Nipid

12 head põhjust, miks eelistada liiklusvahendina jalgratast (1)

Toimetas Aare Kartau, 1. mai 2020, 12:12
12 head põhjust, miks kasutada ringiliikumiseks jalgratast.Foto: Andrea Piacquadio / Pexels
Kui küsitakse, et miks eelistada jalgratast liiklusvahendina, meenuvad esmaste põhjustena keskkonnasõbralikkus ja rahaline kokkuhoid. Siiski on veel põhjuseid, miks kasutada ringiliikumiseks seda kaherattalist vahendit.

ERGO kindlustuse riskijuht Mikko Pilt sõnas, et üha sagedamini otsivad inimesed autotranspordile alternatiivsemaid lahendusi. „Eriti suuremates linnades võib lühemate vahemaade läbimiseks jalgrattaga liiklemine olla kiirem transpordiviis kui autoga sõites. Väheneb liiklusõnnetuste risk, mis kasvab tipptundidel ja ka inimesele endale on väike aktiivsus tervisele vägagi kasulik.“

Pilt tõi esile 12 põhjust, miks sõidukijuhid võiksid kasvõi aeg-ajalt kasutada mootorsõiduki asemel jalgratast:

1. Uut jalgratast on lihtsam finantseerida kui uut autot.

Ühe liisingumakse eest saab osta kvaliteetse jalgratta, mis õige hoolduse korral teenib sind pikalt. Kui muretseda endale veel vihmavarustus, tuled ja muud lisaseadmed, siis on olemas transport igal ajal ja iga ilmaga.

2. Jalgrattal on autoga võrreldes väike jalajälg keskkonnale.

Kõigil toodetud kaupadel on mõju keskkonnale, kuid jalgrattaid saab toota vaid murdosast autode tootmiseks kuluvatest materjalidest, energiast ja saatmiskuludest.

3. Jalgratas ei tekita kasutamisel reostust.

Jalgratastel pole heitgaase tekitavaid mootoreid ja väheneb teepinnale tilkunud õli, kütuse ja hüdraulikavedelike hulk. See tähendab, et kohalikesse veekogudesse satub vähem mürgist vett.

Ühe liisingumakse eest saab osta kvaliteetse jalgratta, mis õige hoolduse korral teenib sind pikalt. Foto: Pixabay

4. Jalgrattad säästavad maksumaksjate raha.

Need vähendavad teede kulumist. Kümnekilone jalgratas lõhub teekatet oluliselt vähem kui tuhandekilone sõiduauto. Iga maanteel liikuva jalgrattaga saab kokku hoida raha, mis on mõeldud aukude parandamiseks ja linnatänavate korrastamiseks.

5. Jalgrattad on efektiivne alternatiiv.

Kaherattaline võib olla hea alternatiiv peres olevale teisele autole või ka asendusautole, kui sõiduk on läbimas hooldus- või remonttöid. Võib-olla pole sul võimalust jalgratast peamiseks transpordiks kasutada, kuid jalgrattad on suurepärased alternatiivid sõidukitele.

6. Aitab hoida tervist ja kaotada kehakaalu.

Regulaarse aeroobse treeningu kasulikkus tervisele on hästi teada. Sõltuvalt sõidustiilist ja kohalikest teeoludest on võimalik hoogsa rattasõidu abil põletada 600 kalorit tunnis. Enamik jalgrattureid kaotab esimesel aastal 5-10 kg, kui valida peamiseks transpordivahendiks jalgratas.

7. Võtab parkides vähem ruumi.

Ühes autosuuruses parkimiskohas on võimalik hoiustada kümmekond jalgratast. Parklatel on tohutu keskkonna- ja finantsmõju, eriti linnastunud piirkondades. Mida rohkem jalgrattaid teele pääseb, seda vähem parkimiskohti peab ehitama.

Ühes autosuuruses parkimiskohas on võimalik hoiustada kümmekond jalgratast.Foto: Pixabay

8. Jalgrattad ei põleta bensiini.

Kütusehinnad kõiguvad. Tervislik jalgrattakultuur mõjutab ka kütusehindade kujunemist.

9. Jalgrattasõit võib olla kiirem ja tõhusam kui auto kasutamine.

Jalgrattaga saab sageli liikuda ummikutes kiiremini, eriti kui olemas on kergliiklusteed või väiksemad tänavad, mida läbida.

10. Hooldus maksab palju vähem kui autodel.

Ustavad kaherattalised vajavad küll hooldust, kuid kasutajal on võimalik ka ise neid kodustes tingimustes hooldada. Isegi kui viia ratas kauplusesse hooldusesse, on selle kulud autoga võrreldes tühised.

11. Jalgrattad võimaldavad liikuvust neile, kes ei saa ise sõita.

Kõik ei tee juhilube ning auto ostmise, kindlustamise ja hooldamise kulud on paljudele inimestele kättesaamatud. Peaaegu kõik saavad endale lubada mingit tüüpi jalgratast. Lisaks on jalgratas kõige kuluefektiivsem transport peale jalutamise.

12. Jalgrattaga sõitjad on tervislikumad.

Uuringud näitavad, et jalgratturid on tervislikumad, produktiivsemad ja vajavad vähem vaba aega töölt. Seetõttu on enamik tööandjaid innukad majutama töötajate jalgrattaid. Tervislikud töötajad on rõõmsamad ja see tagab ka parema lõpptulemuse.

Samal teemal

25. märts 2020, 17:45
RATTAHOOAEG ON ALANUD! 10 nutikat nippi, kuidas oma kaherattaline sõiduvalmis seada!
22. september 2019, 07:02
Autovaba päev: 10 head põhjust, miks autost loobuda
10. aprill 2019, 11:15
VIDEO | Kuidas liigelda rattaga jalgratta- ja jalgteel?