Nipid

Telefon kukkus vette? Vaata, kuidas veekahjustuse korral reageerida! 

Nipiraamat.ee, 12. september 2019, 15:30
Mere- või klooriveega kokkupuude on telefoni jaoks kõige hullem, sest tegu on agressiivse keskkonnaga, mis kahjustab isegi veekindlaid telefone.Foto: Bianca Castillo/Unsplash
Küllap on kõigil vähemasti kord elus juhtunud, et telefon kogemata vette kukub. Kuidas sellest tõelisest prohmakast korras telefoniga välja tulla, jagab Denis Gubenko nutiseadmete hoolduskeskusest EkraaniAbi.ee.

See, kuidas täpselt käituda, sõltub telefonist, vedelikust, millega seade kokku puutu,s ja sellest, kui pikalt see kontakt kestis. Olgu öeldud, et mere- või klooriveega kokkupuude on telefoni jaoks kõige hullem, sest tegu on agressiivse keskkonnaga, mis kahjustab isegi veekindlaid telefone. Kui veekindlal telefonil oli kokkupuude mere- või klooriveega, siis tuleks seade kindlasti esimesel võimalusel kraaniveega üle loputada.

Samal teemal

Mitteveekindla telefoni puhul on korrosioon mere- või klooriveega kokkupuutel viis korda kiirem kui tavavette sattudes.

Kuidas käituda, kui telefon ei ole veekindel, aga veega kokku puutub:
1. Mõistagi on kõige targem kokkupuudet veega minimeerida nii palju kui võimalik.
2. Kui telefon on aga veega kokku puutunud, siis lülita see koheselt välja, muidu võib seadmes lühis tekkida ja selle parandamine läheb veelgi kallimaks.
3. Võimalusel võta telefon lahti, eemalda aku, SIM-kaart ja teised osad. Kõige lihtsam viis kontrollida, kas sinu telefoni saab lahti võtta või ei, on sisestada YouTube'i mudeli nimi ja sõna disassembly (eesti keeles: lahtivõtmine) – sealt saad esialgse juhendi, kuidas oma telefon osadeks võtta. Üldiselt on nii, et kui telefoni tagakaas tuleb lahti ja on näha kruvisid, siis arvatavasti saab ka seadet avada.
4. Asu telefoni kuivatama fööni või suruõhuga. 
5. Esimesel võimalusel vii telefon parandusse, kus meistrid teavad, mida edasi teha.

Mere- või klooriveega kokkupuude on telefoni jaoks kõige hullem, sest tegu on agressiivse keskkonnaga, mis kahjustab isegi veekindlaid telefone.Foto: Bianca Castillo/Unsplash

Kui soovid siiski ise telefoni lõpuni kuivatada:
1. Eemalda emaplaat ja muud veega kaetud osad (välja arvatud kaamera ja ekraan) ja sukelda need 90% isopropüülalkoholiga.
2. Puhasta sukeldatud osad, kuivata alkohol ja pane seade hoolikalt uuesti kokku.

MÜÜT!
Telefoni asetamine riisi, suhkru, soola, odra või millegi muu sisse on müüt. Veega kokkupuutel tekib koheselt korrosioon ehk materjalid hakkavad hävinema – mõnikord tabab korrosioon tähtsaid seadme osi ja vahel mitte. Igal juhul levib see telefoni sees edasi, mistõttu pole seadme riisi sisse asetamisest mingit tolku. Telefon tuleb igal juhul lahti võtta ning ära kuivatada.

HEA TEADA!

  • Pritsmekindlate telefonidega ujuda ei saa ja need taluvad ainult väikest kokkupuudet veega.
  • Tavalised telefonid ei talu üleüldse kontakti veega – ühendused põlevad läbi ja tekivad kahjustused, mis isegi kuivades ära ei kao.
  • Telefoni IP-kaitseaste ehk ingress protection annab infot, kui kaitstud on nutiseade vedelike suhtes. Uued kesk- ja kõrgema hinnaklassi telefonid taluvad tavaliselt 1,5 meetri sügavust kuni 30 minutit. Neid telefone ei ole aga võimalik spetsiaalsete vahenditeta lahti teha.
  • Hooletusest tekkinud probleemid nagu ka veekahjustus garantiiremondi alla ei kuulu. Kui viid telefoni pärast veega kokkupuudet parandusse, ei saa kahjuks garanteerida, et seda on võimalik korda teha.
  • Veekahjustusi võivad saada isegi veekindlad telefonid. Ka see ei kuulu garantiiremondi alla.