Lemmikloom

LUGEJA KÜSIB | Kuidas peaksin käituma, kui mu sõbra lemmikloom sureb? 

Nipiraamat, 23. september 2019, 12:00
Inimene, kes on lemmiklooma kaotanud vajab lähedaste tuge ja mõistmist.Foto: Xan Griffin/Unsplash
Kel iganes olnud elus lemmikloom, teab, et tema kaotus võib olla vägagi valus. Ja kuigi miski ei saa leevendada sellest tulenevat kurbust, on siiski sõnu ja tegusid, mis pakuvad lohutust. Kõige tähtsam on seejuures olla kaastundlik ja mõistev.

Lemmikloomade tähtsus
Loomad täidavad meie elu rohke rõõmuga ja nende siit ilmast lahkumine jätab suure tühimiku. Kuigi paljud loomaomanikud arvestavad sellega, et ühel või teisel hetkel tuleb lemmikuga hüvasti jätta, on see siiski ääretult kurb aeg. Lõppude lõpuks on nad olnud pereliikmed ja nende kaotus on võrreldav igatsusega lähedase järele. Lemmiku lahkumise järel muutuvad ka perede tavapärased tegevused: lakkavad karvaste pereliikmete hommikused kaissupugemised, keegi ei tervita saba liputades või pehmelt nurrudes, kui pärast tööpäeva koju jõuad.

Mitte alati ei jõua lein aga kohale koheselt, paljud inimesed on algul šokis või eitusfaasis ning võivad murduda alles päevi või nädalaid hiljem. Kõik see on normaalse toimetuleku kinnitus.

Lemmikloom on pereliige, kelle kaotus võib mõjuda väga rängalt.Foto: Parker Johnson/Unsplash

Samal teemal

Mida öelda sõbrale, kelle lemmik on surnud?
Parim, mis sa teha saad, on avaldada kaastunnet ja pakkuda toetust. Isegi, kui sul on seda ebamugav teha, helista sõbrale ja lihtsalt kuula ta ära. Kui tajud, et ta ootab sult lahkeid sõnu, meenuta mõningaid positiivseid mälestusi, mis seotud tema lahkunud lemmikuga. Sa ei pea ütlema palju, peaasi, et su sõnad annaksid mõista, et hoolid.

Mida teha, kui sõber on kaotanud lemmiku?
Mõtle välja midagi, mis näitab su toetust olukorrale. Teinekord on lemmiku kaotanud inimesel raske ise oma kassi või koera aset, sööginõusid ja mänguasju kokku korjata. Kui loom on olnud aga oma elu lõpul haige, võib vajada sõbra vaip või mööbel puhastamist. Kui see sul tükki küljest ei võta, siis paku end appi neis asjades. Vahel on neil vaja lihtsalt kellegi juuresolekut, et suuta ise need asjad korda ajada. Küsi sõbralt, mida ta vajaks, jälgi tema soove ja initsiatiivi ning tee kõik, mis vaja.

Kaastundeavaldused
Hästi läbimõeldud kaastundeavaldused on alati teretulnud. Võta aega, et panna kirja lohutavad sõnad, et sõber teaks, et mõtled tema peale. Alusta tema kaotuse tunnistamisega, teadvustades kui suurt rolli loom su sõbra elus mängis. Kui sa tundsid tema lemmikut, lisa juurde paar mälestustekildu. Ütle, et oled valmis teda kuulama, kui ta tahab rääkida või paku oma õlga, kui tal on vaja end lihtsalt tühjaks nutta.

Lisaks sõnadele saad oma toetust sõbra leinas avaldada ka teisiti:

  • saada talle lilled;
  • tee annetus loomadega seotud organisatsioonile;
  • paku, et oled valmis aitama korraldada lemmiku matused;
  • tee ettepanek, et võiksite istutada sõbra aeda puu või põõsa tema lemmiku mälestuseks.

Inimene, kes on lemmiklooma kaotanud vajab lähedaste tuge ja mõistmist.Foto: Xan Griffin/Unsplash

Väldi neid lauseid
Enne millegi ütlemist on tark korraks peatuda ja mõelda, sest õiged sõnad on sellises olukorras visad tulema. Vahel võib mõni sõnakõlks muuta hea tahte hoopis vastupidiseks ja abi asemel haiget teha. Siin on mõned laused, mida võiksid vältida, kui sõbra lemmik on surnud.

  • Ära nuta!“ Nutmine on osa leinaperioodist ja pakub paljudele lohutust.
  • Saa üle!“ Väldi karme ütlemisi, sest need mõjuvad hoolimatult ja õelalt.
  • See läheb varsti mööda.“ Kuigi see võib vastata tõele, siis sel hetkel on inimene sügavas leinas ja tunneb end kohutavalt. Pigem ole kaastundlik tema emotsioonide osas.
  • Tal on nüüd kusagil mujal parem.“ Ükskõik kui palju loom ka ei kannatanud enne surma, siis selline lause võib su sõbrale haiget teha.
  • Sa tunned end paremini, kui võtad uue looma.“ Iga loomaomanik teab, et ükski lemmik ei saa asendada seda, kes äsja lahkunud. Su sõber võib võtta uue lemmiku siis, kui ta on selleks valmis, kuid see võib võtta kaua aega.

 Allikas: The Spruce