Nipid

PULMAD JÄÄVAD ÄRA: mida teha ja kuidas eluga edasi minna? 

Nipiraamat, 22. september 2019, 20:45
Kõikide kihlunute seas on ka neid paare, kes avastavad, et hoolimata üksteise armastamisest ei ole nad siiski valmis abielluma.Foto: Adrien Ledoux / Unsplash
Kõikide kihlunute seas on ka neid paare, kes avastavad, et hoolimata üksteise armastamisest ei ole nad siiski valmis abielluma. Kuigi kihluse katkestamine või pulmade edasilükkamine on raske otsus, on see vähem valulik kui hilisem lahutus. Siin on mõned abistavad sammud, kuidas edasi minna, mida tühistada ja mida kellelegi öelda.

Juba ainuüksi oma pulmade ärajätmise otsusest teatamine on keeruline, kuid samavõrd raske on tulla toime ümbritsevate inimeste tunnete ja vastukajaga. Õnneks pole sa maailmas esimene inimene, kes sellele rajale on sattunud. Nii on ka läbiproovitud viise, kuidas teha see teekond võimalikult sujuvaks ja taastada oma tavapärane igapäevaelu.

Samal teemal

Kuidas teatada pulmade ärajäämisest?
Olenemata viisist, kuidas plaanid kutsututele anda teada pulmade ärajäämisest, siis pea meeles, et sa ei võlgne igaühele selgitust. Tegelikult on lausa kohatu arutada katkenud kihluse üle avalikult, sest see puudutab vaid kaht asjaosalist. Niisiis on parim viis anda mõista sellest võimalikult ametlikult ja lakooniliselt, teatades üksmeelsest kihluse katkemisest allika vahendusel, millega ei kaasneks isiklikke pöördumisi. Palu sellekohane kiri välja saata näiteks mõnel pereliikmel või kui olete teinud pulmadeks kodulehe või sotsiaalmeediagrupi, siis seal.

Kui pulmad olid plaanitud aga ainult pere ja lähimate sõprade ringis, siis võid neile teatada ka helistades. Hoia aga kõne lühike ja konkreetne, et mitte lasta igal vastaja emotsioonil end rivist välja lüüa. Kindlasti teavita aga kutsutuid esimesel võimalusel, sest mõnele võib see tähendada näiteks vajadust tühistada reisiplaanid.

Tühista tellimused
Sõltuvalt planeeritud pulmade suurusest, keerukusest ja kuupäevani jäänud ajast võib tellimuste ja broneeringute ülesütlemine olla raske nii emotsionaalselt kui rahaliselt. Seejuures saavad sind aidata aga pere ja sõbrad.

 • Loe läbi broneerimislepingud ja tellimuste tingimused. Nii võid säästa tühistamiselt mõningaid trahve. Üldjuhul peaksid saama tagasi vähemalt mingi osa makstud summast või piirdub ainus väljaminek sissemakse / broneerimistasuga. Enamasti sõltub tagastatava summa määr sellest, kui palju enne tähtaega sa tellimuse tühistad.
 • Esita pulmakindlustuse kaebus. Teadaolevalt ei paku tänapäeval Eestis küll keegi pulmakindlustust, kuid ehk oled selle lasknud teha mõnes välismaa büroos? Sellisel juhul pea meeles, et enamik kindlustuspoliise ei kata meelemuutusest tingitud pulmade ärajäämist, kuid toimivad juhul, kui oled sunnitud pulmad tühistama või edasi lükkama pereliikme surma või haiguse, looduskatastroofi või tõsiste ilmastikuolude korral.
 • Tühista kõik broneeringud ja lepingud. Ole tähelepanelik, et kõikide telefonitsi tehtud tühistamiste järel teeksid vastavasisulised avaldused ka kirjalikult, millega palud ka ettemaksu tagastamist. Ära unusta läbi käia kõiki tellimusi: paaripanijat, pulmaisa, toimumiskohti, fotograafi, muusikuid, toitlustajaid, pulmakorraldajat, floristi. Samuti tühista mesinädalate plaanid.

Mida tagastada?
Kui oled saanud pulmadele eelnevalt kätte mõned kingitused, siis tagasta need koos tänukaardiga. Juba kasutust leidnud eseme puhul võiksid mõelda sama asja asemele ostmisele ja seejärel selle tagastamisele.

Kui oled äsja soetanud omale pulmadeks riided, aksessuaarid, sõrmused või kaunistused, siis jälgi hoolikalt kuupäevade kukkumist – Euroopa Liidu eeskirjade kohaselt on ostjal võimalik kaup tagastada müüjale 14 päeva jooksul ilma põhjendamata ja mis tahes põhjusel. Sama kehtib ka internetist tellitud kauba korral. Kui ostust on möödunud juba rohkem päevi, võid kaupmehelt siiski uurida, ehk tuleb ta sulle vastu ja lubab kauba tagastada. Eitava vastuse korral on sul mitu võimalust:

 • Hoida asjad alles tulevikuks.
 • Müüa maha – nt kleidi puhul võib sellest olla huvitatud ka sama kauplus, kust riideeseme ostsid.
 • Annetada heategevuseks.
 • Võtta kasutusse, nt kohandades pulmakleiti tavaolukorras kandmiseks.

Kui sa pole aga kindel, mida soovid pulmadeks soetatud asjadega teha, anna endale otsustamiseks aega.

Liigu edasi
Oluline on, et sina ja su kaaslane võtaksite kogu asja selge mõistusega ja ei laseks kerida olukorral vaenulikuks. See on vajalik nii juhul, kui proovite ajutist lahusolekut ja võimalikku taasühinemist, kui ka siis, kui soovite edasi liikuda ja otsustate, et teie suhe on läbi. Seejuures võta arevesse mõningaid tähelepanekuid.

 • Ära keela endal kahetseda. Kuigi sulle võib tunduda, et see sind ei vaeva, siis suure tõenäosusega see pole nii. Purunenud unistuste tunne võib sind viia usaldamatuse, olnu tagasi kauplemise, kurbuse, viha ja depressioonini. See kõik on selles olukorras loomulik ja arusaadav ning ära keela endale erinevate tunnete kogemist.
 • Hoolitse enda eest. Joo vett, võimle, maga pikalt, toitu tervislikult ja püüa leida igas päevas midagi, mis pakub rõõmu ja nalja.
 • Ära hävita mälestusi. Sa võid tahta vabaneda kõigest, mis meenutab sulle su endist kihlatut, kuid ära tee seda. Paki kõik armastuskirjad, pildid, kingitused ja muud mälestusesemed kokku ja oota, kuni oled valmis ratsionaalselt neile otsa vaatama.
 • Tagasta kihlasõrmus. Hoolimata sellest, kes tühistas kihluse, on pruudil targem ja kombeks tagastada sõrmus. Ainsaks vastupidiseks erandiks on see, kui sõrmus on naise perereliikvia või ta on selle eest ise maksnud.

Kui sa oled lapsevanema olukorras
Näha oma lapse murdunud südant on loomulikult raske, kuid mõista, et sa ei saa teha midagi selleks, et kurbus, pettumus või viha kaoksid. Ole toeks hoopis nii:

 • Kuula.
 • Ära ütle „Ma ju ütlesin sulle!“ või midagi muud sarnast. Arvesta, et alati on võimalus, et paar saab tulevikus uuesti kokku.
 • Ära jaga oma arvamust lahkuminekust mitte kellegagi, välja arvatud oma abikaasa, partneri või nõustajaga.
 • Paku abi pulmade ärajätmisest tingitud tellimuste tühistamisel ja olukorra lahendamisel.

Kuigi kogu pulmade tühistamine on keeruline protsess, eelkõige emotsionaalselt, siis võib mõni paar stressirohkest olukorrast väljuda ka tugevamana ja soovida abielluda hoopis hiljem.

Allikas: The Spruce