Uudised

LUGEJA KÜSIB | Miks ei tohi kortermaja trepikojas asju hoida? (6)

Nipiraamat, 26. detsember 2019, 05:25
Asjade hoiustamise probleemile tuleb ühiselt lahendus leida ning trepikoja ja koridoride kasutamise reeglid kokku leppida. Foto: Glauco Zuccaccia / Unsplash
Nipiraamatule on kirja saatnud Sirje, kes uurib: Elan Lasnamäe üheksakorruselises kortermajas, mille trepikoda on üsna kole. Olen seal hoidnud oma sõnajalga, et ruumi veidi kaunistada. Nüüd teatas ühistu, et enam ei tohi lilli ega ka muud trepikojas hoida. Miks see nii on?

Vastab Tagne Tähe, Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja

Samal teemal

Tavapärast kortermaja trepikoja kasutust lilled häirida ei pruugi, aga kui majas on tulekahju, on trepikoda määrava tähtsusega hoonest evakueerumiseks. Selle tarbeks peab trepikoda olema kergesti läbitav, et mitte miski ei takistaks kiiret majast väljumist.

Asjade hoidmine trepikojas on ohtlik
Päästeamet näeb oma praktikas, et koridore ja trepikodasid kasutatakse ladustamiskohana – seal hoitakse kõike alates kelkudest, lõpetades küttepuudega. On muidugi arusaadav, et korterisse ei pruugi kõik asjad mahtuda, ent sellega tehakse karuteene iseenda ohutusele. Mis puudutab potililli, siis kõik sõltub, kus neid koridoris hoitakse. Kui need on seinale kinnitatud riiulil või aknalaual, ei tohiks need ohtlikus olukorras ette jääda. Kui lillepotid on aga põrandal, võib üsna kindel olla, et paanikaolukorras jäävad need majast välja tormavatele inimestele ette. Trepikoda on nii lai just seepärast, et ohu korral oleks kõigil majaelanikel võimalik korraga väljuda.

Turvaline väljapääs
Peale koridoride-trepikodade on majast ohutult väljumisel olulised ka uksed, mis teele jäävad. Väljumisteel olevad uksed peavad olema võtmeta avatavad, et tulekahju või muu õnnetuse korral ei jääks inimesed koridori lõksu, kui võtmed on tuppa jope taskusse unustatud.

Vastab Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja

Peale turvalisuse raskendavad koridori jäetud asjad igapäevast liikumist. Aknaorvadesse sätitud lillepotid koguvad tolmu ja võivad ümber kukkudes kahju põhjustada. Parem on selliseid õnnetusi ennetada.

Kaunim majaümbrus
Kui on soov roheluse järele, võib kaunistada majaümbrust. Headeks näideteks on kõik need korrusmajad, mis on võitnud EKÜLi konkursil kauni kortermaja ümbruse tiitli. See annab rohenäppudest majaelanikele võimaluse taimedega õues toimetada. Kaunis ümbrus kutsub ka koos tegutsema ja talguid korraldama.

Asjadele eraldi hoiupaik
Asjade hoiustamise probleemile tuleb ühiselt lahendus leida ning trepikoja ja
koridoride kasutamise reeglid kokku leppida. Kaaluda võiks keldrite remonti ja ühiste hoiuruumide rajamist, et hoida seal lapsekärusid, jalgrattaid, kelke ja suuski, et need igapäevast liikumist trepikojas ei häiriks.