Kodu

LUUBI ALL | Väekas kaerahelves täidab kõhtu ning hoiab ka naha kauni! 

Helen Serka-Sanchez, 6. september 2019, 15:50
Peale selle, et kaerahelbed täidavad hästi kõhtu, on tegemist tõelise tervisetoiduga, mis alandab veresuhkru- ja kolesteroolitaset ning hoiab naha kauni.Foto: cgdsro / Pixabay
Iga usina perenaise kuivaineriiulis on kindlasti purk või kott kaerahelbeid, millest valmistada hommikuputru. Peale selle, et kaerahelbed täidavad hästi kõhtu, on tegemist tõelise tervisetoiduga, mis alandab veresuhkru- ja kolesteroolitaset ning hoiab naha kauni.

Kaeraliike on mitu, kuid enam levinud kultuurvili on harilik kaer (Arena sativa), mida on Euroopas kasvatatud juba üle 3500 aasta. Kaerast valmistatakse kaerajahu, -kliisid ja -helbeid. Neile, kes otsivad alternatiive piimatoodetele, on hea lahendus kaerapiim ja -koor. Kõige enam tehakse kaerahelvestest siiski putru, kuid seda kasutatakse ka müslis ja erinevates küpsetistes. Samuti leidub retsepte, kus kaerahelbeid või -kliisid lisatakse supi, pasteedi, pikkpoisi, õlle ja teistegi jookide koostisse. Kuna kaerajahus pole gluteeni, siis see küpsetamisel ei kerki. Sellepärast segatakse kaerajahu küpsetamisel nisujahu või mõne muu kergitava jahuseguga.

Rikkalikult toitaineid
Võrreldes teiste teraviljadega nagu nisu, rukis ja oder, jääb pärast töötlemist
kaeras alles suurem osa kasulikke toitaineid. Nimelt ei eemaldata jahvatamisel koos kestaga tera katvat aleuroonkihti ega idu. Sellepärast on kaeratooted kõrgema toiteväärtusega ja sisaldavad rohkem taimseid valke. Kaerahelvestes sisalduvad kiudained aitavad vältida kõhukinnisust, ennetada haigestumist mõningatesse vähivormidesse, südame-veresoonkonnahaigustesse ja diabeeti.
Kaerahelbepuder sisaldab peale magneesiumi ja tiamiini (B1-vitamiin) ka fosforit, kaaliumi ja rauda. Lastele on kaerahelbed kasulikud, sest sisaldavad
taimset hormooni auksiini, mis soodustab kasvamist.

Edasi lugemiseks vajuta:

Samal teemal

15. september 2019, 12:04
5 hommikusöögiideed igale maitsele
9. veebruar 2018, 12:40
Tervislik toorpuder kaerahelvestest ja marjadest

TOIMETAJA

+372 5199 3733
kadi.saar@nipiraamat.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee