Tehnika

Viis põhjust, miks on mõistlik rehvid vahetada juba oktoobris (10)

Toimetas Aare Kartau, 24. oktoober 2019, 12:23
Rehvivahetusega ei maksa viimase hetkeni viivitada.Foto: PantherMedia/Scanpix
Paljud Eesti elanikud on tänavu juba näinud lund oma õuel ning saanud tunda varahommikuse autoklaaside kraapimise rõõme. Kuigi on alles oktoobrikuu ning võimalik suverehvide hooaeg lõppeb alles detsembri algusega, oleks spetsialistide sõnul mõistlik rehvivahetust mitte viimasele hetkele jätta. Siinkohal võib välja tuua vähemalt viis olulist põhjust

„Seitsme-kraadi-reegel“

„Seitsme kraadi reeglist on tänaseks juba kuulnud paljud autojuhid, kuid kõigil ei õnnestu temperatuuri alati adekvaatselt hinnata. Oktoobrikuus tõuseb küll päevane temperatuur sageli üle kümne kraadi, kuid sel ajal autot tihtipeale ei kasutatagi. Autoga sõidetakse pigem hommikul ja õhtul, mil temperatuur langeb alla seitsme kraadi. Seetõttu soovitamegi panna talverehvid pigem varem, kui riskida varahommikul suverehvidega kiilasjääle sattumisega,“ ütles Risto Kivisikk, „Goodyear“ rehvimüügi juht Eestis .

Väiksemad järjekorrad

Kui olete kord oodanud rehvivahetuse esimese lumeni, siis teate, mida tähendab järjekord. Mõnedes teenindustes võite reserveerida eelnevalt konkreetse aja, kuid paljudes kohtades tuleb veeta aega „elavas“ järjekorras. Seda võite vältida väga lihtsalt - vahetada rehvid juba oktoobrikuus.

Foto: Pixabay

Hiljem ei saa odavamalt

Erinevalt teistest kaubasegmentidest ei kehti rehvimüügis reegel, et viimasel päeval on kaup odavaim. Põhjus on lihtne – talverehve ostetakse ka detsembrikuus, sest just nii kaua viivitavad paljud inimesed rehvide vahetamisega. Seega pole mõtet odavaid väljamüüke oodata, küll aga planeerivad müüjad turunduskampaaniaid kogu rehvivahetushooajale, mis algab juba oktoobri keskpaigas.

Talverehve plusskraadid ei riku

Teinekord lükkavad autoomanikud talverehvide monteerimist edasi kartes rehvide kiiremat kulumist. Ekspertide sõnul pole talverehvid kohandatud soojadele ilmadele, kuid kahe-kolme nädalaga ei juhtu nendega ka midagi halba. Samas kui hilineda rehvivahetusega, on ohuolukordade tekkimise tõenäosus liikluses hulga suurem.

„Kui võrdleme talverehvide kulumist 5 ja 25 kraadi juures on pikaajaline tulemus ilmne – külmale aastaajale ettenähtud pehmed rehvid kuluvad soojas kiiremini. Kuid paar nädalat ei mõjuta rehvi kulumist märgatavalt – palju mõistlikum on sõita paar soojema ilmaga nädalat talverehvidega kui sattuda üks kord suverehvidega kiilasjääle,“ hoiatab Kivisikk.

Kord juba talverehvid alla monteerinud siis tasub meeles pidada, et sooja ilmaga nakkuvad need teekattega halvemini kui suverehvid – sellega tasub arvestada nii pidurdamisel kui kurvides.

Ees ootab pikem sõit

Statistika on näidanud, et novembrikuu esimene nädalalõpp on aasta üks avariiderohkemaid, sest nendel päevadel sõidavad paljud inimesed varahommikul autoga külla või mõnele üritusele, seda ka väiksema liiklusega kõrvalteedel. Samas õhutemperatuur tõuseb sel ajal tihtipeale vaevu mõned kraadid üle nulli, aga novembrikuu öödel esineb tihtipeale öökülmi. Seetõttu tuleks enne pikemaid sõite kõrvalteedel vältida riskantseid olukordi, mis suverehvide kasutamisega võivad kaasneda.

Kui rehvivahetuseks puudub võimalus, siis tuleks hoolt kanda olemasolevate eest. Seda saab teha kontrollides, et rehvirõhk oleks vastavuses tootja poolt soovitatuga.