Raha

POOLT JA VASTU | Kas minna mustal reedel ostlema või mitte? (8)

Annaliisa Köss, 29. november 2019, 02:23
Kas minna mustal reedel ostlema või mitte?Foto: Markus Spiske / Unsplash
Musta reede näol on tegemist Ameerikast alguse saanud ostupäevaga, mil miljonid kaubad ja teenused üle maailma on alla hinnatud. Paljud brändid ja kauplused on aga ette võtnud pikemaidki soodusmüügiperioode mõnest päevast nädalani. Kas tasub selle ostuperioodiga kaasa minna või pigem mitte? Toome sinuni mõned poolt- ja vastuargumendid.

Enne ostlema ruttamist küsi endalt:

 • Kas soodne on ikka tegelikult ka soodne?
 • Kas mul on seda asja vaja või sooritan ostu pigem emotsiooni ajel?
 • Mida muud saaksin selle raha eest endale lubada?

Öeldakse, et tark ei torma. Lase nendel mõtetel veidi settida ning otsusta alles siis, kas ikka tasub just täna oma rahakotirauad avada.

Miks PEAKS mustal reedel ostlema?

 • Sul on seda asja kindlasti vaja. Kui oled veendunud, et sul on nagunii vaja uus mantel, lapsele talvesaapad või autole naastrehvid osta, siis võid südamerahuga ostlema asuda, sest saad toote täna soetada tavahinnast odavamalt. 
 • Kui ost on praktiline. Kui peaksid mõne aja pärast nii või teisiti uue panni või sülearvuti soetama, tasub täna ringi vaadata küll. 
 • Jõulukingituste jahile. Kui jõuluostud on veel tegemata, saad need täna tõenäoliselt soodsama hinnaga kui nädala pärast. 
 • Kui šoppamine sulle meeldib, sa oled seda päeva oodanud ning kindlad ostud suisa planeerinud ja eeltööd teinud, siis on just täna õige aeg oma kukrut kergendada.
 • Reisi planeerides. Soodsaid pakkumisi on võimalik leida ka lennu- ja laevareisidele, nii et miks mitte just täna oma järgmise puhkusereisi piletid ära osta, kui nii või teisiti reisile läheksid.
 • Toeta omasid. Vali võimalusel kohaliku taustaga poed ja brändid, nii toetad Eesti majandust.
 • Osta taaskasutusest. Aina enam on tekkimas võimalusi teise ringi asjade hankimiseks nii kaltsukatest, sotsiaalmeediagruppidest, kirbukatelt kui ka garaažimüükidelt. Hinnad on seal soodsad päevast olenemata ja lisaks saad kõike soetada ilma pakendita. 

Miks EI PEAKS mustal reedel ostlema?

 • Ära mine massiga kaasa! Kui sul tegelikult midagi vaja ei ole, siis ei ole ka lihtsalt niisama mõtet ostlema minna, sellepärast et teised lähevad või tooted on odavamad kui muidu. See ei ole ainuke soodusmüügipäev aastas! Kui vajadus millegi järele peakski tekkima, osta see mõne muu allahindluse käigus. 
 • Vähendad oma keskkonnajälge. Mõtle kui suur hulk pakendijäätmeid jääb sul täna soetamata ning kui suur teene on see keskkonnale. Loe lisaks SIIT, kuidas saad oma pere keskkonnajälge veelgi vähendada. 
 • Väldid aja- ja närvikulu. Ilmselt tead isegi, kui palju rahvast liigub poodides näiteks palgapäeva või suurte pidustuste paiku. Kui nüüd lisada sellele rahvamassile veel sooduspakkumised, teeb see kokku väga suure rahvahulga. See omakorda tähendab järjekorras seismisel suuremat aja- ja närvikulu.
 • Sa ei lange trikkide ohvriks. Sageli kasutavad kauplejad inimeste poodi meelitamiseks mitmeid trikke, näiteks on atraktiivne toode ülisoodsa hinnaga, kuid see on saadaval vaid limiteeritud koguses. Nii võib juhtuda, et kui sina õhtul poodi jõuad, on toode juba läbi müüdud, kuid kuna sa seal juba oled, ostad ehk midagi ikka. 
 • Väldid liigset kulutamist. Juhuslikult poodi sattudes ei saa sa kunagi kindel olla, et tegemist on ikka hea tehinguga. Eriti oluline on see mõne kallima eseme puhul, mille ostmisel tasuks enne veidi eeltööd teha ja toote sobivus ning kvaliteet enda jaoks selgeks mõelda. Loe lisaks SIIT, kuidas vältida emotsioonioste! 
 • Sa ei lange internetis petuskeemide ohvriks. Ka e-poodides levivad erinevad petuskeemid, mis üritavad tarbijat raha kättesaamise eesmärgil tüssata. Loe lisaks SIIT, mida e-poodidest tellimisel silmas peaksid pidama, ja SIIT, millised on erinevad piiriülesed petuskeemid ning kuidas ennast nende eest kaitsta. Siinkohal on veel väga oluline, et sa ei teeks oma internetioste avalikus WiFi võrgus. Need on ligipääsetavad kõikidele inimestele samas ruumis, kaasa arvatud kurjategijatele, kes võivad enda käsutusse saada tundlikud andmed, sh sinu isikuandmed või PIN-koodid. 
 • Sa võid pääseda viirustest. Must reede on sattunud ajale, mil hakkavad laialdasemalt levima erinevad viirused. Suurt rahvamassi vältides, kui on korraga koos palju aevastavaid inimesi, kes kõik katsuvad sama ostukorvi, võid pääseda ka mitmetest viirushaigustest. 

Samal teemal

29. mai 2020, 05:15
HOIA RAHA KOKKU: 10 nippi, kuidas vältida emotsioonioste
27. märts 2020, 05:22
E-poodidest tellimine on täies hoos! Vaata üle olulised ohukohad, mida teadma peaksid
12. veebruar 2020, 16:00
Populaarne veebipood Reset.ee sulgeb uksed: kuidas oma kaup või raha veel kätte saada?
28. november 2019, 19:38
Piiriülesed petuskeemid e-kaubanduses: kuidas end nende eest kaitsta?