Lemmikloom

Jõuluõhtusöök koos lemmikloomaga: mida lubada, mida mitte? (1)

Toimetas Annaliisa Köss, 23. detsember 2019, 18:10
Kõige mõistlikum ja parem on aga hoida inimese toidulaud lemmiklooma omast täiesti lahus ning pakkuda ka pühade ajal loomale talle harjumuspärast toitu. Foto: Leah Kelley / Pexels
Traditsiooniliselt kuulub jõulupühade juurde ka rikkalik toidulaud ning ühine söömaaeg pere ja lähedaste seltsis. Lemmikloomade jaoks pakub see tihtipeale elevust ja huvi, sest toitu ja isuäratavaid aroome on palju. Paraku kiputakse just pühade ajal, aga ka pärast pühi, kõige sagedamini loomaarstide poole pöörduma. Millele tähelepanu pöörata, et lemmiklooma terviseprobleeme vältida, selgitab KIKA Eesti juht Ksenia German.

Mida lemmikloomale jõululaualt kindlasti anda ei tohi?

  • Viinamarjad ja rosinad. Need on koerte jaoks neerutoksilised ning põhjustavad kahjustusi neerukoes.
  • Vürtsikad toitud, samuti hapukapsas, praetud liha, verivorstid. Need ja mitmed teised rasvased ning maitsestatud toidud lemmikloomadele ei sobi, kuna võivad põhjustada kõhuvalu, maoärritust, soole- ja kõhunäärmepõletikku. Samuti võib tekkida kõhukinnisus, mis vajab veterinaari sekkumist.
  • Šokolaad. See üks inimeste lemmikmaiustusi on lemmikloomadele rangelt keelatud! Samuti on oluline kindlustada, et koer ise maiustustele ligi ei pääseks. Looma organism lagundab šokolaadi väga aeglaselt ning mida suurem on kogus, seda ohtlikum on see tema elule ja tervisele. Maiustamise tagajärjel võivad tekkida krambid, verejooks, südamerütmihäired ning südame seiskumine.
  • Alkohol. Mõistagi on ka alkohol lemmikloomale ohtlik, samuti tooted, mis sisaldavad alkoholi. Need tuleks kategooriliselt välistada, sest tagajärjed võivad olla väga traagilised. Etanoolimürgitus võib loomal põhjustada oksendamist, hingamisraskusi ja südame seiskumist. Kui on kogemata juhtunud, et lemmik on põrandale sattunud alkoholi ära lakkunud, tuleks kiirelt veterinaari poole pöörduda.
  • Vältida tuleks ka sibulat, pähkleid, erinevaid kastmeid, kringleid ja koogikesi (eriti neid, mis sisaldavad rosinaid või pähkleid).

Mõni üksik snäkk inimeste pidulaualt ei tohiks siiski suuremaid probleeme tekitada, aga kindlasti tuleb jälgida, et lemmik ei satuks salaja kuskile näksima, sest ülesöömine on looma tervisele juba suur oht.

Millele tähelepanu pöörata, et lemmiklooma terviseprobleeme vältida?Foto: Rarnie McCudden / Pexels

Kuuseehted pole samuti ohutud!
Mõned koerad, aga eriti kassid, kipuvad suhu pistma ka pakkepabereid, -linte ja kuusekarda. Lemmikud tegutsevad n-ö saagi nimel kiiresti, mistõttu tuleks tuba ja kuuske ehtides juba aegsasti silmas pidada, et need loomadele ohtlikuks ei kujuneks. Kui see on aga siiski juhtunud, võib see hakata looma seedimist oluliselt häirima ning vajadusel tuleks pöörduda loomaarsti poole. 

Mida võib pakkuda, aga väga väikeses koguses?

  • Kartul – nii ahju- kui ka keedukartul.
  • Porgand – võib pakkuda nii keedetult kui ka värskelt, aga väikeste tükkidena.
  • Herned, pastinaak, kurk.

Kõige mõistlikum ja parem on hoida inimese toidulaud lemmiklooma omast täiesti lahus ning pakkuda ka pühade ajal loomale talle harjumuspärast toitu. Ohutuse mõttes on soovituslik serveerida ka lemmikule armas toidulaud, mis sisaldaks talle mõeldud toitu, et tal ei oleks nii palju põhjust inimeste toidulaualt sööki noolida.

Samal teemal

5. detsember 2019, 10:20
Ka lemmik tahab jõuludeks kinki! Valmista talle näiteks maitsvad küpsised!
24. detsember 2018, 09:29
Ka sinu lemmik võib end pühadeajal üle süüa! Head soovitused, kuidas seda vältida
10. detsember 2018, 11:52
Koer ja jõulud: ohud, millest kindlasti peaksid teadma