõõrumisega. Svetlanale näib mugav ja käepärane kangast puhastada kivi lühema servaga, samal ajal seda kergelt kaldu hoides. Aja jooksul tuleb käe sisse õige tehnika – see lihtsustab ja kiirendab tegevust.

Puru pinnuks silmasKlaasvahust tehtud pusakivi on tekstuurilt sarnane pimsskiviga, vaid veidi karedam ja teravam. Seetõttu soovitab naine alati kivi sobivust iga rõiva puhul väikesel pinnal esmalt testida. «Mõne õrna või õhukese materjali võib kivi kare tekstuur ära rikkuda,» leiab Svetlana, kuid lisab, et temal pole seda siiani õnneks juhtunud.Pusakivi eelis žileti ja elektrilise eemaldi ees on toppidest lahtisaamise viis – kui esimesed lõikavad turritavad kohad ära, siis kivi tõmbab need küljest. Sedasi peaks kangas jääma tervem. Samuti pääseb kiviga ligi kohtadele, kus teised vahendid hätta jäävad. Kuigi motoriseeritud eemaldid nõuavad vähem vaeva, on mitmed kasutajad leidnud, et pusakivi teeb töö ära palju kiiremini. Suurimaks kivi miinuseks võib pidada aga kulumisel ja kasutamisel eralduvat peent klaasvahupuru. Et tolm silmi ei ärritaks, peaks pusakiviga käima ümber ettevaatlikult ja pärast kasutamist tõmbama puru tolmuimejaga kokku. Kindlasti on oluline hoiustada toodet lastele kättesaamatus kohas.HEA TEADA!Internetist on võimalik tellida välismaalt erinevaid pusakivi versioone, millest mõni on tehtud ka naturaalsest pimsskivist ning kõik lausa kaks korda soodsama hinnaga!

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26. august 2019, 12:26
Prilliraamide salakeel ehk Mida paljastab sinu kohta prillivalik
22. veebruar 2019, 05:30
VIDEO | 25 nippi, kuidas salli siduda. Enam ei ole sallikandmine kunagi igav!
21. oktoober 2018, 15:45
Anname riidekortsudele auru – testime aurukeskust
8. oktoober 2018, 14:43
Appi, kas peaksin oma vana kampsuni ära viskama? Selle skeemiga leiad vastuse!