Raha

Kas teadsid, et paaride tülidest 70% saab alguse rahast? 5 soovitust, kuidas seda vältida (7)

Toimetas Annaliisa Köss, 6. veebruar 2020, 06:08
Ajakirjas Money läbi viidud küsitluse tulemustest selgus, et raha on abielus kõige suuremaks tüliallikaks. Foto: bantersnaps / Unsplash
Ajakirjas Money läbi viidud küsitluse tulemustest selgus, et raha on abielus kõige suuremaks tüliallikaks. Finantsid on meeste- ja naistevaheliste pingete põhjuseks koguni 70% kõikidest vastanud paaridest. Muuhulgas edestasid rahaga seotud probleemid nii majapidamistööde jaotust kui ka lähedusega seotud lahkarvamusi. 

Kõige enam toodi rahaga seotud probleemide puhul välja emotsionaalne ostlemine, majapidamiseelarve ignoreerimine ja krediitkaardi võlgnevus. Lisaks tekib 60% juhtudest probleem ka siis, kui üks kaasadest käib rahaga liiga kergelt ümber või hoopiski kogub kõik säästud sokisäärde.

Samal teemal

Olenemata sellest, kas inimene seda endale teadvustab, on ta rahaga seotud probleemide tõttu aldis ärrituma ka kõige pisemate rahaga mitteseotud asjade peale. Üldjuhul on raha paljudes leibkondades tabuteema, kuna tullakse niigi ots otsaga kokku ja teema tõstatamisega lisanduks pingeid veelgi. Pingetest ülesaamiseks on aga parim viis neid teadvustada ning järgmise sammuna võtta ette nende lahendamine.

Ei tule ju mitte kellelegi üllatusena, et raha on õnne, tervise ja harmoonia saavutamise juures oluline faktor, rahapuudus seevastu aga suur stressiallikas. Veel suuremat stressi tekitab teadmine, et majanduslik olukord on kehv, kuna elukaaslane on finantsidega ümberkäimisel oskamatu. Paaridel, kes tülitsevad raha pärast rohkem kui korra nädalas, on 30% kõrgem lahutuse tõenäosus kui nendel, kes teevad seda harvem.

Miks paarid raha pärast tülitsevad?
Sageli on peamisteks rahaga seotud tülide põhjusteks ebapiisav planeerimine, madal rahatarkus, vähene arusaam, kuidas partner rahaga ümber käib või, vastupidi, liiga suured ootused, kuidas ta peaks seda tegema. Peamiseks rahaga seotud suhte lagunemise põhjuseks on tõsiasi, et pereliikmed ei räägi rahast peaaegu mitte kunagi, selle asemel hoopis tülitsevad raha pärast, kuna neil ei ole ühist pere finantsidega seotud visiooni.

Järgnevalt jagame sinuga viit nippi, kuidas luua peres ühine majandusliku olukorraga seotud visioon ja ootused.

1. Pange paika plaan
Olenemata hetke majanduslikust olukorrast on oluline endale teadvustada, milline on tänane olukord ja millised on pereliikmete rahaga ümberkäimise mustrid. Leidke vähemalt kord aastas aega, et oma finantsolukord põhjalikult üle vaadata, et seejärel luua finantseesmärgid ning panna paika plaan. Lisaks arutlege iga kuu, kuidas kumbki eesmärkide täitmisse panustab ning kuidas nende täitmisega läheb. Vajadusel tehke korrektuure. Oluline on omavahel sellel teemal suhelda, kuna selge kommunikatsioon on viljaka suhte aluseks.

Ühiselt ja huumoriga saate kõigest üle – ka kõige keerulisemast finantsolukorrast.Foto: Joanna Nix / Unsplash

2. Julgustage üksteist majandusliku iseseisvuse saavutamisel
Selle asemel, et teineteise sissetulekust sõltuda, julgustage üksteist oma majandusliku olukorra eest vastutust võtma. See võimaldab mõlemal partneril saavutada majandusliku kindluse, mis lisab teile ka enesekindlust. See omakorda tagab sõltumatuse ja võimaldab suhtel veelgi tugevamaks kasvada.

3. Olge üks meeskond
Majanduslikust sõltumatusest olenemata on oluline endale teadvustada, et kaaslastena olete te ikkagi meeskond. Tähistage teineteise võite ja probleemide korral toetage ning aidake üksteist. Küsige teineteiselt nõu ja rääkige omavahel.

4. Suurendage oma rahalist tarkust
Raha teenida oskame me kõik, kuid paljud meist ei oska rahaga ümber käia, rääkimata selle enda kasuks tööle panemisest. Rahaline haridus on iga inimese kohustus, mis võimaldab tal vastu võtta teadlikke ja kasulikke otsuseid. Läbides seda teekonda üheskoos, saate teineteist erinevate teadmistega toetada.

5. Õppige vigadest ja naerge nende üle
Võtke elu kui teekonda ning ärge unustage, et eksimine on inimlik. Oluline on oma vigadest õppida ja edasi minna. Igaühel võib ette tulla majanduslikult keerulisemaid aegu, kuid paarina on teil võimalus nendega ühiselt toime tulla. Võtke probleemseid aegu kui rikastavat õppetundi – analüüsige olukorda, et saaksite tehtud vigu edaspidi vältida. Paarina peate olema võimelised naerma nii õnnelike kui ka keerulisemate hetkede üle. Ühiselt ja huumoriga saate kõigest üle – ka kõige keerulisemast finantsolukorrast.

Allikas: Starfish Academy blogi