Tarbija

Kes hüvitab kulud, kui reis on ostetud, aga riik paneb piirid kinni? 

Gerly Mägi, 12. märts 2020, 11:52
Foto: Pixabay
Koroonaviirus raputab praegusel ajal turismisektorit kõige tugevamini – ära on jäetud paljud lennud üle kogu maailma. Mõni riik, näiteks USA ja Iisrael, on oma piiridki juba võõrastele sulgenud. Mis saab sel juhul reisile tehtud kulutustest?

1. Esmalt pöördu lennufirma ja hotelli poole hüvitise saamiseks või alternatiivse lahenduse leidmiseks. Praegusel ajal pakuvad mitmed lennufirmad (AirBaltic, Finnair, SAS jt) tasuta piletite kuupäevade muutmist. Nii saad oma märtsisse planeeritud reisi tõsta ümber näiteks augustisse või hoopis kaugemale. Üldjuhul on ka hotellid vastutulelikud kuupäevade muutmisel.

Samal teemal

2. Pakettreiside puhul pöördu hüvitise saamiseks või reisi aja muutmiseks teenusepakkuja poole. Siiski tuleb siinkohal meeles pidada, et nii välisministeeriumi reisipiirangud kui ka WHO teated on soovituslikud. Turismibürood pole kohustatud hüvitama pakettreisi maksumust, kui see on ostetud sihtriiki, mille piirid pole päriselt veel kinni pandud, kuid sinna lihtsalt ei soovitata reisida.

3. Kui mingil põhjusel teenusepakkujalt või reisikorraldajalt abi ei saa, siis tuleb esitada kahjuavaldus kindlustusseltsile, kes vaatab kõik juhtumid eraldi üle. Üldiselt ei ole hüvitatavad ühegi kindlustuskaitse alusel reisid, mis jäävad ära riigi väljakuulutatud sissesõidukeelu tõttu (USA, Itaalia, Iisrael jt). 

IIZI reisikindlustuse vanemspetsialist Moonika Kaste selgitab, et koroonaviiruse hirmus reisist loobujate kulusid kindlustusandjad tavalise reisitõrke kindlustuskaitse tingimuste alusel ei hüvita.

Tasub ka teada, et omal soovil reisist loobumisel tagastatakse valdavalt vaid 70% reisi maksumusest ning sedagi vaid juhul, kui kindlustusleping sõlmiti kahe nädala jooksul reisi esimese osamakse tegemisest ning vastav tingimus on lepingus sees. Kui oled kindlustuse sõlminud vahetult enne reisi ning sellel pole eripaketti "koroona lisakaitse", võid omal soovil loobudes jääda hüvitisest ilma.

"Klassikaline reisitõrke lisakindlustus ei hüvita omal soovil ära jäetud reisi, lisaks on paljudel kindlustusandjate tingimustes epideemia või pandeemia ka välistatud," ütleb Kaste.

Uute reeglite kohaselt ei hüvita ka Seesam kindlustus selles olukorras lennuplaani muudatusest ja lendude ärajäämisest tingitud tõrkeid, ärajäänud üritusi, reisieelset haigestumist ega reisi tühistamist omal soovil. Küll aga on hüvitatud juhud, kus laiendatud kaitse ja omal soovil tühistamise lisakaitsega reisija oli sellises riigis enne keelu kehtestamist ning pöördub keelu tõttu varem tagasi.

„Kui nakkusohtlik olukord peaks Eestis sedavõrd eskaleeruma, et kehtestatakse keeld riigist väljuda, ei ole tingimuste kohaselt tegu kindlustusjuhtumiga,“ täpsustas Jõks.

Neile aga, kes alles tulevast puhkust planeerima hakkavad, soovitab Kaste kindlasti kohe sõlmida reisikindlustus, sest antud olukorras võivad kindlustusvõimalused kiiresti muutuda ning ei pruugi saada soovitud kindlustuskaitseid või on kindlustusmaksed oluliselt kallimad.

_____________________

Seoses sellega, et Maailma Terviseorganisatsioon kuulutas koroonaviiruse leviku pandeemiaks ja olukord areneb kiiresti, on Eesti elanikel soovitatav mitte planeerida lähikuudeks puhkusereise. Riigid võivad kehtestada uued piirangud lühikese etteteatamisega ning oht sattuda karantiini või liikumiskeeldude mõjualadele võib tekkida ootamatult. Välisministeerium uuendab aktiivselt reisisoovitusi lehel Reisi Targalt