Lemmikloom

Tunned end üksildasena? 13 viisi, kuidas loomad tõstavad tuju ja teevad õnnelikumaks 

Ohtuleht.ee, 29. märts 2020, 07:00
Kes ei teaks, et koer mõjub tervisele hästi?!Foto: Eric Ward / Unsplash
Kes ei teaks, et koer mõjub tervisele hästi. Kuid muretseda pole vaja ka kassisõpradel – ka nemad aitavad omanikul tervem püsida. Kasu on isegi hamstritest, kaladest, madudest – koguni putukatest! Loe, kuidas mõjutavad loomad vaimset ja kehalist tervist ning isegi eluiga!

1. Lemmikloomad toovad meie ellu palju rõõmu. Ja see ei tähenda vaid laia naeratust lapse näol. Indiana ülikooli uuringus leiti, et isegi kassivideote vaatamine annab energiat, tekitab positiivseid emotsioone ja vähendab negatiivseid tundeid.

Foto: Pixabay

2. Kui laps puutub esimesel kuuel elukuul kokku loomadega, vähendab see võimalust, et teda tabavad hilisemas elus astma või allergia. Samas – kui keegi perest on juba allergiline, tekitab lemmiklooma võtmine pigem kahju kui kasu.

Foto: Pixabay

3. Lastel, kes kasvavad üles talus koos koduloomade, koerte ja kassidega, on üldiselt tugevam immuunsüsteem ja väiksem risk saada ekseem.

4. Kokkupuude loomapoegadega õpetab lastele vastutustunnet, kuidas hoolitseda nende väikeste olevuste eest. Lemmiklooma kaotus on lastele sageli esimene kogemus surmast, mis õpetab, kuidas kaotusvaluga toime tulla.

Foto: Pixabay

5. Lemmikloomi kasutatakse vähihaigete laste teraapias. Vanemate sõnul on lapsed pärast karvase sõbra külaskäiku õnnelikumad ja lepivad paremini raviga.

6. Hipoteraapia ehk teraapia hobuste abil on tuntud meetod, kuidas aidata autiste, puudega või käitumishäiretega lapsi.

Foto: Pixabay

7. Inimese parim sõber koer on tuntud oma jäägitu pühendumise poolest, kuid nüüd selgus uuest suurest uuringust, et koer võib pikendada ka eluiga. Ligi 4 miljoni inimese andmete analüüsmisel leiti, et koeraomanikel on 24% väiksem risk surra enneaegselt mis tahes haiguse tõttu.

Foto: Pixabay

8. Et koer oleks terve, peab omanik temaga jalutamas käima. Kuid nii paraneb ka omaniku tervis. Uuringud näitavad, et koeraomanikud liiguvad päevas keskmiselt 30 minutit rohkem kui need, kel koera pole. Nii et kes tegelikult keda ravib?

Foto: Pixabay

9. Kassisõbrad, ärge muretsege! 2009. aastal tehtud uuring näitas, et ka kassiomanikel on väiksem risk saada infarkt või haigestuda muudesse südame-veresoonkonnahaigustesse.

10. Kui silitad kassi, vabaneb sul rohkem hormooni nimega oksütotsiin, mida on nimetatud ka õnnehormooniks. Kassi nurrumine lisab veelgi lõõgastust!

11. Tervisele pole kasulikud vaid koerad ja kassid. Uuringute järgi mõjuvad hästi igasugu lemmikloomad, näiteks linnud, hamstrid, kalad, maod – isegi putukad. Ühes uuringus leiti, et neil, kes hoolitsesid prussakate eest, oli vähem depressiooni võrreldes nendega, kellele anti vaid tervisenõu.

Foto: Pixabay

12. Hoolitsemine lemmiklooma eest on osa teraapiast. Ühes uuringus paluti esimese tüübi diabeeti põdevatel teismelistel hoolitseda kaks korda päevas kalade eest. Kolme kuu pärast tulid teismelised oma haigusega paremini toime.

13. Lemmikloomad ühendavad – nad aitavad eri põlvkondadel omavahel suhelda ja peletavad üksindust.

Foto: Pixabay

Allikas: CNN

Samal teemal

8. september 2020, 07:00
OLEN NAGU ZOMBI: 10 üllatavat märki depressioonist
8. august 2020, 13:00
KUIDAS ELADA ÕNNELIKUMALT? 13 elutõde, mida õppida kassilt
6. juuli 2020, 06:00
LÕPETA NEGATIIVSUS! 14 märki, et sul läheb tegelikult paremini, kui arvad
26. märts 2020, 13:47
Kas koroonaviirust on võimalik saada lemmikloomalt ja vastupidi? Veterinaarid toovad selguse!