Nipid

LEEK ÜLES! Nõuanded, kuidas ehitada korralik lõke 

Toimetas Aare Kartau, 12. september 2019, 12:13
Foto: Easy Outdoors
Lõkke tegemiseks on mitmeid viise, sõltuvalt sellest, kas vajad kiirelt valgust, kauakestvat soojust või süüa valmistada. Kuid ega neid kõiki teadma ei pea. Piisab ühest, millega saab tule kindlasti üles. Ükskõik millistest tingimustes. Nõu annab matkamees Vambola Lembit.

Teadupärast vajab tuli kolme komponenti – õhku, kuumust ja küttematerjali. Kui üks neist on puudu, ei tule teil lõkkest ka suurt midagi välja. Loomulikult võite hunnikusse kokku kuhjata ka paraja portsu puid ning üritada seda suvalistest kohtadest paberinutsakatega põlema süüdata. Kuid tõenäoliselt kulutate sedasi toimides liiga palju aega, närve ja tikke, enne kui teie kätetöö hakkab meenutama midagi, mida võib lõkkeks nimetada. Kui üldse võib. 

Seda silmas pidades on lõkketegemisele mõistlik läheneda pisut organiseeritumalt, mis tähendab tuleaseme ette valmistamist ning küttematerjali kogumist.

Ettevalmistused

Südasuviselt kuivades tingimustes tuleb lõke teha sellisesse kohta, kus ümbritseva süttimise oht juhuslikult lendu läinud sädemest on kõige väiksem. Vastasel juhul riskite tekitada päästjatele ületunde, mille eest ei tasustata neid piisavalt.

Kui koht on välja valitud, valmistage ette lõkkease. Kuivemates oludes eemaldage planeeritava lõkkeaseme ümbrusest kergesti süttivad materjalid nagu kulu, kuivanud hein või jumal teab mis veel, millest punane kukk võib kinni hakata. Märjemal ajal aga tekitage umbes randmejämedustest puudest lõkkele alus, mis ei lase niiskusel teie ponnistusi juba eos lämmatada.

Foto: Pixabay

Samal teemal

Seejärel koguge tulematerjali. Sületäis käsivarrejämedusi – nendega saab juba jõudu kogunud tuld toita. Teine pöidlajämedusi – need on vajalikud tuleaseme ülesehitamiseks. Peotäis pliiatsijämedusi – need annavad esimese suurema leegi ja hõõguvad söed, tagades, et tuli enam ära ei kustu. Ja veel hunniku pliiatsitina jämedusi, mis tulehakatuselt esimesena tule üles peavad võtma. Ja koguge ikka kuiva. Märg või toores puu ei sütti ning pehkinud puu, isegi kui see on kuiv, ei anna suuremat sooja. Kogutud okstele andke kas kirve, sae või toore jõu abil enam-vähem ühesugune pikkus ning ladustage need suuruse järgi gruppidesse jaotatuna lõkkeaseme kõrvale.

Ärge unusta ka hankida tulealgatust. Selleks võib olla näiteks kasetoht, vaigust läbi imbunud kuuse- või männilaastud või muu kergesti süttiv ja suure leegiga põlev materjal. Isegi tualettpaber ajab asja ära. Antud juhul tulesüütamise, mitte selle teise.

Ettevalmistused tehtud, võite nüüd endale tunnustavalt õlale patsuda ning asuda lõkke ülesehitamise juurde.

Tuld!

Nagu alguses mainitud, on lõkke tegemiseks mitmeid viise. Kõiki neid kindlasti teadma ei pea, piisab vaid ühest, millega saab kindlasti tule üles. Ülejäänud võite selgeks õppida siis, kui see üks on teil juba piisavat hästi käpas.

Et lõke kindlasti süttiks, laduge umbes sõrmejämedustest okstest palkmaja sarnane konstruktsioon. Nõnda tagate tulele korraliku õhuvoolu. Nüüd asetage palkmaja keskele tulehakatusmaterjal, mille olete juba eelnevalt välja valinud.

Edasi asetage natuke jämedamad puud püstkoja kujuliselt ümber lõkkesüdameks oleva palkmaja. Puid paigutades ärge suruge neid tihkelt üksteise kõrvale, vaid jätke vahed, et õhk saaks vabalt liikuda. Ja ärge unustage ka ava, mille kaudu hakatust süütama pääsete, sest vaevalt teil seda mõttejõul teha õnnestub. Ja nüüd andke tuld!