Inimesed

Liisa Pakosta töösuhte lõpetamisest: „Mul paluti pärast rasedusest teadaandmist uus töö otsida!“ 

Epp Reinmets, 5. oktoober 2019, 00:37
KIIDA TEISI NAISI: «Igal naisel on põhjust iseennast ja teisi naisi rohkem kiita! No vaadake järgmine kord kasvõi sugulaste kokkutulekul – ikka tõstab naisterahvas rooga lauale ja muretseb vaiksel häälel, et ega see nüüd mul tegelikult välja tulnudki, samal ajal paneb mees oma suitsutatud kala sinna kõrvale ja kiidab nii, et kuulda on ka kõrvalkülla,» ütleb Liisa.Foto: Stanislav Moškov
«Lapseootel naine on haavatav, ei taha ju kõhubeebit mingi vaidlemisega stressata,» meenutab viie lapse ema Liisa Pakosta aega, mil tal paluti rasedana uus töökoht otsida. «Olen oma õiguste eest võidelnud, aga ka minna lasknud – mõistan mõlemat ohvri valikut.»

Viiendat aastat võrdsete õiguste volinikuna töötavast Liisa Pakostast (50) õhkub rahu ja teadlikkust. On mõnus hommikupoolik, lapsed Hiie (22), Eke (17), Hugo (14), Helena (11) ja Helmi (9) on Tallinnas Kalamaja kõrvalises hoovimajas asuvast kodust kooliteele saadetud. Nüüd on aeg nautida veel kiirustamata hommikusööki ja koos valge hundikoerapreili Noraga, kes laua kõrval põrandal pikutamas, enne kontorisse minekut läbi vaadata töömeilid. «Suhtun igasse voliniku poole pöördujasse täie tõsidusega. Kui inimesele tundub, et tal on ebaõiglaselt kõrge veearve, siis on tal ju selle pärast tõesti paha enesetunne. Veearved minu pädevusse ei kuulu, kui just pole tehtud naistele ja meestele arveid soost lähtudes erinevalt. Muide, on sedagi ette tulnud! Ühes korteriühistus arvati, et üksikud naised kasutavad rohkem vett kui üksikud mehed. Loomulikult ei tohi soo järgi erinevaid arveid teha!» on Liisa õigluse eest väljas.

Ebaõiglus ei meeldi kellelegi, see on oluline teema kogu maailmas. Millal sind ennast viimati diskrimineeriti?
Olen tänulik oma vanematele, sest kodus ei tehtud meil poiste ja tüdrukute vahel mingit vahet. Vanaisa triikis ja korjas metsas marju, vanaema sõitis veoautoga, isa tikitud suur pilt on meil siiani seinal ja tütreid julgustati remontima, ehitama, vooluringe kokku panema. Mulle tuli alles hiljem suure üllatusena, et on ka teistmoodi arvamusi, et on naistele ja meestele mõne arvates sobimatuks peetud töid.
Kui rääkida diskrimineerimisest, siis oli olukord, kus mul paluti pärast rasedusest teadaandmist uus töö otsida. Nii tegingi, suure kõhuga ei jõudnud vaielda. Teise näitena võin tuua aja, mil kandideerisin riigiametnike konkursil Stenbocki majas. Minult uuriti põhjalikult, kuidas ma ikka väikeste laste kõrvalt jõuan ja kes lapsi hoiab. Seletasin, et lastel on esiteks ka isa ja mul kõik läbi mõeldud. Mõistagi on keelatud töösuhte lõpetamine raseduse tõttu ja tööintervjuul küsimused perekonna kohta.

Kuidas oled laste ja karjääri kõrvalt oma suhet hoidnud?
Meil pole olnud mehega lihtsalt aega tülitseda ja lapsedki on sel teemal väga tundlikud. Kui tahakski mõnikord n-ö sae käima tõmmata, siis kas tuleb mõni laps ütlema, et lõpetage kohe ära, või tulevad asjatoimetused vahele. Pärast läheb tüli juba meelest. Silmad on ikka ettepoole vaatamiseks. Huumor hoiab meil lähedust igas olukorras, samuti mõni ühine ja ka mõni täiesti erinev huvi. Meile mõlemale meeldib käsitöö ja meisterdamine. Mina võtan heegeldused, õmblused ja vardad kätte siis, kui tunnen, et ei taha, käed rüpes, istuda, või siis
puhtast lustist. Muide, välismaa raamatupoodides on käsitööraamatud ümber tõstetud vaimse tervise osakonda.

Mida on lapsed sulle õpetanud?
Järjekindlust ja kannatlikkust. Ja no mis siin salata, nad on teejuhid ka ekraaniilmas. Veendusin selles pärast esimese nutitahvli ostu. Otsisin kasutusjuhendit ja järsku nägin, et alla kahene juba sõudis näpuga mööda ekraani, justkui oleks ta seda eluaeg teinud. Muide, oma lastelt kuulen ka põnevaid uudiseid laiast ilmast.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

5. november 2019, 07:00
Kuidas uues firmas sujuvalt sisse elada? 20 soovitust esimeseks tööpäevaks
5. september 2019, 20:40
Anne Veski abielust Bennoga: „Eks me kakle ka, ega see meil mingi sulavõi ole!“
4. august 2019, 20:59
Kaire Vilgats keerulisest suhtest: „Kooselu eksiga pärast lahutust kaua ei kesta!“
30. aprill 2019, 18:02
Mailis Reps 20 aastat kestnud abielust: perest ei saa välja astuda, kui sul on lapsed