Nipid

Kolm alternatiivi pangalaenule: kuidas osta kodu laenu võtmata? 

Laura Liinat, 14. oktoober 2019, 15:30
Kui pangaga koostöö pole siiski võimalik, on veel mõni variant, kuid need eeldavad müüjalt või aitajalt suurt paindlikkust.Foto: Christian Dubovan / Unsplash
Nipiraamatule saatis kirja Tiit Harjumaalt: „Soovin osta kodu, kuid oleme abikaasaga mõlemad endale tööandjad, mistõttu panga silmis mittesobilikud laenu taotlemiseks. Samas on meie sissetulek piisav, et võimaldada kodu soetamist. Kas on mingeid alternatiive, kuidas osta kodu ilma laenuta?“ 

Vastab Kristi Saare, Naisinvestorite klubi asutaja ja investor

Esiteks tasub uurida, miks te pole panga silmis laenukõlbulikud. See, et olete ettevõtjad ja annate iseendale tööd, ei tähenda automaatselt laenukeeldu.

Pank on nõus andma laenu ka ettevõtjatele, kui on näidata palgamaksmise ajalugu ja ettevõte ise vähemalt kaks aastat vana. Sageli ei hakka ettevõtjad laenu taotlemagi, sest on kuskilt kuulnud, et neile seda ei anta, kuigi see ei pruugi üldse nii olla!

Kindlasti soovitan laenupakkumist küsida ka väiksematest pankadest (LHV, Coop), sest nad on altimad tegelema väikeklientidega.

Kolm alternatiivi pangalaenule
Kui pangaga koostöö pole siiski võimalik, on veel mõni variant, kuid need eeldavad müüjalt või aitajalt suurt paindlikkust.

  • Võta laenu mujalt kui pangast. Laenu pakuvad nii hoiu-laenuühistud kui ka erinevad hüpoteeklaenupakkujad, ent nende intressid on pankade kodulaenuintressidest märgatavalt kõrgemad ja neid peaks kasutama pigem viimases hädas. Tasub mõelda ka, ehk leidub tutvusringkonnas või peres keegi, kes saab laenuga aidata.
  • Osta müüjalt järelmaksuga. Järelmaksu varianti kasutatakse tihti maapiirkondades. Lisaks on võimalik ka müüja finantseerimine ehk müüja annab ostjale laenu kinnisvara soetamiseks ning ostja maksab hoopis müüjale laenumakseid. Mõlemal juhul on väga oluline vormistada lepingud notariaalselt, et oleks selge, mis juhtub, kui üks või teine pool lepingutingimusi rikub.
  • Üüri, et osta. Seda varianti Eestis tihti ei kasutata, aga võimalik on vormistada ka üürileping, mille alusel makseid tasutakse – see raha koguneb nn koduostufondi ja ühel hetkel ostetakse korter lõplikult müüjalt välja. Siiski, kui müügiga on kiire või müüjal on vaja raha kohe kätte saada, on ainus variant pingutada, et olla ise panga silmis laenukõlbulik, isegi kui intress on tavalisest kodulaenust kõrgem.

Samal teemal

26. mai 2020, 16:00
Maakler vastab: kas ja kuhu võib oma aias ehitada ning millal on selleks luba vaja?
19. september 2019, 16:32
Jurist hoiatab: mis võib kinkelepinguga valesti minna?
5. september 2019, 06:03
Ekspert annab nõu: kuidas leida hea üürikorter ja vältida juriidilisi apsakaid?