Tehnika

Telefon ei pruugi veel fotokaamerat välja suretada (5)

Toimetas Aare Kartau, 9. oktoober 2019, 14:18
Fotoka ja telefoni heitlus pole kvaliteeti silmas pidades tasavägine. Foto: PantherMedia/Scanpix
Sügis on oma värviküllasuses populaarne loodus- ja perefotode tegemise aeg. Kas nutitelefonide ajastul sureb traditsiooniline fotoaparaat loomulikku vanadusse, on aktuaalne aruteluteema. Kui veel kümmekond aastat tagasi pidi olema igas õiges Eesti peres vähemalt üks fotokaamera, siis täna ei näe paljud sellel enam vajadust. Hansaposti nutiekspert Martin Talu võrdleb digiaparaadi ja telefoni kaameraid ning tõdeb, et ennustus fotoaparaadi ajalukku kirjutamisest on mõnevõrra ennatlik.

Fotograafid, nii need, kes teevad fotokunsti tööna kui hobina, ei loobu traditsioonilisest kaamerast ilmselt kunagi ja see polegi fotoka ja telefoni heitluse küsimuses lähtepunkt. Valdav osa fotodest tehakse tavaliste inimeste poolt, kes pole fotograafiat kunagi õppinud, aga soovivad jäädvustada oma perekonda, seltskondlikke koosviibimisi või reisi- ja looduselamusi. Valikute kaalukeeleks ongi küsimus, kas kõike seda saab hea telefoni kaameraga sama edukalt pildile püüda kui digikaameraga. Vastus võib olla nii jaatav kui eitav, sest palju rohkem kui kaamera ise, mängib rolli inimene, kelle käes kaamera on.

Üldistades võib öelda, et foto kvaliteet sõltub 90 protsendi ulatuses inimese pildistamisoskustest ja andest ning ainult 10 protsendi ulatuses seadmest, millega soovitut pildile püütakse. Paraku pole profitehnikaga midagi peale hakata, kui selle kasutamiseks puuduvad teadmised ja eeldused. Paljud inimesed kasutavad ka kvaliteetse digikaamera puhul automaatrežiimi, tavalist välku ja soodsaimat objektiivi ning sel puhul võib tõesti väita, et investeering digikaamerasse on olnud asjatu. Teisalt, kui selle aparaadiga osata õigesti ringi käia, jääb ka kõige kallima telefoni kaamera kaugele selja taha maha.

Nutitelefon on sinuga kõikjal kaasas.Foto: Pixabay

Mida telefoniga teha ei saa?

Esmapilgul näib, et telefoniga saab teha kõike – telefon on alati taskus, sellega saab kiirelt klõpsida, sobiliku pildi välja valida, läbi automaatse pilditöötlusrakenduse suunata ja juba mõne minuti pärast on foto kõigile sotsiaalmeedias nähtavaks tehtud. Vaieldamatult on kaameraga pildi loomine aeganõudvam ja mõnikord pole tulemus grammigi parem. Seega sõltub valik alati ootustest: kas on soov teha pilti või suurepärast pilti, kiiret klõpsu või kunsti, jäädvustada momenti või luua ajalugu. Telefoniga saab teha paljut, aga mitte päris kõike.

Suurim vahe tuleb välja hämaras ja pimedas pildistamisel ning sügistalvisel ajal Eestis pimedust jagub. Päevasel ajal õues saab telefoniga pildistada pea kõike, aga hämaras siseruumis või õhtusel ajal õues on praktiliselt võimatu telefonist ootuspärast tulemust välja võluda. Mitte ühegi mobiili välk ei pääse ligilähedale fotoaparaadi välgule, lisaks pole telefonil piisavalt suurt sensorit, mis annab eelise just hämaras pildistamisele. Teisisõnu tuleb näiteks perekondlikust jõuluõhtust kuuse taustal telefonist kolme tüüpi pilte: tumedad kujud pimeduses, üle valgustatud kujud pimeduses või säbrulised kogud pimeduses. Ehitud kuusk on seejuures osa pimedusest, see koos inimestega pildile ei jää.

Lisaks ei saa keskklassi telefoniga teha pika säriajaga fotosid. Hea fotovõimekusega telefoniga saab kasutada arvutiprogramme, mis võimaldavad ligilähedast tulemust, aga nii telefoni kui digikaamera puhul eeldab hämaras pika säriajaga piltide tegemine statiivi kasutamist.

Põhimõtteliselt on pimedas lihtne nässu keerata ka peegelkaamera fotot ja tavaliselt pole kurja juur aparaadis, objektiivis ega pildistajas, vaid välgus. Kuna fotoka standardvälk tikub valgustama inimesi üle ja jätma tausta pimedaks, tasub sagedase ruumis pildistamise korral investeerida mõnisada eurot lisavälku, mida saab sobivalt suunata inimesi valgusega üle ujutamata. Sellist lisavälku saab kasutada ka valgel ajal õues pildistamisel, kus see aitab elimineerida varjusid, mis tikuvad päikeselise ilmaga koos inimestega pildile trügima.

Fotoaparaat vajab head objektiivi.Foto: Pixabay

Pildist teeb hea pildi objektiiv

Teine telefoni piiratus seisneb objektiivis, mida fotoaparaadil saab vahetada. Juba on küll ka üksikuid mitme erineva objektiiviga telefone, aga reeglina on telefonidel olemas üks standardlaiusega pilt, mida ei saa piisavalt sisse zoomida ja millega ei saa ka korraliku lainurgaga pilti tekitada. Standardlaiusega pildi kvaliteet võib saada hea, aga kui on soov pildile püüda männiokast liigutavat sipelgat või kinnisvarakuulutuse tarbeks kogu elutuba, siis tõenäoliselt midagi head välja ei kuku. Loomulikult ei tasu unistada ka tähistaeva või kuuvarjutuse jäädvustamisest. Küll saab telefoni objektiiviga teha päevavalguses viisaka kvaliteediga portree- ja perepilte. Selleks, et telefoniga tehtud pildid ka prindituna head välja näeks, on tähtis jälgida megapikslite arvu ja pikslitihedust.

Peegelkaamera puhul sõltub pilt vähem kaamerast endast kui objektiivist. Kui on valida, kas võtta profikaamera ja odav objektiiv või keskpärane kaamera ja superhea objektiiv, siis pole üldse küsimustki: teise kombinatsiooniga saab märksa paremaid pilte.

Telefoniga pildistamine on lihtne ja mugav.Foto: Pixabay

Mida telefoniga teha saab?

Telefoniga pildistamise peamine eelis on väiksus, kompaktsus ja mugavus. Tänapäeva telefonid on ju väiksemad kui vana aja „seebikarbid“. Korralik peegelkaamera koos vajalike lisadega tähendab, et näiteks reisile tuleb kaasa võtta eraldi kott, mis võtab ruumi ja kaalub kordi rohkem kui telefon, mis on juba niikuinii taskus olemas. Üha enam leidub ka neid telefone, mille puhul on pildistamisomadustele palju rõhku pööratud, aga tegu pole soodsa ega keskmise hinnaklassiga telefonidega. Kallimatel telefonidel võib olla samal pool mitu kaamerat koos tehisintellektiga, mis paneb must-valge ja värvipildi kokku nii, et tekib hea kontrastsuse ja detailsusega foto. Mõnel kallimal telefonil võib olla sarivõtete kiirus parem kui odaval peegelkaameral, kuigi üldjuhul jäävad telefonid selles enamikele peegelkaameratele alla.

Mobiili kasuks räägib ka videovõimekus, näiteks aegluubis võtete korralik resolutsioon. Põhimõtteliselt võib hea mobiiliga filmida isegi mesilase tiibade liikumist, keskpärase fotokaameraga ei pruugi see sama hästi õnnestuda.

Kui eesmärgiks on klõpsida palju toredaid meeleolupilte, sobib telefon pildistamiseks suurepäraselt. Kui eesmärgiks on teha häid fotosid või vähemalt arendada end selles suunas, tasuks valida fotokaamera. Seejuures ei pea valima tingimata kallist seadet, pigem võib võtta lihtsama universaalkaamera ning selle juurde korraliku ava ja zoomiga objektiivi ning statiivi ja lisavälgu. Kui aga on soov õppida fotograafiat ja hakata tegema kunsti, tasub eelkõige investeerida väärt objektiivi, millel on suur ava, kvaliteetlihviga klaaspinnad ja kiire ning täpne teravustamismootor. Lendavat lindu aeglase mootoriga pildile ei püüa, ideaalse pildi tegemisel on iga sekund kullahinnas.