Uudised

4 asjalikku soovitust, mida teha Läti taaraga 

Toimetas Annaliisa Köss, 17. september 2019, 06:57
Ka riigipead tunnistasid, et vaadata tuleb hinnast ja maksudest kaugemale – mis jääb õllest järele?Foto: Lacey Williams / Unsplash

Juuli alguses Eestis visiidil käinud Läti president Egils Levits ning Eesti president Kersti Kaljulaid jõudsid kohtumise käigus muuhulgas arutada ka kahe riigi võimalust luua õllepakenditele ühine taarasüsteem. Kui kaugele on Eesti-Läti ühine pandipakendiringluse projekt tänaseks jõudnud ning mida teha Läti taaraga, mida enamik Eesti taaraautomaate vastu ei võta?

"Hetkel seisab ühine pandipakendisüsteem Lätiga Läti seadusandluse taga ehk nad ei ole veel seadust vastu võtnud, et pakenditele tagatisraha kehtiks," märgib oma vastuses Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Kerli Rebane. Ta lisab, et seejärel on vaja läbi viia tehniline analüüs, kas ja kuidas on sellist süsteemi võimalik Eesti pandipakendisüsteemiga ühildada. "Hetkel ei ole analüüsi koostamist alustatud ning ei ole täpselt teada, millal see juhtub, kuid oleme endiselt seisukohal, et piiriülene süsteem oleks asjakohane ja innovatiivne ning seda annaks hiljem rakendada ka teistele riikidele."Kuhu kaob Läti taara?Ilma spetsiaalse märgistusega pakendeid koguva osaühingu Eesti Pakendiringlus tegevjuht Alder Harkmann ütles Õhtulehele, et Lätist pärit taarat nende konteineritesse märkimisväärsetes kogustes ei jõua. "Küsimus on, et kuhu see jõuab," mõtiskleb Harkmann. "Kui ta jõuaks ilusasti meie pakendikonteineritesse, siis võiks seda tähele panna, aga kuna paljud inimesed ei sorteeri, siis need lähevad suuresti olmeprügisse."Murelik on ka joogitootjate, maaletoojate ja kaupmeeste loodud taaskasutusorganisatsiooni Eesti Pandipakend tegevjuht Rauno Raal. Kui 2016. aastal tagastati Raali sõnul 245 miljonit ühekordse kasutusega tagatisrahaga joogipakendit, siis järgmise aasta eelarvesse pandud prognoos on vaid 213 miljonit. "Samas voolab Eestisse sisse kümneid miljoneid pakendeid Lätist, mida Eesti pandisüsteemi kaudu taaskasutada ei saa ja mis võivad jääda keskkonda reostama," ütles Raal Õhtulehele.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30. september 2019, 16:04
8 head põhjust, miks kompostimisega juba täna algust teha
21. september 2019, 06:40
Prügi sorteerimine ei ole üldse keeruline! 10 nõuannet, millest alustada juba täna
20. september 2019, 13:40
Koju on kogunenud hunnik kilekotte? Vaata siit hulgaliselt nippe, kuidas neid taaskasutada!
8. august 2019, 12:51
Prügisorteerija spikker! Kuidas sorteerida ning millisesse jäätmekonteinerisse erinev prügi viia?